Potres od čak 7,9 stupnjeva po Richteru udario je nedaleko obale Papue Nove Gvineje, odnosno sjeveroistočno od Australije.
Ovu jačinu proglasio je američki centar Earthquake.usgs.gov, no pojedini izvori navode da se radilo i o 8 stupnjeva.
Nema još vijesti o ozlijeđenima, no oglašena je opasnost od tsunamija. Potres se, prema prvim informacijama, dogodio na dubini od 100 metara.
Nekoliko sati nakon potresa Pacifički centar na tsunami objavio je da je opasnost u najvećoj mjeri prošla, no istaknuo je kako vladine agencije moraju i dalje biti na oprezu i nadzirati zbivanja uz obalu.
“Prema dostupnim podacima, opasnost od tsunamija izazvanog potresom sada je prošla”, objavio je ovaj centar u najnovijem izvješću.
Nakon snažnog potresa magnitude 7,9 koji je pogodio istočni dio pacifičke regije prvotno je bilo objavljeno upozorenje na tsunami za cijelu regiju, uključujući Indoneziju i Salomonske otoke, no ono je povučeno nakon što je Američki Centar za geološka ispitivanja procijenio da je magnituda potresa nešto niža.
Centar je također revidirao podatak o dubini na kojoj se dogodio potres naznačivši da se dogodio na dubini od 103,2 km umjesto ranije objavljenog podatka da je bila riječ o dubini od 73 km.
GFZ iz Potsdama javlja da se nakon snažnog potresa od 8 stupnjeva po Richteru osjetio još jedan, jačine 5,5 po istoj skali.
Valovi od jednog do tri metra mogli bi se obrušiti na obalu Papue Nove Gvineje, priopćio je PTWC nakon potresa u 11.51 sat po srednjoeuropskom vremenu s epicentrom na dubini od 75 kilometara u zapadnom Pacifiku.
Američki institut za geološka istraživanja USGS revidirao je magnitudu potresa s 8 na 7,9.
PTWC upozorava da bi cunami u iduća tri sata mogao pogoditi ne samo obalu Papue Nove Gvineje, nego i Indonezije te Solomonovih otoka, Pohnpeija, Chuuka, Naurua, Kosraea i Vanuatua.
Uzbunu je oglasila i civilna zaštita na Novom Zelandu.
Potresu su razmjerno česti oko Papue koja leži na 4000 kilometara dugoj pacifičko-australskoj tektonskoj ploči, dijelu “vatrenog prstena”, žarištu seizmičkih aktivnosti zbog sudaranja dviju tektonskih ploča.
Za sada nema izvješća o štetama ili žrtvama nakon današnjeg potresa.
8.0 earthquake, 60km E of Taron, Papua New Guinea. 2016-12-17 20:51:11 at epicenter (12m ago, depth 73km). https://t.co/wtoEOfyLoR
— Earthquakes Tsunamis (@NewEarthquake) December 17, 2016
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.