Đurović prognozira pobjedu Hillary Clinton

Svijet 06. stu 201610:17 > 10:23
N1

Tihomir Ladišić je u sjedištu CNN-a u New Yorku ugostio Đivu Đurovića s Columbia Universityja.

Komentirao je predsjedničke izbore i paniku koja se digla na skupu Donalda Trumpa u Nevadi.

“Ovo je mogao biti važan događaj, ali ipak nije. Dvije stvari su važne – Trump je pod paskom tajne službe, koja se bavi samo osiguranjem predsjednika SAD-a i najkasnijim fazama kandidata za predsjednika. Oboje su, i Clinton i Trump, to dobili prije mjesec dana. Kad oni vas gurnu, oni to ne rade iz političkih ili karijernih razloga, već opasnosti. Napravili su to sigurno opravdano. Trump ne može puno graditi oko toga. Drugi je razlog taj što je osoba lani imala pištolj, a Trump je zagovornik Drugog amandmana, prema kojemu svaki Amerikanac ima pravo nositi oružje, čak i na političkom skupu. To u Aerici ima drugačiju težinu nego u Europi”, kaže Đurović.

“Ovo je savršena oluja – imate sve sastavnice apolutno lošeg ishoda”, dodaje on, premda ne vjeruje da će se išta ozbiljno opasno dogoditi njima, bar po dosadašnjem iskustvu:

“Oni su svakodnevno u kontaktima s tisućama ljudi, već godinu dana, godinu i pol. Veća je mogućnost da se to ne dogodi”.

Smanjena je razlika, ali Clinton još uvijek vodi oko 3 posto. Koliko se na uspjeh kandidata može odraziti raspoloženje u tzv. swing states – Nevada, Ohio, Florida, Sjeverna Karolina – odnosno, može li podrška cenog stanovništva, koja je bila puno veća u slučaju Obame nego Clinton, utjecati na ishod, upitan je zatim.

“Ona neće dobiti – makar sudeći po ranom glasanju – onu razinu podrške crnog biračkog tijela, koju je imao Obama, koji je imao oko 85 posto, a ona je između 65 i 75 posto”, kaže Đurović.

“Ako Trump ne osvoji Floridu, on je izgubio izbore i nema mogućnosti da pobijedi na izborima. To bi značilo da mora osvojiti sve ostale neodlučne i dvije-tri stabilno demokratske države, što je apsolutno nemoguće”, prognozira nadalje.

Za kraj je objasnio pojedine mehanizme elektorskog sustava, prema kojemu bi Hillary mogla dobiti većinu glasova, ali istovremeno može ostati bez podrške elektora.

“Ovo bih htio pojednostaviti: ako vas zanima hoće li Clinton pobijediti, gledajte države Colorado, Pennsylvaniju i Virginiju. One nose dovoljno glasova uz one koje su tradicionalno njene, ako uzmete u obzir da ima 20 republikanskih, 20 demokratskih i deset koji mijenjaju mišljenje. Treba joj jedan jedini elektorski glas da bi pobijedila – ima 269 od potrebniih 270. Velika je mogućnost da ona to i ostvari. U Pennsylvaniji vodi za 7 posto, u Viginiji s 10 do 12 posto, a u Coloradu također vodi 7 do 8 posto”, kaže Đurović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.