Članica londonskog gradskog vijeća Ealinga Binda Rai predložila je odredbu o zabrani prosvjeda protiv pobačaja u blizini londonskih bolnica koja bi mogla biti prihvaćena i na nacionalnoj razini.
Prosvjednicima protiv prava na pobačaj uskoro bi moglo postati zabranjeno okupljanje ispred bolnica i klinika nakon što je donesena revolucionarna odluka londonskog vijeća koja će spriječiti uznemiravanje žena, piše Independent.
Nakon niza prijava da su žene “terorizirane” prilikom ulaska u kliniku Marie Stopes gradsko je vijeće pokrenulo inicijativu o uvođenju “štićenih javnih mjesta” koji su dosad bili primjenjivani samo u slučajevima zloporabe droga na javnim mjestima.
Anna Veglio-White, glasnogovornica organizacije za prava žena “Sisters Supporters” vijeću je prezentirala peticiju s 300 potpisa kojom se zahtjeva uvođenje tzv. zona zabrane u krugu bolnica jer se žene ondje naziva ubojicama.
“Ženama se fizički sprečava ulazak u bolnice, naziva ih se ubojicama, dijele im se letci u kojima piše da će postati anoreksične ili ovisnice”, rekla je Veglio-White na sastanku Vijeća dodajući kako je nekim ženama rečeno da to nije klinika u koju trebaju ići kako bi propustile susret s liječnikom.
Glasnogovornica je posvjedočila i o slučajevima uznemiravanja koji su rezultirali plačem i neodlaskom k liječniku. Vijeće je sve to saslušalo i gotovo jednoglasno donijelo odluku o uvođenju zona zabrane u krugu bolnica.
“Uznemiravanje žena koje se nalaze u najranjivijem trenutku života traje već više od 20 godina. I sam se osjećam uznemireno kada prolazim kraj prosvjednika protiv pobačaja”, rekao je vijećnik Julian Bell.
“Oduševljena sam zbog podrške vijećnika”, rekla je predlagateljica odredbe, vijećnica Rai i dodala kako je ovo zauzimanje stava prema ženama i njihovim pravima.
Vijećnici kažu kako bi se ova uredba mogla primijeniti i na nacionalnom nivou te apeliraju na vijeća drugih gradova da učine isto i zabrane prosvjede protiv pobačaj u okviru bolnica.
“Predugo su ove skupine uznemiravale žene i branile im da koriste zdravstvene usluge koje su im dostupne”, rekao je Richard Bentley, direktor klinike Marie Stopes koji dodaje da bi prosvjednici, ako su toliko protiv pobačaja, trebali stajati i vikati ispred Whitehalla gdje se zakoni donose.
Britanska služba za savjetovanje o pobačaju (Bpas) i ranije je pozivala Vladu da ovakvu uredbu donese na razini cijele zemlje kako bi ispred svih britanskih bolnica spriječilo uznemiravanje žena koje su prije donošenja ovako teške odluke razgovarale s liječnicima koji su ih podržali.
“Mnoge su zemlje uvele zabranu prosvjeda protiv pobačaja u blizini bolnica i to isto zaslužuju i žene u Velikoj Britaniji. Apleiramo na Vladu da uvede uredbu koju je prihvatilo gradsko vijeće Ealing i pokaže odgovornost i omogući sigurnost ženama koje su odlučile napraviti pobačaj”, poručuju iz Bpasa.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.