Tri tjedna uoči parlamentarnih izbora u Njemačkoj održana je jedina debata čelnika dviju najvećih stranaka. Aktualna kancelarka Angela Merkel u utrci za svoj četvrti mandat prema anketama ima prednost od 14 posto ispred vođe socijaldemokrata Martina Schulza. No oko polovice Nijemaca još je neodlučno pa je debata bila bitka za njihove glasove.
Iako tijesnu, čini se da je pobjedu ipak odnijela Merkel. Debatu je obilježio sukob mišljenja oko daljnjeg provođenja imigrantske politike.
“Gospođa Merkel je nedavno rekla kako bi ponovila sve ono što je napravila 2015. godine. Ne mogu se složiti s tim jer smo napravili pogrešku. Nismo europskim susjedima prezentirali situaciju, a potom smo ih doveli pred gotov čin. Zato Orban i Kaczynski tvrde da nisu odgovorni i ostavljaju nas same”, smatra Schulz.
Merkel je snažno branila svoju odluku da pozove, a potom i primi izbjeglice: “Što sam mogla učiniti? Upoznata sam sa svime što se događalo 2015. Iskreno, ne možete vodenim topom ići na tisuće ljudi. Vi mislite da se to rješava na takav način? Ja ne. Mi imamo granicu koja se prostire na 3.000 kilometara i moramo detektirati uzroke migracija. Ali, naravno, moramo držati i sve pod kontrolom”.
Oko pitanja odnosa s Turskom suparnici su zauzeli oštre stavove. Na račun sporazuma Europska unija-Turska Merkel je uvijek dobivala kritike: “Nikad nisam bila sklona tome da Turska postane članica Europske unije i sada ću pažljivo razmotriti sve mogućnosti. Odmah bih pristala na stopiranje pretpristupnih pregovora, ali ili će Turska, ili ćemo mi zatvoriti vrata”.
“Ako ja postanem kancelar, ne samo da ću obustaviti sporazum, već i pristupne pregovore Turske s Europskom unijom. Došli smo do točke gdje njemački državljani ne mogu sigurno putovati u Tursku”, poručio je Schulz.
On je posebno agresivan bio pri odgovorima koji se tiču Erdogana, sjevernokorejskog režima, ali i Donalda Trumpa za kojeg kaže da nije kadar riješiti ijedan gorući svjetski problem. Merkel je pozvala na suradnju sa SAD-om: “Imamo ozbiljne nesuglasice s američkim predsjednikom. U jednu ruku, moramo surađivati. Primjerice, potreban nam je SAD u borbi protiv Islamske države u Iraku i Siriji. Jako sam zahvalna što Sjedinjene Države nastavljaju misije u Afganistanu”.
Iz demokršćanske unije poručuju kako je Merkel bila staložena i na visini zadatka, dok socijaldemokrati zadovoljno klimaju glavom na nastup svog kandidata za kojeg tvrde da je kontrolirao debatu. Narod, ipak, nije pretjerano impresioniran njihovim porukama.
Merkel je isključila bilo kakvu mogućnost postizbornog koaliranja s radikalnim strankama, dok Schulz to nije učinio kada je bilo riječ o ekstremno lijevoj Die Linke.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.