Predloženi sastav od 28 povjerenika Europske komisije na čelu s Jean-Claude Junckerom potvrđen je od strane Europskog parlamenta. Za Junckerov sastav glasalo je 423 eurozastupnika, 209 protiv, a 67 ih je bilo suzdržano.
Potvrda je uslijedila nakon nekoliko tjedana saslušanja svih povjerenika. Juncker je morao napraviti i neke promjene u svom portfoliju.
Dvije velike promjene zasjenile su saslušanja. Nakon negativne ocjene predložene Alenke Bratušek na mjesto povjerenice za energetska pitanja, tu je funkciju dobio Maroš Šefčovič. Dok će slovenska predstavnica u EK biti Violeta Bulc kao povjerenica za transport i promet.
“Saslušanja su potvrdila širok konsenzus o timu koji sam predložio”, istaknuo je Juncker. Ipak, neke manje strukturne promjene će još uslijediti.
“Predsjednik nove Komisije ima najveći mogući politički legitimitet.
Danas je njegov tim dobio potporu velike većine u Parlamentu, a
njegovo imenovanje je izravni rezultat izbora za Europski parlament”,
istaknuo je nakon glasovanja predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz.
Europska komisija bi dužnost trebala preuzeti za nekoliko dana, 1. studenoga.
Juncker: Ovo je Komisija “posljednje šanse”
Nova Europska komisija, koja je u srijedu dobila potporu Europskog parlamenta, Komisija je “posljednje šanse”, koja mora približiti EU njezinim građanima i riješiti njihove najpreče probleme, izjavio je njezin predsjednik Jean-Claude Juncker.
“Ova će Komisija biti Komisija posljednje šanse. Ili ćemo uspjeti približiti EU njezinim građanima, drakonski smanjiti razinu nezaposlenosti i dati europsku perspektivu mladima ili ćemo propasti”, rekao je Juncker.
Junckerova Komisija izglasana je u srijedu na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu i preuzet će dužnost 1. studenoga.
U glasovanju je sudjelovalo 699 zastupnika Europskog parlamenta od kojih je za Junckerovu Komisiju glasovalo 423 zastupnika, 209 ih je bilo protiv, a 67 suzdržano.
Usporedbe radi za prvu Barrosovu komisiju (2004.-2009.) glasovalo je 449 zastupnika, 149 je bilo protiv i 82 suzdržana. Za drugu Barrosovu komisiju (2010.) glasovalo je 488 zastupnika za, 137 protiv i 72 su bila suzdržana.
Na konferenciji za novinare nakon glasovanja, Juncker je zamoljen da komentira činjenicu da je njegova Komisija dobila manje glasova od Barrosove.
“Vi se šalite. Ovaj saziv Parlamenta ne može se uspoređivati s prethodnim sazivima, jer danas ima puno više euroskeptika i eurofoba”, rekao je.
Od 751 zastupnika Europskog parlamenta, njih 170 se može svrstati među euroskeptike ili eurofobe.
Za novu Komisiju glasovali zastupnici triju političkih skupina – Europske pučke stranke, socijalisti i demokrati te liberali. Međutim, nisu svi zastupnici tih skupina glasovali za Komisiju. Te tri skupine imaju ukupno 480 zastupnika.
Od 11 hrvatskih zastupnika svi su glasovali za, osim Ruže Tomašić, koja je bila suzdržana. Tomašić pripada skupini Europskih konzervativaca i reformista, u kojoj su glavna snaga britanski konzervativci i koji su prilikom glasovanja bili suzdržani.
Tomašić je prije izbora za Europski parlament najavila da će glasovati za Junckera, nakon što se postavilo pitanje njezina izbora na koalicijskoj listi HDZ-a, koji je cijelo vrijeme podržavao Junckera.