Noćna mora u Nepalu: Stručnjaci su znali da stiže katastrofa

Svijet 26. tra 201517:59 > 18:00
EPA

Razorni potres koji je u subotu pogodio Nepal bila je katastrofa za koju su stručnjaci znali da će se dogoditi.

Svega tjedan dana prije potresa, oko 50 stručnjaka, seizmologa i znanstvenika iz cijelog svijeta okupilo se u Kathmanduu kako bi pokušali pronaći rješenje kako ovu siromašnu zemlju pripremiti za veliki potres, poput onog koji je 1934. godine sravnio glavni grad sa zemljom. Znali su da tom području prijeti voliki potres, ali nisu znali točno kada će se on dogoditi, piše Associated Press.

“Bila je to noćna mora koju smo čekali da se dogodi”, kazao je seizmolog James Jackson. “Fizički i geološki, ono što se dogodilo je točno ono što smo mislili da će se dogoditi”, dodaje. Ipak, iako su očekivali veliki potres, nisu očekivali da će se on dogoditi tako brzo, svega tjedan dana kasnije.

EPA
EPA
EPA
EPA
EPA
EPA
EPA
EPA
EPA
EPA

“Prolazio sam baš tim ulicama koje su sada stradale i pritom sam si pomišljao da će ovdje doći do nevolje. Zgrade su te koje ubijaju ljude, ne potresi”, objašnjava Jackson te dodaje da je najveći problem u azijskim zemljama činjenica da je velik broj stanovnika koncentriran upravo u najopasnijim područjima.

“Znali su da imaju problem, ali taj problem je bio toliko velik da nisu znali otkuda početi, kako početi”, kazao je Hari Ghi, regionalni koordinator GeoHazarda, koji je baš 12. 4. osvježio izvještaj iz 1990. godine o izravnoj opasnosti od potresa za glavni grad Nepala.

Stanovništvo Kathmandua je u porastu od 6,5 posto i jedno je od najgušće naseljenih mjesta na svijetu, sa 1.5 milijuna ljudi koje žive u dolini grada, te su izravno ugroženi od snažnih potresa, a građevinarski uvjeti su očajni”, zaključuje Ghi.

Podsjetimo, snažni potres magnitude 6,7 s epicentrom od oko 60 kilometara istočno od Katmandua, natjerao je u nedjelju ljude u nepalskoj prijestolnici u panični bijeg, izvješćuju mediji i dodaju da je i ovaj potres pokrenuo lavine u himalajskom gorju. Potres je uslijedio dan nakon razornog jakosti 7,9 po Richteru koji je po posljednjim podacima odnio više od 2.200 života.