Izraelska vojska je suzavcem i pravim mecima u petak gađala palestinske prosvjednike na granici s Pojasom Gaze, ubivši troje i ranivši najmanje 386 ljudi, objavili su bolnički izvori.
Vojska je objavila kako poduzima akciju kako bi rastjerala oko 10 tisuća Palestinaca, od kojih su neki bacali kamenje i palili gume, te spiječila proboj tvrđene i ograđene granice.
Izraelske snage su od početka prosvjeda 30. ožujka ubile više od 120 Palestinaca. Stanovnici Gaze demonstracijama traže povratak na zemlju svojih predaka iz kojih su izbjegli tijekom rata nakon proglašenja države Izrael 1948.
Izrael tvrdi kako su među ubijenima naoružani napadači koji su koristili civile kao živi štit za napade strojnicama i granatama ili za pokušaj prelaska granice.
Organizatori su događaje u petak povezali s “Danom Jeruzalema” u Iranu, državi koja kao i islamisti Hamasa koji vladaju Gazom zaziva uništenje Izraela i protivi se američkom priznanju Jeruzalema kao izraelske prijestolnice.
“Ne postoji država zvana Izrael koja bi mogla imati prijestolnicu nazvanu Jeruzalem”, rekao je glasnogovornik Hamasa Fawzi Barhoum, oddavši da će se prosvjedi, kojima se traži i završetak egipatske i izraelske blokade Pojasa,nastaviti i dalje.
Glasnogovornik izraelskog ministarstva vanjskih poslova Emmanuel Nahshon na Twitteru je opisao prosvjednike u Gazi kao “morone pune mržnje” i “Hamas Jugend”.
U više od dva mjeseca sukoba nije stradao nijedan Izraelac, no Izrael tvrdi kako im je uništena velika količina obradive površine i šume palestinskim zmajevima pojačanima zapaljivim gorivom.
Među ozlijeđenima u petak je i fotograf agencije France Presse i 23-godišnjak kojeg je kanister suzavca pogodio u lice, prenosi medicinsko osoblje. Njemačka agencija dpa piše kako su ubijena najmanje dva Palestinca, prenoseći objavu ministarstva zdravlja Gaze.
“Ne zahtijevamo Mjesec”, rekao je Amer Abu Khalaf, 20-godišnji student ekonomije koji je sudjelovao u prosvjedima za koje kaže da im je cilj “razbiti opsadu” i da svijet “prepozna njihovo pravo na povratak”.
Izrael odbija primiti palestinske izbjeglice nakon rata 1948., tvrdeći da bi to predstavljalo demografsko samoubojstvo i da trebaju ostati u budućoj palestinskoj državi. Pregovori o osnivanju države zamrznuti su od 2014.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.