Kada vam idući puta netko kaže da je feminizam na Zapadu postao izlišan, zbog silnih prava koje su žene ostvarile, zavirite u rodno najravnopravniju članicu Ujedinjenih naroda.
Radi se, dakako, o Islandu, poprištu Crnog ponedjeljka, ženskom štrajku iz 24. listopada 1975. kojemu se odazvalo čak 90 posto građanki, a zahvaljujući kojemu je ta zemlja postala rodno ravnopravnija, dajući, među ostalim, prvu demokratsku lidericu i najveću zastupljenost žena u javnom i poslovnom životu na svijetu.
Međutim, ravnopravnija ne znači i ravnopravna.
Tisuće Islanđanki i građanki Islanda stranog porijekla zato su na godišnjicu Crnog ponedjeljka izašle s posla u 14:38 sati kako bi protestirale protiv rodne nejednakosti u plaćama. Upravo u tom trenutku u radnom danu žene na Islandu prestaju biti plaćane za isti posao koji rade njihove muške kolege.
“Ja nisam 20 posto manje vrijedna od muškaraca”, kaže jedna prosvjednica.
U to vrijeme roditelji su morali pokupiti svoju djecu iz vrtića, no bez pregovora. Jedan je otac, držeći svoju kćer predškolske dobi, kazao da podupire zahtjeve žena, među ostalim, i zbog svoje djevojčice.
Ovo nije prvi takav protest. Sličan je održan 2005., kada su žene prestale raditi u 14:08 te 2008. godine, kada su prestale raditi u 14:25.
Island je već šest godoina na samom vrhu liste Svjetskog ekonomskog foruma po pitanju male razlike između plaća žena i muškaraca, a kao što se da vidjeti iz vremena početka ovih štrajkova, ta se rupa dodatno smanjuje.
Ali one se ne daju smesti, jer smatraju da se može i bolje i pravednije od toga! S obzirom da im uskoro na vlast dolazi Piratska stranka, na čelu s Birgittom Jónsdóttir, nije nemoguće da ćemo uskoro gledati prvu zemlju svijeta u kojoj su žene i muškarci plaćeni jednako za istu količinu posla.
https://youtube.com/watch?v=s1ZamCKYgTo
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.