Tko je sudac koji je stao na žulj Donaldu Trumpu?

Svijet 06. velj 201707:06 > 07:14
AFP

Sudac iz Seattlea, kojega je američki predsjednik Donald Trump napao preko Twittera u subotu, nakon što je ovaj blokirao Trumpovu uredbu o imigrantima, poznat je po konzervativnim pravnim stavovima.

Poznat je i po pomaganju ugroženoj djeci, a udomio ih je šestero. Sudac James L. Robart (69) proglašen je članom Vrhovnog suda odlukom predsjednika Georgea W. Busha 2004. godine, nakon 30 godina karijere u privatnoj praksi. Sudac je donio svoju najpoznatiju odluku ovog petka kada je privremeno stavio van snage Trumpovu zabranu putovanja u SAD iz sedam većinski muslimanskih zemalja, piše Daily Mail.

Savezna država Washington podigla je tužbu protiv te uredbe s trvdnjom da je protuustavna te da će štetiti osobama koje prebivaju u njoj, a Robart je presudio da je država u pravu. Ta sudska odluka očito nije dobro sjela predsjedniku SAD-a, Donaldu Trumpu. “Odluka takozvanog suca, koja praktički oduzima našoj zemlji pravo provođenja zakona, smiješna je i i bit će proglašena nevažećom”, tvitao je Trump.

Oni koji suca Robarta poznaju, kažu da će takav Trumpov komentar teško promijeniti njegovo mišljenje. “On je jako pažljiv sudac i konzervativan je u smislu da pazi na zakon i pokušava odrediti što to jest, a ne što on želi”, kaže John McKay, koji je radio deset godina zajedno s Robartom u odvjetničkoj firmi.

Druga bivša odvjetnica iz Seattlea, Jenny Durkan, nazvala je Robarta uzbudljivim. “Neke smo parnice dobili pred njim, neke izgubili, ali znali smo svaki put kada bi on ušao u sudnicu da je bolje da smo se dobro pripremili.”

To je bilo očito i ovoga petka kada je Robart izrešetao odvjetnicu Ministarstva pravosuđa, ispitujući je jesu li ljudi iz navedenih sedam zemalja izvršili neke terorističke napade od 11. 9. 2001. godine. Odvjetnica Michelle Bennett odgovorila je kako ne zna. “Odgovor je niti jedan”, rekao je Robart. “Vi ovdje tvrdite kako moramo štititi zemlju od osoba iz tih zemalja, a nema nikakve osnove za takvo što.”

Robarta smatraju strogim sucem u sporovima krivičnog prava, posebno u slučajevima koji se odnose na bogate i privilegirane osuđenike, a nadgledao je i reforme policije u Seattleu od 2012., kada je odlučeno napraviti promjene nakon što se pokazalo da policija prebrzo odlučuje primjeniti silu, posebno u situacijama s niskom razinom opasnosti.

Robart je vodio saslušanje u tom slučaju u ljeto 2015. kada se osjećala napetost kako zbog nasilja koje je provodila policija, tako i zbog onog koje se provodilo protiv nje širom SAD-a. Iznenadio je sudnicu kada je prihvatio mantru prosvjednika. “Važnost ovog problema najbolje mi ilustriraju vijesti”, rekao je. “Po statistikama FBI-a, žrtve pucnjave policije u 41% slučajeva su crni ljudi, unatoč tome što sačinjavaju samo 20% stanovištva u tim gradovima. 41 posto žrtava, 20 posto stanovništva: i crni su životi bitni.”

Prije nego što je postao sudac Robart je donirao novac Republikanskoj stranci i njenim kandidatima, ali ga je na dužnost izabrala nezavisna grupa. Pomagao je svoj odvjetničkoj firmi u pružanju besplatnih pravnh usluga onima koji si ih nisu mogli priuštiti, te je bio i predsjednik organizacije Seattle Children’s home, koja pruža pomoć za mentalno zdravlje i posebno obrazovanje za rizičnu djecu, prenosi Net.hr.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.