Povijesni dan za EU: Nervoza zbog referenduma o Brexitu

Svijet 23. lip 201607:02 > 07:04
REUTERS/Hannibal Hanschke

Britanci koji uskoro kane putovati u inozemstvo pojačano kupuju strane valute jer vlada nesigurnost po pitanju tečaja funte uoči referenduma o izlasku Britanije iz Europe unije, piše britanski The Guardian.

Britanski Post Office, koji provede jednu od četiri transakcije stranim valutama u Britaniji, objavio je u srijedu kako je prodaja stranih valuta od prošloga vikenda porasla za 74 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje. Pritom je prodaja u poslovnicama porasla za 49, a online prodaja za 381 posto.

U kolovozu prošle godine tečaj britanske valute iznosio je 1,42 eura, da bi prošloga tjedna pao na 1,26 eura. No, posljednjih dana raste, pa je u srijedu dosegnuo 1,30 eura. Međutim, ako Britanci na referendumu u četvrtak izglasaju izlazak Britanije iz EU, funta bi, procjenjuje se, mogla oštro pasti.

Nedavno je investicijska banka Goldman Sachs poručila da bi, u slučaju izlaska Britanije iz EU, funta mogla izgubiti na vrijednosti i do 20 posto. O povećanoj kupnji stranih valuta izvijestio je i FairFX, tvrtka specijalizirana za prepaid valutne kartice na koje se unaprijed može položiti novac po trenutačnom tečaju.

Ta je tvrtka poručila da mnogi Britanci koji idućih tjedana putuju u Europu ili SAD kupuju eure i dolare kako bi si osigurali sredstva po tečaju uoči referenduma. FairFX priopćio je kako je iznos dolara položen na kartice njihovih klijenata ovoga tjedna povećan za gotovo 300 posto u odnosu na prošli tjedan. U istom razdoblju iznos položenih eura na prepaid karticama porastao je za više od 100 posto.

Oprez na Wall Streetu

Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica pale jer su ulagači oprezni uoči referenduma o izlasku Britanije iz Europske unije.

Dow Jones oslabio je 0,27 posto, na 17.780 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,17 posto, na 2.085 bodova, a Nasdaq indeks 0,22 posto, na 4.833 boda. Na samom početku jučerašnjeg trgovanja cijene su dionica porasle nakon boljih nego što se očekivalo podataka o prodaji kuća u SAD-u.

To, zajedno s prethodnim podacima o jačanju potrošnje Amerikanaca i međunarodne trgovine, ukazuje na oporavak američkog gospodarstva, nakon usporavanja rasta u prvom tromjesečju. U fokusu ulagača bio je i drugi dan izvješća predsjednice Feda Janet Yellen u Kongresu, koja je ponovila kako američkom gospodarstvu ne prijeti recesija, ali je upozorila da zbog referenduma u Britaniji i usporavanja zapošljavanja u SAD-u postoje rizici po gospodarske izglede.

Ulagači oprezni

Ulagači su oprezni i zbog toga što ankete uoči referenduma u četvrtak o izlasku Britanije iz EU pokazuju da će ishod biti tijesan.

Izađe li Britanija iz Unije, to bi moglo izazvati poremećaje na financijskim tržištima i naštetiti ionako krhkom rastu globalnog gospodarstva. Stoga su ulagači oprezni, na što ukazuje rast VIX indeksa ‘straha’ Čikaške burze opcija na 21,17 bodova, najvišu razinu u četiri mjeseca. To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg pada cijena dionica.

Na suzdržanost ulagača ukazuje i ispodprosječan obujam trgovanja. Na američkim su burzama vlasnika jučer zamijenile 6,3 milijarde dionica, dok prosječni obujam u posljednjih 20 dana iznosi 6,8 milijardi. Na europskim su burzama, pak, cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,56 posto, na 6.261 bod, dok je frankfurtski DAX porastao 0,55 posto, na 10.071 bod, a pariški CAC 0,29 posto, na 4.380 bodova.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.