U posljednjih nekoliko tjedana masovni su prosvjedi izbili u brojnim zemljama širom svijeta. Slijedi pregled najvećih prosvjeda koji su počeli ovaj mjesec te ostalih koji se nastavljaju od ranije.
Bolivija
Kada – Od 21. listopada.
Povod – Sporno prebrojavanje glasova nakon predsjedničkih izbora 20. listopada, na kojima je, nakon odgode objave rezultata, u prvom krugu pobijedio dugogodišnji predsjednik Evo Morales.
Ishod – Nasilje u nekoliko pokrajina; pokrenut opći štrajk 23. listopada.
Žrtve – Nekoliko ozlijeđenih u sukobima pristaša i protivnika predsjednika Moralesa
Čile
Kada – Od 18. listopada
Povod – Povećanje cijena karata za podzemnu željeznicu u glavnom gradu.
Ishod – Predsjednik Sebastian Pinera povukao je spornu odredbu i objavio paket socijalnih mjera, koji uključuje povećanje mirovina i manje cijene električne energije. Prosvjedi su se u međuvremenu proširili, a prosvjeduje se zbog visokih troškova života i nejednakosti. Opći štrajk započeo je 23. listopada.
Žrtve – 18 mrtvih.
Libanon
Kada – Od 17. listopada.
Povod – Predloženi porez na pozive putem aplikacija za dopisivanje.
Ishod – Vlada premijera Saada Haririja brzo je odustala od predložene mjere i objavila paket ekonomskih reformi. Međutim, prosvjedi su se proširili te se zahtijeva odlazak kompletnog političkog establišmenta.
Žrtve – Za sada nema ozlijeđenih, prosvjedi su mirni uz nekoliko okršaja s policijom, iako je paralizirana cijela zemlja.
Gvineja
Kada – Od 7. listopada.
Povod – Mogućnost da će predsjednik Alpha Conde tražiti treći mandat, usprkos ustavnom ograničenju.
Ishod – Savez opozicijskih stranaka FNDC organizirao je prosvjede na kojima se okupilo više tisuća ljudi.
Žrtve – Najmanje deset ubijenih prosvjednika.
Ekvador
Kada – Od 1. do 13. listopada
Povod – Smanjenje subvencija za gorivo.
Ishod – Nakon 12 dana prosvjeda predsjednik Lenin Moreno i predstavnici autohtonog stanovništva, koje je pokrenulo prosvjede, postigli su dogovor te je vlada povukla mjeru
Žrtve – Osam mrtvih i 1340 ozlijeđenih
Irak
Kada – Od 1. listopada.
Povod – Spontani pozivi, objavljeni na društvenim mrežama, za prosvjedovanje protiv korupcije, nezaposlenosti i loših javnih usluga.
Ishod – Nakon tjedan dana prosvjeda koji su brzo eskalirali u sukobe sa sigurnosnim snagama, vlada je objavila reforme. Prosvjednici su nastavili zahtijevati obračun s korupcijom i nezaposlenošću, ali i rušenje postojećeg političkog sustava. Dana 25. listopada nastavljeni su novi nasilni prosvjedi, uz podršku utjecajnog šijitskog klerika Muktada Sadra.
Žrtve – Preko 150 mrtvih prvoga tjedna prosvjeda i najmanje 12 mrtvih samo u petak.
Drugi prosvjedi započeti ranije ove godine nastavljaju se:
U Hongu Kongu su prosvjedi izbili 9. lipnja zbog predloženog zakona, kojim bi se omogućilo izručenje osumnjičenika iz Hong Konga u Kinu. Nakon višemjesečnih prosvjeda koji su često bili izrazito nasilni, zakon o ekstradiciji povučen je iz procedure u rujnu. Međutim prosvjednici sada zahtijevaju više demokratskih sloboda.
Izvorno mirni prosvjedi pretvorili su se u nasilne sukobe prosvjednika i policije. Brojne prodemokratske aktiviste napadali su propekinški protuprosvjednici. Policija je 1. listopada upucala prosvjednika pravim metkom, ali je preživio.
U Alžiru su 22. veljače izbili mirni prosvjedi zbog odluke predsjednika Abdelaziza Buteflike da se peti put kandidira na izborima. Buteflika je odstupio u travnju, ali su prosvjedi nastavljeni sa zahtjevom za rušenjem političkog establišmenta.
Opozicija se protivi predsjedničkim izborima, koji su zakazani za 12. prosinca. Izbore podržava vojska, ključni akter u toj zemlji, protiv čijeg se utjecaja bore prosvjednici.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram