Španjolci glasuju na parlamentarnim izborima, a odaziv do 14 sati je identičan onome prije šest mjeseci kada su izbori iznjedrili četiri velike stranke koje nisu uspjele oformiti novu vladu zbog čega su građani ponovno poslani na birališta.
Španjolci ponovno na izborima. I to već nakon šest mjeseci jer glavne stranke nisu uspjele postići sporazum i formirati vladu poslije izbora u prosincu.
“Teško je predvidjeti, svi se nadamo da ćemo dobiti vladu i da će biti bolja”, kaže Enrique Lopez.
Ništa neće biti drugačije
“Ne mislim da će rezultat puno toga promijeniti, no nadam se da će se postići konsenzus i da ćemo moći početi raditi na rješenjima”, optimistična je Jasmine Gonzalez.
No prema anketama, situacija neće biti bitno drugačija nego na prošlim izborima. Za samostalno formiranje vlade potrebno je 176 od ukupno 350 mjesta u parlamentu, no toliko zastupnika nitko ne dobiva sam. Parlament bi stoga ponovno mogao biti rascjepkan sa četiri velike stranke. Zasad vodi Narodna stranka premijera Rajoya.
Nakon 40 godina prekinuto dvostranačje
“Želim poručiti svim Španjolcima koji vole svoju zemlju da izađu na izbore. Svaki glas je bitan. Španjolska će biti ono što Španjolci žele da postane, imat će vladu i saborske zastupnike kakve ljudi žele”, poručio je premijer Mariano Rajoy.
Na izborima prije šest mjeseci narušeno je 40 godina dugo dvostranačje tijekom kojeg su se na vlasti mijenjale Narodna stranka desnog centra i stranka lijevog centra Španjolska socijalistička radnička stranka.
“Osjećam se samouvjereno i smireno. Mislim da su u posljednjih 6 mjeseci Španjolci bolje upoznali stranačke programe te da će sada odlučiti kakvu budućnost žele za svoju zemlju u sljedeće četiri godine”, kazao je predsjednik Socijalsitičke stranke Pedro Sanchez.
Podemos obećava drugačiju Španjolsku
Stranka Podemos već je unijela značajan preokret na španjolskoj političkoj ljevici. Podemos je s manjinskom stranjom Ujedinjena Ljevica osnovao koaliciju koja bi mogla osvojiti drugo mjesto na izborima. Obećavaju kraj mjera štednje koje je uveo Rajoy.
“Mislim da španjolski politički stranački sustav evolira i da ćemo nakon ovih izbora vidjeti još više, vidjet ćemo novu tranziciju koja bi našu zemlju mogla odvesti u drugom smjeru”, mišljenja je lider Podemosa, Pablo Iglesias.
Neizvjesnost do kraja
Ako Sanchezova stranka završi na trećem mjestu, našli bi se pred neugodnim izborom. Ostaviti konzervativnog premijera Rajoya na vlasti u sklopu post-izborne velike koalicije s Narodnom strankom ili pak ići na osnivanje lijeve koalicije s Podemosom i Ujednjenom Ljevicom. Sanchez je nakon prošlih izbora uspostavio savez s četvrtom velikom strankom, Građanima, no ni to nije bilo dovoljno za formiranje manjinske vlade.
“Ako ne dođe do odluke što ovisi o Rajoyu i Iglesiasu koji bi mogli blokirati situaciju, možda ćemo ići na treće izbore. Španjolskim ljudima poručujem da nam vjeruju kako bi pokušali sastaviti novu vladu”, izjavio lider Građana Albert Rivera.
Četiri vodeće stranke nisu se izjasnile oko mogućih postizbornih koalicija. Obećale su dati sve od sebe da ne dođe do novih, ponovljenih izbora no njihovi čelnici su to isto rekli i uoči izbora u prosincu. Ukoliko ponovno dođe do političke blokade Španjolska bi mogla biti bez nove vlade sve do jeseni.
Pogledajte prilog Mirne Brekalo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.