Kinesko ministarstvo obrane ne želi da se riječ "suzbijanje" koristi kada se govori o vojnom gušenju prodemokratskih prosvjeda na pekinškom trgu Tiananmen 1989. godine.
4. lipnja će se obilježiti 30 godina otkad je kineska vojska pucala na prosvjednike predvođene studentima. Skupine za ljudska prava i svjedoci tvrde kako su tada ubijene stotine, a možda i tisuće ljudi.
Taj događaj i dalje je tabu u Kini, a vladajuća Komunistička partija i vlada ga ne obilježavaju. Kina nikad nije dala službeni broj mrtvih.
Glasnogovornik kineskog ministarstva obrane Wu Qian je na redovitom mjesečnom sastanku s novinarim, na upit o tome hoće li vojska uopće obilježiti taj događaj, prigovorio na riječ “suzbijanje” u postavljenom pitanju.
“Kao prvo, da razjasnimo. Ne slažem se s vašom upotrebom riječi ‘suzbijanje'”, rekao je glasnogovornik.
“Na to je pitanje odgovorio smjer kineskih reformi, razvoja, stabilnosti i uspjeha koje smo postigli u posljednjih 30 godina”, kazao je bez dodatnog objašnjenja.
Kina je prije 30 godina za prosvjede okrivila kontrarevolucionare koji žele zbaciti partiju, no kineski političari posljednjih godina, u odgovorima stranim medijima, eufemistički govore o “političkim nemirima” toga vremena.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.