Španjolska vlada najavila je da će pretvoriti oko 375 milijuna eura kubanskog duga u ulaganja, kontrirajući američkom zakonu koji otvara mogućnost tužbi za zaplijenjenu imovinu i utirući put jačanju gospodarskih odnosa s nekadašnjom kolonijom.
SAD je prošlotjednim ponovnim aktiviranjem Helms-Burtonovog zakona omogućio građanima podizanje tužbi protiv stranih kompanija i pojedinaca koji koriste njihovu imovinu, zaplijenjenu na Kubi.
Kabinet američkog predsjednika Donalda Trumpa time je ponovo pojačao pritisak na Havanu, odustajući od politike prijašnjih američkih vlada koje su suspenzijom zakona nastojale potaknuti demokratizaciju Kube i poboljšati odnose između dvije zemlje.
Europska unija nazvala je taj potez nezakonitim, ustvrdivši da je potkopao povjerenje u trans-atlantsko partnerstvo.
Španjolska je vlada danas najavila da će pretvoriti kubanski dug u investicije – dodijelit će novac domaćim kompanijama, bez obveze povrata, za financiranje troškova ulaganja u kubansko gospodarstvo. Ulaganja će biti usmjerena u projekte koje španjolske i kubanske vlasti ocijene prioritetnima za gospodarstvo tog otoka.
Melia Hotels International, Barcelo i NH tek su neke od španjolskih kompanija koje su puno investirale u Kubu, nekadašnju španjolsku koloniju.
“Novi fond je dobra vijest. Omogućit će nam da nastavimo razvijati investicije španjolskih kompanija na Kubi i da ojačamo veze”, rekla je španjolska ministrica industrije, trgovine i turizma Reyes Maroto u Havani.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram