Njemački nobelovac Guenter Grass, koji je u ponedjeljak umro u 87. godini, bio je jedan od najvažnijih i najkontroverznijih njemačkih pisaca, najpoznatiji po romanu "Limeni bubanj" objavljenom 1959. godine, ocijenjenom kao "ponovno rođenje njemačkoga romana u 20. stoljeću".
Za neke, Grass je bio velik pisac i sjajan pripovjedač, a za druge samozvani moralist poslijeratne Njemačke, polemičar koji je napadao sunarodnjake da u pogledu nacizma pate od kolektivne amnezije istodobno “preskačući” dijelove vlastite prošlosti.
Grass je umro u Luebecku od infekcije, priopćio je njegov izdavač Steidl Verlag.
“Ovo je velik gubitak za Luebeck, ali i za njemačku i svjetsku književnost”, rekao je gradonačelnik toga grada Bernd Saxe izrazivši sućut Grassovoj obitelji.
“Zahvalni smo za sva iskustva koja smo mogli podijeliti s njim”, rekao je direktor muzeja Kuća Guentera Grassa Joerg-Philipp Thomsa.
Sućut obitelji izrazio je i njemački predsjednik Joachim Gauck. “U svojim romanima, pripovjetkama i pjesmama on progovara o velikoj nadi, pogreškama, strahovima, žudnjama cijelih generacija”, napisao je Gauck.
Grass se nije bojao argumenata ni kritika i desetljećima je utjecao na političke rasprave, dodao je. “Njegovo je djelo sjajno zrcalo naše zemlje i trajni dio njezina književnoga i umjetničkoga nasljeđa”, napisao je Gauck.
Guenter Grass rodio se 16. listopada 1927. u Gdanjsku, tadašnjem Danzigu. Majka mu je bila kašubskoga podrijetla, a otac skromni njemački trgovac. Studirao je kiparstvo i grafiku u Düsseldorfu i Berlinu, a tek se poslije posvetio književnosti.