Sirijski pobunjenici su u subotu sa svojim obiteljima počeli napuštati posljednje uporište u Homsu, prenose državni mediji i svjedok Reutersa, a ta je evakuacija, jedna od najvećih svoje vrste, dogovorena sa sirijskom vladom pod posredovanjem Rusije.
Prvi su autobusi počeli napuštati četvrt al-Waer u Homsu koja je bila među prvim središtima pobune protiv sirijskog predsjednika Bashara al-Assada.
U narednim će tjednima u sklopu dogovora grad napustiti između 10 i 15 tisuća pobunjenika i civila, prenose aktivisti opozicije u al-Waeru, te promatrači.
Dogovor je postignut u kontekstu Assadove vojne premoći, a sve veći broj pobunjeničkih boraca kroz sporazume o povlačenju u druge dijelove države napušta područja koja su godinama branili.
Sirijska je vlada takve dogovore nazvala “uspješnim modelom” koji približava tu državu postizanju mira nakon šest godina sukoba. No oporba ih smatra za taktiku nasilnog premještaja ljudi koji se suprotstavljaju Assadu.
Guverner Homsa Talal Barazi očekuje da će oko 1500 ljudi, uključujući najmanje 400 boraca, u subotu napustiti grad i otići u pobunjenička područja sjevernoistočno od Alepa.
Evakuaciju koja bi mogla trajati oko šest tjedana nadgledaju sirijski arapski Crveni polumjesec (SARC), te ruske i sirijske vojne snage, otkriva Barazi.
“Pripreme i stanje na terenu pokazuju da će stvari ići dobrim putem”, smatra guverner.
“Optimistični smo oko toga da će potpuno napuštanje naoružanih boraca iz ovih okruga otvoriti put za druge pomirbe i dogovore”, zaključuje Barazi.
Sirijska vlada stvara sve veći pritisak na opkoljena pobunjenička područja kako bi se ona predala i prihvatila takozvane dogovore o pomirenju koji uključuju plan o odlasku boraca u sjevernu Siriju.
Predsjednik Assad je prošlog tjedna u razgovoru za kinesku televiziju Phoenix istaknuo kako su lokalni dogovori s pobunjenicima “stvarna politička rješenja”, te da ne očekuje ništa od Ženeve gdje se pod pokroviteljstvom Ujedinjenih naroda vode pregovori o uspostavljanju mira koji su ovog mjeseca završili bez napretka.
Sirijska državna televizija je u prijenosu uživo iz al-Waera razgovarala s ruskim vojnikom koji je uz pomoć prevoditelja poručio kako će se u taj okrug uskoro vratiti sigurnost.
“Dogovor je postignut pod pokroviteljstvom ruske strane… te će biti proveden pod jamstvom Rusije”, istaknuo je vojnik.
Sirijski opservatorij za ljudska prava, promatračka organizacija sa sjedištem u Velikoj Britaniji, tvrdi kako autobusi koji napuštaju to područje odlaze prema području grada Jarabulusa na sjeveru kojeg kontroliraju pobunjenici koje podržava Turska.
Kad bude dovršena, ta će evakuacija postati najveća evakuacija tijekom sirijskog sukoba iz jednog područja. Tamo se trenutno nalazi oko 40 tisuća civila i više od 2500 boraca, tvrdi Opservatorij.
Na izlazu iz al-Waera nalazi se desetak autobusa koji čekaju polazak, a uz njih stoje vozila hitne pomoći SARC-a, prenosi svjedok Reutersa. Policijski službenici pregledavaju ljude prije kretanja autobusa, kojih je zasad otišlo 11, otkriva zapovjednik policije Homsa.
Pobunjenički borci u sklopu sporazuma smiju ostati u al-Waeru ako postignu dogovor s vladom, objavila je državna televizija.
Više stotina boraca već je dobilo priliku napustiti grad i sigurnosnim koridorom otići u Idlib na sjeveroistoku države. Pobunjenici i civili koji strahuju od Assadove vladavine u protekloj su godini u velikom broju stizali u taj grad iz područja koje su ponovno osvojili sirijska vlada i njezini saveznici.
Pobunjenički su borci sve više počeli gubiti bitke u Siriji nakon što se na Assadovoj strani u sukob uključili Rusija zračnim napadima, te iranske i šijitske paravojske.
Veliki broj većinski sunitskih pobunjeničkih frakcija uključuju i džihadiste, kao i neke skupine koje imaju podršku SAD-a, Turske i zaljevskih država.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.