Svakih 17 sekundi u Europi umre jedna osoba zaražena koronavirusom, izjavio je regionalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za Europu Hans Kluge.
On je rekao da je u 53 zemlje, koje čine europsku regiju WHO, registrirano više od 15,7 milijuna slučajeva zaraze, uključujući četiri milijuna ovog mjeseca i gotovo 355.000 preminulih od posljedica zaraze.
Kluge je istaknuo da je u više od 80 posto zemalja zabilježen rast broja zaraženih od više od 100 na 100.000 stanovnika, te da je u skoro trećini tih država rast veći od 700 na 100.000 stanovnika.
“Rezultat toga su zdravstveni sustavi pred pucanjem. Francuska je popunila 95 posto kapaciteta odjeli za intenzivnu njegu za samo 10 dana, a u Švicarskoj su ta odjeli puni”, naglasio je Kluge.
Prema rečima Klugea, stroge mjere koje su uvele vlasti europskih zemalja su obećavajuće jer je sada tjedni broj zaraženih smanjen s više od dva milijuna na 1,8 milijuna.
Kluge je napomenuo da nadu u borbi protiv koronavirusa daju i nedavne vijesti o efikasnosti cjepiva protiv covida-19, kao i posljednja dostignuća u brzom dijagnosticiranju ili testovima na antigene, javio je “Guardian”.
Ovaj stručnjak kaže da WHO i dalje vjeruje da bi strogo zatvaranje zemalja trebalo biti posljednje sredstvo u borbi protiv pandemije, zbog velike kolateralne štete, uključujući probleme s mentalnim zdravljem, zloupotrebom lijekova i nasiljem u obitelji, uz napomenu da mjere zatvaranja ne bi bile potrebne ukoliko upotreba zaštitnih maski dostigne razinu od 95 posto.
Kluge smatra da generalizirana zatvaranja imaju negativan učinak i ako se prerano ukinu, što često zahtijeva novo uvođenje mjera, te da bi ih trebalo zamijeniti višeslojnim sustavom mjera na osnovu lokalne razine prenošenja zaraze.
Direktor WHO-a za Europu izjavio je i to da je posebno važno da škole ostanu otvorene. On kaže da se djeca ne smatraju primarnim nositeljima zaraze, te da stoga zatvaranje škola nije efikasna mjera za kontroliranje covida-19.
Kluge je istaknuo da zemlje koje razmišljaju o zatvaranju škola trebaju razmisliti o neželjenim učinicima u vezi s ishodom obrazovanja, kao i mentalnim i društvenim zdravljem djece.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.