Bivši premijer Grčke: Glasujemo o nečemu što ne znamo što je

Svijet 30. lip 201522:18 > 22:20
CNN

CNN-ov reporter Richard Quest u Ateni je razgovarao s bivšim grčkim premijerom Georgom Papandreuom. On je bio na čelu grčke vlade od 2009. do 2011. godine koja je s Europskom unijom i MMF-om dogovrila prvi program pomoći od 110 milijardi eura. Ostavku je podnio nakon masovnih prosvjeda u listopadu 2011.

QUEST: U ponoć istječe rok MMF-a za isplatu duga. Ali ako rok istekne istječi će i program pomoći eurozone, kako ćete se nositi s time? Jer uslijedit će referendum o dogovoru koji ne postoji.

PAPANDREOU: To je apsolutno jedan od problema. Pozvao sam na održavanje referenduma još 2011., ali tad smo imali dogovor na stolu. Tražio sam odobrenje, imali smo vremena raspraviti o njemu i mislim da bismo dobili potporu građana i ne bismo bili u ovakvim problemima. Sada glasujemo o nečemu što ne znamo što je ili što bi moglo biti. Stoga je ovo zapravo referendum o tome trebamo li ostati u eurozoni.

QUEST: Vi ste dogovorili prvi program pomoći.

PAPANDREOU: Tako je.

QUEST: I to vam govorim s poštovanjem. Ali vi ste nedvojbeno jedan od odgovornih zašto Grčka danas ima ovakav dug.

PAPANDREOU: Zapravo dug je udvostručila prethodna vlada, kao i deficit koji je prema mastriškim kriterijima 3 posto narastao je na 15,7 posto. Očito, nadzorna tijela EU snose dio odgovornosti jer nas nisu upozorili.

QUEST: Koja je Vaša odgovornost u tome?

PAPANDREOU: Ja sam riješio krizu i morao sam donositi vrlo teške odluke oko toga hoćemo li pristupiti mehanizmu spašavanja. On nije postojao kada sam prvi put bio premijer. Ili da Grčka prekrši sporazum kao danas. Vidjeli smo što bi se dogodilo, kao danas s redovima ispred bankomata, na benzinskim postajama. Imali bismo deficit preko 24 milijarde. To znači da ne bismo mogli platiti našu Vladu, državne službenike ili umirovljenike.