Neočekivano priznanje Mjanmarske vojske kojim je potvrđen argument Rohindža o progonu. UN i humanitarni partneri su nasilje protiv civila nazvali etničkim čišćenjem.
Rijetko viđeno priznanje u Burmi. Mjanmarska vojska potvrdila je da su njezini pripadnici ubili desetoricu uhvaćenih Rohindža muslimana nakon što su lokalni budistički stanovnici natjerali zarobljene muškarce u grobove koje su sami iskopali.
Seljani i članovi sigurnosnih snaga priznali su da su počinili ubojstvo. 200 bengalskih terorista napalo je vojsku štapovima i mačevima, sukladno proceduri, trebali su biti predani policiji, no militanti su bez prestanka napadali i eksplozivima uništili dva vozila.
Stoga nije bilo uvjeta za prijevoz desetorice bengalskih terorista u policijsku stanicu, pa je odlučeno da budu smaknuti.’
UN i humanitarni partneri hitno traže pristup državi kako bi se bolje procijenilo stanje odnosno pogoršanje životnih uvjeta, a nasilje protiv civila nazvali su etničkim čišćenjem.
“UNICEF i naši partneri još uvijek ne znaju pravu i istinitu sliku djece i ljudi koji ostaju ovdje u Rakhineu, jer nemamo dovoljan pristup svemu. Ono što znamo je uznemiravajuće. Prije 25. kolovoza liječili smo oko 5000 djece koji su patili od teške akutne pothranjenosti, ta djeca više ne primaju lijekove. Svih naših 12 ambulanti i centara za ishranu zatvoreni su jer su bili pljačkani, uništeni ili osoblje ne može doći do njih”, rekla je Marixie Mercado, glasnogovornica UNICEF-a.
Bangladeš i Mjanmar potpisali su sporazum o povratku stotina tisuća izbjeglica Rohindža, ali je malo detalja poznato o tom sporazumu.
“Rohindže se žele vratiti u Burmu, zemlju njihovih predaka, ali je potrebno osigurati i dodijeliti državljanstvo sa svim obilježjima koje nam je uzela burmanska vojska”, rekao je Malik Mujahid, autor i islamski pisac.
Rohindže nemaju prava, nemaju državu, ima ih milijun i očito ih nitko ne želi.