Grci su na referendumu u nedjelju poručili da " zaslužuju bolje" i da neće prihvatiti neodrživo rješenje, izjavio je Euklid Cakalotos u ponedjeljak prvi put se obrativši javnosti nakon prisege za ministra financija.
“Želimo nastaviti razgovore razgovore” s vjerovnicima i “vjerujem da se nešto može promijeniti u Europi”, rekao je novi ministar.
Nakon prisege u ponedjeljak navečer pred predsjednikom republike Prokopisom Pavlopoulosom i premijerom Aleksisom Ciprasom, priznao je da sa zebnjom preuzima dužnost ministra financija “u trenutku koji baš i nije najsretniji u grčkoj povijesti”.
Pred novim ministrom financija je teška zadaća ponovne izgradnje povjerenja između Grčke i europskih kreditora narušenog petmjesečnim pregovorima koji nisu iznjedrili sporazum za izlazak Grčke iz duboke financijske krize.
Dosadašnji zamjenik ministra vanjskih poslova i glavni grčki pregovarač s međunarodnim vjerovnicima, Cakalotos je u ponedjeljak naslijedio Janisa Varufakisa koji je podnio ostavku nakon referenduma u nedjelju na kojem su se Grci s više od 60 posto glasova izjasnili protiv mjera štednje i rezova diktiranih iz Bruxellesa.
Diskretni 55-godišnji ekonomist koji je sušta suprotnost nekonvencionalnom Varufakisu u utorak će prvi put zastupati svoju zemlju na sastanku ministara financija zemalja članica eurozone u Bruxellesu.
Rođen u Rotterdamu, odrastao u Londonu, školovan na britanskom sveučilištu Oxford i oženjen škotskom ekonomisticom, Cakalotos je od travnja bio koordinator grčke pregovaračke ekipe u Bruxellesu kada je postalo jasno da na sastancima eurozone Varufakis svojim osebujnim stilom iritira europske kolege.
Cakalotosa poznanici opisuju kao osobu “uglađena ponašanja koja zna slušati, analizirati, sintetizirati, vrlo je kultiviran, nije u osnovi tehnokrat, stabilan je u mišljenju, poštuje sugovornika i resi ga velik smisao za etiku”.
Otkako je zamijenio Varufakisa u pregovorima pokazao se kao vješt i precizan pregovarač na radost grčkih sugovornika. No Cakalotos je u nekoliko navrata pokazao da nije popustljiv te je u dokumentu kojim je označio neuspjeh pregovora 30. lipnja napisao kako se ne bi moglo tvrditi da su vjerovnici pokazali “maksimalnu fleksibilnost”.
U intervjuu za francuski dnevnik Liberation otvoreno je optužio grčke sugovornike da se “ne čine spremnima na kompromis”, piše agencija AFP i ocjenjuje kako se ne da zaključiti da će novi ministar u osnovi biti drukčiji od prethodnika.
U tom je smislu znakovita njegova izjava koju je rekao kao novoimenovani ministar “da će poruka ‘ne’ (grčkih birača na referendumu) biti utisnuta u kolektivno pamćenje Europe” kao poruka “naroda koji je previše trpio i odupro se kako bi postigao održivo rješenje”.