Konačna presuda / Prliću i ostalima 111 godina zatvora

Svijet 29. stu 201706:32 > 21:48
Tanjug/AP/Robin van Lonkhuijsen

Šestorici čelnika Herceg- Bosne Haški sud je danas pravomoćno izrekao ukupno 111 godina zatvora za zločine nad muslimanima u BiH; Prliću 25, Stojiću, Praljaku i Petkoviću po 20 godina, Ćoriću 16 i Pušiću 10 godina zatvora. Nakon što mu je pročitana presuda Praljak je u sudnici popio otrov, a kasnije je od posljedica preminuo u bolnici.

Žalbeno vijeće Haškog suda, podsjetimo, prekinulo je danas ročište na kojem je izricalo presudu šestorici čelnika Herceg- Bosne i to nakon što je Slobodan Praljak pred sudskim vijećem popio sadržaj bočice, a za koji njegovi odvjetnici tvrde da je otrov. Prije incidenta Prliću je potvrđena kazna zatvora od 25 godina, a Stojiću i Praljku od 20 godina.

Naši reporteri su u Haagu, Mostaru, Stocu, Ahmićima, Vitezu, Gornjem Vakufu/Uskoplju, Sarajevu i Zagrebu.

Čelnici bh. Hrvata nepravomoćno su u svibnju 2013. osuđeni na ukupno 111 godina zatvora zbog ubojstva, silovanja, deportacije, zatvaranja, uništavanja imovine širokih razmjera i drugih zločina.

Bivši predsjednik vlade Herceg Bosne Jadranko Prlić nepravomoćno je tada osuđen na 25 godina zatvora, bivši ministar obrane Bruno Stojić i bivši načelnici Glavnog stožera HVO-a Slobodan Praljak i Milivoj Petković na po 20 godina zatvora, bivši zapovjednik vojne policije Valentin Ćorić na 16, a načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić na 10 godina zatvora.

TIJEK DOGAĐAJA

21:40 Tisuće Hrvata izreklo je molitve te upalilo svijeće u središtu Mostara i u drugim središtima u BiH izražavajući suosjećanje s obitelji generala Slobodana Praljka koji je u srijedu u sudnici Haškoga suda izvršio samoubojstvo te s ostalim hrvatskim uznicima u Den Haagu.

Više čitajte OVDJE.

21:37 Potpredsjednik Hrvatskog sabora i zamjenik predsjednika HDZ-a Milijan Brkić u srijedu je ocijenio neprihvatljivom i u suprotnosti s povijesnim činjenicama presudu Haaškoga suda šestorici bosanskohercegovačkih Hrvata te istaknuo da je Praljak na drastičnu nepravdu odgovorio na jednako drastičan način.

Više čitajte OVDJE.

21:25 Haško tužiteljstvo je zadovoljno presudom Žalbenog vijeća u predmetu Tužitelj protiv Jadranka Prlića i drugih, koja je u najvažnijim aspektima potvrdila osuđujuće presude koje su donesene na suđenju Jadranku Prliću, Bruni Stojiću, Slobodanu Praljku, Milivoju Petkoviću, Valentinu Ćoriću i Berislavu Pušiću.

Više čitajte OVDJE.

20:15 Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević u srijedu je ustvrdio kako je presuda Žalbenog vijeća neprihvatljiva te da ne izražava ni povijesnu istinu ni pravdu.

Više čitajte OVDJE.

20:03 
Predsjednik SDP-a Davor Bernardić rekao je u vezi s presudom Haaškog suda šestorici bosanskohercegovačkih Hrvata kako je sigurno da politika prema Bosni i Hercegovini nije bila najmudrija, ali da Hrvatska nikako nije izvela agresiju na BiH, te kako nije bilo nikakvog udruženog zločinačkog pothvata.

Više čitajte OVDJE.

19:30 Prema praksi Haškog tribunala osuđenici kojima je izrečena pravomoćna presuda, izlaze na slobodu nakon odsluženja dvije trećine kazne. U odsluženu kaznu računa im se vrijeme provedeno u pritvoru, ali ne i vrijeme koje su proveli na privremenom puštanju na slobodu. Zasad je, međutim, neizvjesno kada bi Prlić i drugi mogli na slobodu.

Više čitajte OVDJE.

18:37 Klubovi stranaka parlamentarne većine sastali su se večeras u Hrvatskom saboru, na sastanku je i predsjednik Vlade Andrej Plenković, a premda službene informacije o temi sastanka nema, neslužbeno se doznaje da je među temama i haška presuda šestorici čelnika bosanskohercegovačkih Hrvata,

Više čitajte OVDJE.

18:10 Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović ocijenio je u srijedu u Sarajevu kako je presuda Haaškog suda šestorici političkih i vojnih čelnika Herceg-Bosne važna jer je utvrdila činjenice o karakteru rata u BiH, ali je istaknuo kako taj sudski pravorijek neće utjecati na odnose Hrvata i Bošnjaka u toj zemlji, kao ni na odnose Hrvatske i BiH koji moraju biti dobri.

Više čitajte OVDJE.

17:25 Haški sud je na svojim internetskim stranicama objavio sažetak presude Prliću i ostalima.


17:15
Glasnogovornik Haškog suda Nenad Golčevski potvrdio je da je Slobodan Praljak preminuo u bolnici te je izrazio sućut Praljkovoj obitelji, kao i da je pokrenuta istraga.

Više čitajte OVDJE.


17:01 Visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Valentin Inzko u srijedu se pridružio pozivima na poštivanje presude Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) bivšim političkim i vojnim čelnicima Herceg-Bosne ističući kako je to jedini put koji BiH može povesti naprijed, a sve je usporedio s procesima u Njemačkoj nakon Drugog svjetskog rata.

Više čitajte OVDJE.

16:50 Sjedinjene Američke Države (SAD) podržavaju rad Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i poštuju presudu kojega je on u srijedu izrekao bivšim političkim i vojnim čelnicima Herceg-Bosne smatrajući je presudom pojedincima, stajalište je američke administracije koje je u srijedu, nakon izricanja pravomoćne presude šestorici bosanskohercegovačkih Hrvata, prenijelo veleposlanstvo SAD u BiH.

Više čitajte OVDJE.

16:30 Praljkov čin govori o moralnoj nepravdi u presudi šestorci. Izrazavamo sućut svim žrtvama u BIH, ali izražavamo nezadovoljstvo presudom Suda, kazao je hrvatski premijer Andrej Plenković na konferenciji za medije u Banskim dvorima i dodao da je apsurdno da ni u jednoj presudi Haški sud za BIH nije utvrđena odgovornost političkog i vojnog vrha Srbije. Vlada RH će tražiti način da sruši kvalifikacije iz presude koje dovodi u vezi vodstvo RH – to je nepravedno, neutemeljeno, neprihvatljvo, rekao je Plenković.

Više čitajte OVDJE.

16:27 Ispred Haškog suda pali se svijeće.

16:06 Događanja u Haagu u srijedu su komentirali i predstavnici oporbenih stranaka u Saboru koji smatraju da je hrvatska politika 90-ih prema BiH bila loša, ali nije bila agresija. Više pročitajte OVDJE.

15:59 Braniteljica Brune Stojića, Senka Nožica, u izjavi za medije kratko je komentirala današnje događaje u haškoj sudnici prilikom izricanja presude optuženicima u predmetu “Prlić i ostali”. Više pročitajte OVDJE.

15:40 Odvjetnica Milivoja Petkovića, Vesna Alaburić, komentirala je presudu bh. šestorki, koju je haaški sud osudio na 111 godina zatvora. Više pročitajte OVDJE.

15:30 Odvjetnik s višegodišnjom praksom pred Haškim tribunalom Goran Mikuličić izjavio je, nakon što je Slobodan Praljak, nakon potvrđivanja presude od 20 godina zatvora popio otrov, da se bočica s otrovom lako mogla unijeti u sudnicu. Više pročitajte OVDJE.

15:15  Kako neslužbeno doznaje naš reporter Hrvoje Krešić, premijer Andrej Plenković javnosti će se obratiti u 16 sati. Više čitajte OVDJE.

14:52 Nizozemske vlasti pokrenule su istragu o tome kako je bivši zapovjednik HVO-a Slobodan Praljak popio otrov u haškoj sudnici, objavio je predsjedavajući sudac žalbenog vijeća Carmel Agius na nastavku ročišta čelnicima bosanskohercegovačkih Hrvata. Više čitajte OVDJE.

14:49 Šestorica čelnika Herceg- Bosne pravomoćno su danas osuđena na ukupno 111 godina zatvora.

14:43Pušiću je potvrđena kazna zatvora od deset godina. Više čitajte OVDJE.

14:40Valentinu Ćoriću potvrđena je kazna od 16 godina zatvora. Više čitajte OVDJE.

14:37 Kako javlja naša reporteka iz Haaga, Tribunal za sada nije potvrdio informaciju o smrti Slobodana Praljka. Haško ročište prekinuto u srijedu oko 11,30 sati zbog toga što je general Slobodan Praljak popio, prema vlastitim riječima, otrov u haškoj sudnici nakon što mu je pravomoćno potvrđeno 20 godina zatvora nastavljeno je nešto iz 14 sati.

14:33Potvrđena je  20-godišnja kazna zatvora Milivoju Petkoviću.

14:31N1 iz krugova bliskih obitelji doznaje da je Slobodan Praljak umro u bolnici u Haagu, nakon što je u sudnici popio otrov.

14:30 “Nastavljno je izricanje presude u drugoj dvorani, sudac i dalje čita zaključak Žalbenog vijeća. Izricanje presude je u sudnici broj tri, novinari sve ne mogu vidjeti niti čuti”, javlja naša reporterka Vanja Kranic.

14:29 Nastavljeno je izricanje presude na Haškom sudu. u Tijeku je izricanje presude Milivoju Petkoviću.

14:23 Glasnogovornik Tribunala izjavio je da se Praljak nalazi u teškom stanju.

14:17 Definira se lista osoba koje bi s galerije mogla pratiti nastavak izricanja presude, javlja novinar Večernjeg lista Tomislav Krasnec.

14:15 “Presuda je povijesno neistinita, nepravedna i neshvatljiva”, komentirao je potpredsjednik Sabora Željko Reiner današnju presudu Haškog suda. Više čitajte OVDJE.

14:10 Haški sud još nije službeno objavio kakvo je stanje generala Slobodana Praljka niti je želio potvrdio traje li istraga u sudnici u kojoj je popio otrov. “Ne mogu to komentirati”, rekao je Hini glasnogovornik suda Nenad Golčevski.

N1

13:59 Nastavak izricanja presude će biti u drugoj dvorani jer se u onoj u kojoj se dogodio incident izuzimaju tragovi, a vrlo je vjerojatno da nastavak izricanja presude neće biti otvoren za javnost na galeriji sudnice”, objavio je na Twitteru novinar Večernjeg lista Tomislav Krasnec.

13:50 Vezano za današnja događanja na Haškom sudu, premijer Andrej Plenković će se uskoro obratiti javnosti. Više čitajte OVDJE.

13:49 “Ne znam kako to komentirati, u šoku sam kao i svi”, komentirao je odvjetnik Luka Mišetić za N1. Kaže da se optuženi nalaze u teškom psihičkom stanju.

“Ovakva presuda će imati velike političke posljedice u RH i BiH, a smatram da su ti dijelovi koji se odnose na udruženi zločinački pothvat najproblematičniji”, kaže Mišetić. Više čitajte OVDJE.

13:46 Iz Tribunala su potvrdili da će se izricanje presude nastaviti u 14:15 sati.

13:31 “Zar nije dovoljna činjenica i priznanje da su Bošnjaci najveće žrtve tog rata u svakom pogledu. Ne vidim da je za to krivac bila Republika Hrvatska, uz neke pogreške koje je radila, ali nikakav udruženi zločinački pothvat – to je izmišljotina”, komentirao je današnja događanja u Haagu bivši premijer Zoran Milanović. Više čitajte OVDJE.

13:24 Prlićev odvjetnik je objavio da bi se izricanje presude moglo nastaviti u 14 sati.

13:22 “Kola Hitne pomoći su odvezla Slobodana Praljka. Završio je prvi dio pružanja medicinske pomoći, a sud je i dalje pod opsadom policije”, javlja iz Haaga naša reporterka Vanja Kranic. Više čitajte OVDJE.

13:19 Predsjenica Grabar Kitarović je odlučila prekinuti svoj boravak na Islandu i vraća u RH. Objavila je da je u kontaktu s premijerom. Više čitajte OVDJE.

13:15 hrvatskih diplomatskih izvora Hina doznaje se da je hrvatska veleposlanica Andrea Gustović-Ercegovac od suda zatražila informacije o stanju generala Praljka, koji je hrvatski državljanin.

13:09 Glasnogovorništvo Suda potvrdilo je izjavu policajca koji osigurava sud: “Sva medicinska njega pruža se Praljku, molimo ostanite mirni, dobit ćete daljnje informacije.”

13:07 “Jedan sigurnosni policajac prišao je okupljenim novinarima i kazao da je situacija pod kontrolom, da Praljak prima medicinsku pomoć, ali nije rekao u kakvom je on stanju”, javlja naša reporterka Vanja Kranic.

12:54 “Mogu reći da je ovo šokantno, tražit ću od predsjednika Sabora Jandrokovića da sazove sve predsjednike klubova kako bi se dogovorio daljnji rad”, komentirao je izricanje presude i incident u Hagu Božo Petrov, potpredsjednik Sabora. Više čitajte OVDJE.

12:48 General Marinko Krešić izjavio je se telefonski čuo s Petkovićevom suprugom koja se još nalazi u haškoj sudnici, a koja mu je rekla da se Praljak nalazi u teškom stanju. Više čitajte OVDJE.

12:33 Službeni predstavnici RH u Nizozemskoj, veleposlanica i njen tim, zatražili su prijam kod predsjednika Haškog tribunala”, objavio je Eugen Jakovčić iz Documente na Twitteru.

12:24 “Prije nekoliko minuta Hitna pomoć je utrčala u Sud kroz glavni ulaz. Očekuje se da će pregled Praljka uskoro završiti. Prekid još uvijek traje, ne zna se u kakvom stanju je Praljak i hoće li se izricanje presude nastaviti”, javlja iz Haag naša reporterka Vanja Kranic.

12:14 “U ovim trenucima se ne zna kada će biti nastavljeno izricanje presude”, javlja naša  reporterka Vanja Kranic. Kaže da je pred sudom sve više policajaca, a došli su i vatrogasci. Više čitajte OVDJE.

12:09 Pred Haaški sud su došla četiri vozila Hitne pomoći, a iznad suda je viđen i medicinski helikopter koji je došao po Praljka.Više čitajte OVDJE.

12:06 Haška policija udaljila je novinare koji su se nalazili pred ulazom u Sud. Među njima je bila i ekipa N1 televizije. Više čitajte OVDJE.

12:03 Eugen Jakovčić iz Documente, koji je u trenutku izricanja presude bio u sudnici, ispričao je za N1 što se dogodilo.

“Praljak je nakon što mu je izrečena odnosno potvrđena presuda od 20 godina zatvora rekao da je on ne prihvaća i nakon toga je izvadio tekućinu u nekoj maloj čašici i popio je. Nakon toga su kamere bile ugašene, a u dijelu sudnice u kojem sam bio vidjeli smo da je on sjeo, nije bilo nikakvih fizičkih naznaka da se radi o otrovu. Sudac je tada nastavio s izricanjem presude, a tada su barnitelji Praljka izjavili da je popio otrov. Tada su se spustile zavjese i mi u tom dijelu sudnice više nismo mogli vidjeti što se događa u tom dijelu u kojem se nalaze osuđenici i njihovi odvjetnici”, kazao je Jakovčić.

11:57 “Pauza još uvijek traje, čeka se Hitna pomoć, da se napravi pregled”, javila se ispred Haaškog suda naša reporterka Vanja Kranic. Više čitajte OVDJE.

N1

11:44 Kako iz Haaga javlja naša reporterka Vanja Kranic, sudac je zabranio da se čaša koja je bila u sudnici a iz koje je pio Praljak iznese iz prostorije. Također, naredio je da se na galeriji spuste zastori.

https://youtube.com/watch?v=8YHlMAJ8WNI

11:39 U sudnici je nastala panika, a nakon čega je prekinuto izricanje presude.

11:38 ” S prijezirom odbacujem Vašu presudu, nisam ratni zločinac”, reagirao je Praljak na izricanje presude na što ga je sudac zamolio da ušuti.  Nakon toga je Praljak nešto popio, a odvjetnica je kazala da je riječ o otrovu. Više čitajte OVDJE.

N1

11:36 Praljku je potvrđena kazna od 20 godina zatvora.

11:29 Stojiću je potvrđena kazna zatvora od 20 godina.

11:24 Dijelomično se odbacuje Stojićeva žalba.

11:23 Prliću je potvrđena kazna zatvora od 25 godina zatvora.

11:15 Prlićeva žalba je odbačena u cijelosti.

11:13 Pušić nije pokazao grešku kod zaključka Raspravnog vijeća. Žalbeno vijeće zaključuje da je doprinuo UZP-u i da je namjeravao zločine koji su bili dijelom UZP-a.

11:12 Žalbeno vijeće je odbilo Ćorićevu žalbu.

11:10 Žalbeno vijeće odbija naložiti ponovno suđenje.

11:08 Žalbeno vijeće konstatira da je Tužiteljstvo pokazalo da je uklonjena svaka razumna sumnja vezano uz krivnju Prlića i Petkovića po 3. kategoriji odgovornosti po UZP-u.

Žalbeno vijeće odbija potvrditi osuđujuće presude u ovom pogledu.

11:05 Pušić nije dokazao grešku kod zaključka Raspravnog vijeća i Žalbeno vijeće je zaključilo da je on značajno doprinio UZP-u.

11:00 Žalbeno vijeće odbacilo je Ćorićeve žalbe.

Tanjug/AP/Robin van Lonkhuijsen

10:56 Praljak nije dokazao da nije sudjelovao u UZP-u u vremenu nakon što je napustio mjesto načelnika Glavnog stožera HVO-a.Odbacuje se dio žalbe Praljka po kojoj on nije mogao znati za zločine u Stupnom Dolu u općini Varoš.

10:47 Prlić, Praljak i Pušić osporavaju zaključak da su Tuđman i drugi lideri imali za cilj da se osnuje hrvatski entitet koji bi omogućio pripajanje Hrvatskoj. Postojale su greške u definiciji udruženog zločinačkog poduhvata, usprkos obimu žalbi, ali nitko od žalitelja nije pokazao nikakvu grešku po ovom pitanju.

10:40 Sudsko vijeće je zaključilo da je HVO gađao i uništio 10 džamija u istočnom Mostaru kao i imanja Muslimana u Prozoru. No, navode, to ne predstavlja ozbiljno kršenje Ženevske konvencije. Žalbeno vijeće odobrava žalbenu osnovu tužiteljstva u ovom pogledu, ali nije donijelo osuđujuće presude na žalbi.

Stojić i Praljak tvrde da je vijeće pogriješilo u zaključku da su granate neselektivne. Žalbeno vijeće taj zaključak poništava.

10:36 Tenk HVO-a je cijeli dan gađao most u Mostaru. Razaranje Mosta je dovelo izolacije i  i imao je veliki psihički udar na ljude. Učinak razaranja bio je nesrazmjeran za očekivani vojni dobitak. Sudsko vijeće zaključilo je da je HVO odgovoran za bezobzirna razaranja neopravdana vojnom nužnošću. Žalbeno vijeće nije dokazalo element krivičnog dijela i preinačuje zaključke Tužiteljstva da je bilo bezobzirnog razaranja gradova i mjesta.

10:30 Žalbeno vijeće je odbacilo Praljkovu žalbu, kaže Augis.

10:28 Praljak nije dokazao nikakvu grešku u zaključcima Sudskog vijeća, naveo je Agius.

10:25 Petković tvrdi da je zatočene bilo nužno zatvarati iz razloga sigurnosti, ŽV mišljenja je da je trebalo raditi individualnu provjenu za svakog civila. Raspravno vijeće stva je da hapšenja nisu bila opravdana, te da su Petkovića naređenja neopravdana. Petković nije dokazao da je Raspravno vijeće o tom pitanju pogriješilo.

10:23. Vijeće je ukinulo presude žaliteljima koje se odnosi na razaranje velikih razmjera.

10:22 Žalbeno vijeće ukida zaključak Raspravnog vijeća da je sukob HVO-a i Armije BiH postojao samo tamo gdje su se aktivno vodile borbe.

10:18 Žalbeno vijeće djelomično usvaja Ćorićevu žalbu, a vezano za osude u vezi s njegovom odgovornošću kao ministra vanjskih poslova.

10:17 Augis je naveo da je odbačen prigovor Praljka i Stojića da se kao dokazi izbace dnevnici Ratka Mladića, za koje su optuženi naveli da je riječ o dokazima iz druge ruke.

N1

“Žalbeno vijeće konstatira da oni nisu pokazali postojanje greške”, kazao je Augis.

10: 15 Predsjedatelj Žalbenog vijeća Carmel Agius iznosi žalbe pojedinačno za šestoricu optuženih i sadržaj optužbe.

10:14 Svi žalitelji osim Pušića proglašeni su krivim i za pljačku i oduzimanje imovine velikih razmjera. Sva šestorica, kao i optužba, podnijeli su žalbe na prvostupanjsku presudu i sada se prelazi na žalbe, naveo je Agius.

10:07 Sudac je započeo iznošenjem stavova Žalbenog vijeća.

10: 04 Berislav Pušić se odrekao prava da bude prisutan na izricanju presude, kazao je predsjedatelj Žalbenog vijeća Carmel Agius.

10: 03 Na početku su se predstavili predstavnici Tužiteljva, optužbe i obrane.

10:00 Počinje čitanje presude.

9:55 Žalbeno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju, koje će danas izreći konačnu presudu u predmetu “Jadranko Prlić i drugi”, čine suci: Carmel Agius, Liu Daqun, Theodor Meron, Fausto Pocar i Bakone Justice Moloto. Više čitajte OVDJE.

9:07 Ukoliko bi došlo do potvrđivanja prvostupanjske presude o udruženom zločinačkom pothvatu šestorice vojnih i političkih vođa koji su, kako se navodi u optužnici, djelovali zajedno s tadašnjim vrhom Hrvatske, to bi, smatraju neki pravni stručnjaci, moglo otvoriti prostor za mnoge tužbe i zahtjeve za naknadu štete od RH, no to mišljenje ne dijele svi stručnjaci, javlja iz Haaga naša reporterka Vanja Kranic.

Kako doznaje, na izricanju presude danas neće biti Berislav Pušić, koji je prvostupanjskom presudom osuđen na 10 godina zatvora, a koji je 2014. zbog zdravstvenih razloga pušten na slobodu. Prema neslužbenim informacijama, nedolazak na izricanje pravomoćne presude odobrilo mu je sudsko vijeće.

8:30 Uoči izricanja presude u Mostaru su jutros osvanuli plakati na kojima piše “Ima Veleža, ima Starog Mosta, nestale su ustaše k’o i Herceg Bosna”. Više čitajte OVDJE.

Facebook

8:15 “Odvjetnici s kojima sam razgovarala kažu da su optimistični, ali i oprezni. Vjeruju da će njihovi branjenici dobiti manje kazne u odnosu na prvostupanjsku presudu”, javlja iz Haaga naša reporterka Vanja Kranic.

N1 (screenshot)

Predstavnici žrtava, koji su danas u Haag stigli u velikom broju, očekuju suprotno odnosno potvrđivanje prvostupanjske presude, a što bi iz njihove perspektive bio kompromis, jer, mišljenja su, kazne bi trebale biti i više.

Što kaže Prlićev odvjetnik Michael Karnavas možete pogledati u videu.

8:00 ‘Hrvatska nije u opasnosti zbog te presude bez obzira kakva će ta presuda biti’, smatra bivši predsjednik RH Stjepan Mesić.

Više čitajte OVDJE.

 7:10 U Mostaru je sinoć održan molitveni skup za haške optuženike u predmetu “Prlić i ostali” kojima će danas biti izrečena pravomoćna presuda pred Haškim tribunalom.

N1
N1
N1
N1
N1

6:35 Žalbeno vijeće UN-ova suda u Den Haagu pod predsjedanjem Carmela Agiusa počet će u 10 sati čitati svoj konačni sud o odgovornosti političkih i vojnih vođa bosanskohercegovačkih Hrvata za teške zločine nad muslimanima u hrvatsko-bošnjačkom sukobu tijekom rata u BiH.

Lideri najmalobrojnijeg naroda u BiH nepravomoćno su u svibnju 2013. osuđeni na ukupno 111 godina zatvora zbog ubojstva, silovanja, deportacije, zatvaranja, uništavanja imovine širokih razmjera i drugih zločina.

Bivši predsjednik vlade Herceg Bosne Jadranko Prlić nepravomoćno je tada osuđen na 25 godina zatvora, bivši ministar obrane Bruno Stojić i bivši načelnici Glavnog stožera HVO-a Slobodan Praljak i Milivoj Petković na po 20 godina zatvora, bivši zapovjednik vojne policije Valentin Ćorić na 16, a načelnik Ureda za razmjenu zarobljenika Berislav Pušić na 10 godina zatvora.

Suci su većinom glasova, uz izdvojeno mišljenje predsjedavajućeg suca Jeana Claudea Antonettija, presudili kako im je cilj bio etnički očistiti Bošnjake iz većinski hrvatskog dijela BiH i u slučaju raspada države pripojiti ga Hrvatskoj, prema zločinačkom planu u kojem je sudjelovao prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman i uz njega ministar obrane Gojko Šušak i načelnik glavnog stožera Janko Bobetko.

Iako Haški sud utvđuje kaznenu odgovornost pojedinaca, a ne država, kvalifikacije iz prvostupanjske presude negativno govore o ulozi Hrvatske i tadašnjeg hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana u ratu u susjednoj državi.

Hrvatska se dvaput pokušala uključiti u postupak u svojstvu prijatelja suda tvrdeći da će njezini pravni stručnjaci i povjesničari opovrgnuti teze tužiteljstva o udruženom zločinačkom pothvatu i sudjelovanju hrvatskog državnog i vojnog vrha u tome. Sud je to oba puta odbio.

Žalbu na prvostupanjsku presudu uložili su i tužiteljstvo, koje traži veće kazne, i branitelji šestorice optuženih, koji traže oslobađanje ili novo suđenje zbog pogrešnih zaključaka u prvostupanjskoj presudi.

Očekivanja odvjetnika

“Kada bi očekivanja temeljila isključivo na pravnim kriterijima, onda bi ukidanje prvostupanjske presude smatrala izvjesnim. Ovako očekujem neko kompromisno rješenje, pa je zato smanjenje kazne realnija opcija”, rekla je Hini Vesna Alaburić, odvjetnica Milivoja Petkovića, bivšeg zapovjednika HVO-a.

Obrana generala Slobodana Praljka očekuje ili oslobađajuću presudu ili ukidanje prvostupanjske presude.

Praljkova braniteljica Nika Pinter rekla je Hini da su obrane u žalbenom postupku pokazale kako zaključci o udruženom zločinačkom pothvatu i međunarodnom oružanom sukobu nisu održivi, kao što je to u svom izdvojenom mišljenju utvrdio predsjednik raspravnoga vijeća Jean Claude Antonetti.

Antonetti je tada zaključio da je Hrvatska intervenirala u BiH uglavnom slanjem dobrovoljaca i časnika poput Praljka ili Petkovića te materijalnom pomoći, te da je izravna vojna intervencija HV-a, ako je do nje uopće došlo, bila vrlo ograničena.

Ocijenio je da, prema transkriptima iz Tuđmanovog ureda, svi njegovi planovi o uređenju BiH nisu bili u suprotnosti sa stajalištem međunarodne zajednice, podsjeća Pinter.

Petkovićeva obrana ističe da nije negirala zločine, nego je pokušala dokazati da oni nisu bili posljedica zločinackog plana etničkog čišćenja.

“Mi smo u žalbenom postupku nastojali na jednostavan i slikovit način pokušali dokazati da u prvoj polovici 1993. etnička slika nijedne općine na inkriminiranom području nije promijenjena. Zato se ne može smatrati da je bilo koji od zločina počinjenih u borbama u tom periodu bio sastavnica zločinackog plana etničkog čisćenja”, istaknula je Alaburić.

Dodaje da su to dokazali i za dio sukoba u drugoj polovici 1993. kada se promijenila etnička struktura stanovništva dijela tadašnje Herceg-Bosne, ali zbog toga jer su i muslimani i Hrvati napuštali pojedina područja zbog ratnih sukoba.

“Mi smo sucima prezentirali podatke i dokaze o tijeku ratnih sukoba i ofenzivnim akcijama Armije BiH, kao i vojnim akcijama HVO-a koje su bile isključivo obrambene naravi. HVO je, naime, u to vrijeme gubio teritorij pod svojom kontrolom”, rekla je je Petkovićeva odvjetnica.

Tužitelj Stringer je, pak, pred žalbenim sucima tvrdio kako su zaključci prvostupanjske presude o etničkom čišćenju Hercegovine potkrijepljeni brojnim svjedočenjima i dokumentima.

Ocijenilo je, ipak, da raspravno vijeće nije na odgovarajući način procijenilo težinu zločina i od žalbenog vijeća zatražio da optužene osudi na “značajno” duži zatvor.

Očekivanja političara

Premijer Andrej Plenković rekao je u ponedjeljak u Budimpešti da ne očekuje da bi presuda koju Haški sud treba u srijedu izreći šestorici bosanskohercegovačkih Hrvata mogla na bilo koji način povezati odgovornost Hrvatske s cijelim tim procesom.

“Što se tiče aktivnosti Hrvatske mislim da smo iskoristili sve pravne mogućnosti koje su nam stajale na raspolaganju  u ovom procesu… ja neću prejudicirati, vlada će komentirati presudu kada bude objavljena, to će biti u srijedu.  U svakom slučaju ja ne očekujem da bi na bilo koji način moglo doći do povezivanja odgovornosti Hrvatske u vezi s cijelim tim predmetom”, rekao je Plenković u izjavi novinarima na marginama sastanka na vrhu zemalja središnje i istočne Europe i Kine u Budimpešti.

Predsjedavatelj BiH Predsjedništva Dragan Čović, koji je i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH, izrazio je u ponedjeljak očekivanje da će u srijedu pred Haaškim tribunalom biti oslobođeni bivši dužnosnici Herceg Bosne, istaknuvši kako drugostupanjska presuda neće negativno utjecati na položaj bosanskohercegovačkih Hrvata.

“Očekujem da Jadranko Prlić i drugi budu oslobođeni. Oni su već platili iznimnu cijenu. Trinaest i pol pol godina su vezani za Haag”, rekao je Čović na konferenciji za novinare nakon sjednice čelništva HNS-a BiH koje okuplja najznačajnije hrvatske političke stranke u BiH.

Čović je uvjeren kako su šestorica hrvatskih dužnosnika iz BiH nevina te da se nakon presude neće poremetititi odnosi u BiH.

Uoči izricanja presude među političarima u BiH prevladava suzdržanost, a samo mediji nagađaju kakav bi mogao biti sudski pravorijek.

“Hoće li ‘šestorka’ proći kao Mladić”, pitanje je kojega na naslovnici u utorak postavlja sarajevski “Dnevni avaz” uz jasnu sugestiju kako bi pravda bila zadovoljena jedino ukoliko bi ranije izrečene zatvorske kazne nekadašnjim dužnosnicima Herceg-Bosne bile povećane, kako je to tražilo tužiteljstvo u svojoj žalbi na prvostupanjsku presudu.

“Avaz” podsjeća i kako bi Jadranko Prlić, u slučaju da osuđujuća presuda bude potvrđena, postao najvišim hrvatskim političarem osuđenim pred Haaškim tribunalom.

List navodi i kako je četrdesetak članova udruga koje okupljaju bivše pripadnike Armije BiH i bivše zatočenike logora što ih je držao HVO iz Mostara otputovalo u Den Haag kako bi nazočili izricanju presude zakazanom za srijedu. I oni se nadaju višim kaznama šestorici.