Kathrine Switzer, prva žena koja je službeno istrčala Bostonski maraton prije pola stoljeća i tako ušla u povijest uspješno je još jednom završila najstariji cestovni maraton u dobi od 70 godina.
Premda je maraton jedna od najstarijih sportskih disciplina, a najstariji cestovni maraton je onaj u Bostonu, povijest trčanja kada je u pitanju sudjelovanje žena na dugoprugaškim cestovnim trkama prilično je mlada. Prije samo pola stoljeća kao trkačice niste mogle dobiti startni broj i legalno startati na cestovnoj utrci. Međutim, neke neposlušne žene nisu se dale zaustaviti premda su u službenim utrkama počele sudjelovati ilegalno zahvaljujući trikovima ili prerušene u muškarce.
Čuveni Bostonski maraton prvi put je ženama službeno dopustio da stanu na startnu liniju 1972. godine, a jučer održana utrka bila je posebna i zbog činjenice da je na njoj nakon 50 godina opet trčala Kathrine Switzer, uz Robertu “Bobby” Gibb najpoznatije ime “ženske dugoprugaške revolucije” .
“Sve što vam je potrebno je hrabrost da vjerujete u sebe i gurate nogu pred nogu”, poznate su riječi trkačice, a inače novinarke i spisateljice, koja se prva uspjela legalno uključiti na Bostonski maraton, a to joj je pošlo za rukom jer je na prijavnom formularu upisala samo K.W.Switzer pa su organizatori mislili da je u pitanju muškarac. Međutim, tijekom utrke prišao joj je jedan od organizatora i pokušao joj skinuti startni broj – 261 – koji je kasnije ušao u legendu, ali nije uspio i Kathrine je uspjela po prvi put baš kao jedna djevojka završiti najstariju maratonsku trku na svijetu. Bila je zapravo druga žena u cilju, sat vremena prije nje ciljnu liniju je prešla i Gibbs, ali prikirveno i bez startnog broja.
Točno pola stoljeća kasnije danas 70-godišnja Kathrine Switzer ponovno je otrčala Bostonski maraton. “Neizmjerno sam sretna”, kazala je ABC-u nakon što je jučerašnju utrku istrčala za 4:44:31 što je samo 24 minute sporije nego što je to učinila kao 20-godišnjakinja, ali pod istim startnim brojem.
“Cijelim putem, ljudi su znali moju priču, vidjeli startni broj, držali su transparente na kojima je pisalo: “261 Neustrašiva” i “Naprijed, Kathrine!” Vikali su i bili uzbuđeni. Bilo je to zadivljujuće, pogotovo djevojčice koje su bile sa svojim majkama. Samo su skakale i skakale”, kazala je Kathrine Switzer dodavši da joj je uvijek bio san vratiti se na ulice Bostona nakon što je ušla, zapravo stvarala povijest 1967. godine.
“Ogroman je to osjećaj zahvalnosti i gradu i ulicama Bostona koje se promijenile moj život i pomogle utabati put onome što je ni manje, ni više postalo društvena revolucija u ženskom trčanju”, istaknula je Kathrine Switzer i poručila: “Kada sam prošla ciljnu liniju – slaveći 50 godina unazad i vidjevši ogroman napredak i promjene koje su napravljene – mogu samo reći da sam iznimno zahvalna na tom iskustvu”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.