Rat u Siriji dosad je odnio 250 tisuća života i 10 milijuna ljudi ostavio bez krova nad glavom. U toj zemlji malena džihadistička skupina pretvorila se u pravu terorističku organizaciju tzv. Islamsku državu koja danas kontrolira područja istočne Sirije i sjevernog Iraka.
Sirijski predsjednik Bašar al-Asad, ne birajući metode, već se četiri godine bori protiv raznih pobunjeničkih grupa u toj zemlji. U intervju za kinesku televiziju otkrio je svoju viziju zemlje kojoj je na čelu.
Asad tvrdi da Siriju vidi jedino kao sekularnu državu. “Ako želite razgovarati o budućnosti Sirije, politički sustav te zemlje može biti parlamentarni, predsjednički, polupredsjednički, konfederacijski itd. Ali najvažnija stvar za sve nas je da cijeli sustav bude sekularan.
Sekularizam ne znači da smo protiv religije. Sekularna država označava slobodu religija. Sustav koji može uključiti svaku religiju, sljedbenike, sekte, svaku nacionalnost pod jedan kišobran, sirijski kišobran”, rekao je Asad za Phoenix TV u intervjuu koji je snimljen u Damasku.
Bašar al-Asad je na čelu Sirije od 2000. godine. Dva puta je izabran za predsjednika te zemlje, a 2011. godine izbili su prosvjedi protiv njegovog režima. Dio prosvjednika pokrenuo je oružanu borbu koja je eskalirala u građanski rat. Danas postoji nekoliko frakcija koje se bore u Siriji, a definitivno najpoznatija i najopasnija je tzv. Islamska država.
Iako je Asad dobio potporu Irana, Kine i Rusije, članice NATO saveza ga kriziraju zbog navodne uporabe kemijskog oružja zbog kojeg stradavaju brojni civili.
Nedavno je Asad optužio zapadne države te Tursku, Saudijsku Arabiju i Katar za osposobljavanje džihadista u Siriji zbog čega su oni u stanju počiniti terorističke napade poput onih u Parizu.
“Mogu vam reći da Daesh (arapski akronim za IS) nema prirodni i socijalni inkubator unutar Sirije. IS nije krenuo iz Sirije. Počeo je u Iraku i ranije u Afganistanu”, zaključio je Asad.
Rusija je također odlučila napasti uporišta IS-a u Siriji. Ruski predsjednik Vladimir Putin najavio je ranije da će njegova zemlja pokrenuti globalni lov na teroriste Islamske države pošto je ruska istraga zaključila da su oni krivci za podmetanje bombe u ruski zrakoplov koji se srušio u Egiptu u listopadu.
Asad je ovog tjedna izjavio da se stanje na sirijskim bojišnicama poboljšalo nakon što se u borbu umiješalo rusko ratno zrakoplovstvo. “Od početka ruske intervencije 30. rujna, terorističke skupine su se povukle i počele bježati prema Turskoj i nekim europskim zemljama”, kazao je Asad.
Rusija je kampanju bombardiranja u Siriji počela napadima na umjerenu oporbu i islamiste i tek onda počela udarati po položajima IS-a.