ATP Hamburg: Nadal osvojio 67. naslov

Tenis 02. kol 201518:46 > 18:49
Getty images, Al Bello

Iako ga nije bilo sedam godina u Hamburgu, Rafael Nadal je u nedjelju nastavio tamo gdje je stao 2008. godine, kad je osvojio svoj jedini hamburški pobjednički trofej.

Španjolac je za dva sata i 34 minute iscrpljujuće bitke s Fabijom Fogninijem trijumfirao sa 7-5, 7-5 te nakon pobjedničkog stiska ruke pao na koljena proslavljajući svoj 67. naslov u karijeri, a treći u 2015. godini. Nadalu je ovo 47. pobjednički trofej osvojen na turniru sa zemljanom podlogom te ga još samo dva naslova dijele od izjednačavanja s Guillermom Vilasom, slavnim Argentincem koji je rekorder s 49 ‘zemljanih’ naslova.

Nadalu je ovo peta pobjeda nad Fogninijem (5-2) kojom je prekinuo niz od dva uzastopna poraza. Talijan je u Hamburgu mogao postati tek treći tenisač koji je uspio pobijediti Nadala triput ili više na zemljanoj podlozi, što je dosad uspjelo samo Novaku Đokoviću i Gastonu Gaudiju, te jedini koji bi u istoj sezoni triput svladao “kralja zemlje”. Naime, Fognini je ove godine već dvaput svladao Nadala, u polufinalu turnira u Rio de Janeiru te u osmini finala u Barceloni. No, u finalu Hamburga je napravio previše pogrešaka, pogotovo u situaciji kad je preokretom stigao na korak od osvajanja drugog seta. Naime, Nadal je nakon osvajanja prve dionice meča poveo i 3-1 u drugom setu, ali se Fognini vratio nizom od tri gema te imao 40-15 za vodstvo 5-3. No, Španjolac je osvojio četiri poena zaredom i izjednačio na 4-4. Novim breakom je Fognini došao u priliku servirati za drugi set, došao je do 40-15, ali je Nadal ponovno nanizao četiri poena i izjednačio na 5-5. U 11. gemu je Španjolac spasio tri break-lopte, a gem poslije realizirao prvu meč-loptu.
Za naslov u Hamburgu Nadal je osvojio 311.775 eura i 500 bodova, što će mu donijeti napredak na novoj ATP ljestvici. U ponedjeljak će Nadal biti deveti tenisač svijeta, još uvijek jedno mjesto iza Marina Čilića, jer će Miloš Raonić gubitkom 500 bodova za prošlogodišnji naslov u Washingtonu pasti na 10. mjesto.
Fabio Fognini je kao poraženi u svom desetom finalu (3-5) zaradio 140.560 eura i 300 bodova, što će mu donijeti povratak među 30 najboljih tenisača svijeta.