Sinn Fein traži referendum o ujedinjenju Irske

Svijet 24. lip 201607:37 > 07:38
REUTERS (Ilustracija)

Nakon što je većina britanskih građana odlučila da njihova država treba napustiti Europsku uniju, EU se našla u 'nebranom grožđu', na nepoznatom terenu, pred nejasnim posljedicama izlaska jedne od ključnih članica iz ove organizacije, čija je članica posljednjih nekoliko godina i Hrvatska.

Prema informacijama portala Politico, za 8 sati ujutro sazvana je hitna telekonferencija predsjednika parlamenata svih država članica EU, no neizvjesno je kakva se odluka očekuje na tom sastanku. ključni dužnosnici Europske komisije, uključujući njezina predsjednika Jean-Claudea Junckera još se nisu oglasili.

No, počeli su stizati glasovi ekstremista iz drugih država članica EU s pozivima za organiziranjem novih referenduma. Tako je lider ekstremnih desničara u Nizozemskoj Geert Wilders u petak ujutro pozvao na referendum o statusu te države u EU.

U međuvremenu, neizvjesna je i sudbina same Velike Britanije nakon ove povijesne referendumske odluke. Čelnik Sinn Feina Martin McGuinness, koji obnaša funkciju zamjenika premijera Sjeverne Irske, pozvao je, kako je izvijestio BBC, na referendum o ujedinjenju Irske.

Škotska premijerka i šefica Škotske nacionalne stranke (SNP) Nicola Sturgeon dala je signal da bi mogla tražiti raspisivanje novog referenduma o otcjepljenju Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva. U priopćenju nakon referenduma o Brexitu pohvalila je škotske birače koji su velikom većinom glasali za ostanak u EU te je naznačila kako je to dokaz da Škotska svoju budućnost vidi unutar Europske unije.

Dio ustavnih eksperata u Britaniji, doduše, tvrdi da Sturgeon nema pravo sazivati novi referendum, no ne treba sumnjati da će ta tema sljedećih dana biti u fokusu tamošnje javnosti.

Ugledni američki vanjskopolitički stručnjak i čelnik think-tanka Council on Foreign relations Richard Haass izjavio je da 23. lipnja neće biti zapamćen kao britanski dan nezavisnosti već kao početak kraja Ujedinjenog Kraljevstva.