Austrija je od subote do danas odbila prihvat 413 stranaca na graničnim prijelazima sa Slovenijom, ali se ne radi o promjeni politike prema migrantima nego o novim mjerama sigurnosti zbog najava o mogućim terorističkim napadima, ustvrdio je u utorak na konferenciji za novinare Boštjan Šefic, državni tajnik zadužen za izbjegličku problematiku.
Od subote je Austrija na prijelazima na kojima prima migrante uvela dodatnu kontrolu kojom pomoću prevodilaca provjerava potječu li oni doista iz država koje navode. Odbijeni su oni za koje se pokazalo da nisu iz Sirije, kako su tvrdili, nego iz Maroka i Irana, no u međuvremenu ih je 200 ipak uspjelo ući u Austriju, dok su ostali smješteni u izbjeglički centar u Postojni.
Objašnjavajući zaplet, Šefic je kazao da se ne radi o promjeni dosadašnje politike Austrije prema izbjeglicama jer će ona uz izbjeglice koji dolaze iz područja zahvaćenih sukobima i dalje primati i migrante iz država koje se formalno smatraju “sigurnima”, ali da su sada odbijeni jer su lažno iskazivali svoj identitet. U Sloveniji su policiji kazali iz kojih država stvarno dolaze, a austrijskim tijelima da su Sirijci jer vjeruju da će tako lakše dobiti azil u Austriji ili Njemačkoj.
Prema Šeficovoj ocjeni, Austrijanci će i dalje primati izbjeglice, pa i one koji ne dolaze iz Sirije, Iraka ili Afganistana, ali na granici trebaju reći stvarne podatke o tome odakle dolaze, a ovi koji su zbog dodatnih sigurnosnih mjera u Austriji odbijeni nisu vraćeni u Sloveniju zbog ocjene da ih treba vratiti u sigurnu zemlju ili zemlju podrijetla.”Slovenija za sada nije izravno ugrožena zbog upozorenja o mogućim novim terorističnim napadima u europskim gradovima u vrijeme dolazećih praznika, ali je policija svejedno vrlo pozorna, a nije sasvim isključeno da bi i sama mogla podići sigurnosne mjere na granici i oštriju kontrolu putnika, što bi dovodilo do zastoja u prometu”, ocijenio je Šefic.
Ljubljansko zavičajno društvo “Bela krajina” održalo je u utorak pred zgradom vlade prosvjed zbog ustrajanja vlasti na bodljikavoj žici uz Kupu, navevši da je riječ o potezu koji ugrožava budućnost te regije i njenog gospodarstva, te doveli u pitanje ustavnu valjanost te odredbe koju vlada tumači potrebom jače kontrole izbjegličkog vala.
Društvo koje sastavljaju Ljubljančani podrijetlom iz regije Bela krajina, usmjerene na turizam i poljoprivredu nakon što je propala tamošnja nekad jaka tekstilna industrija, pozvali su slovensku vladu da što prije održi sastanak s hrvatskim vlastima kako bi se potražile “humanije mjere” prema izbjegličkoj problematici koje neće štetiti stanovništvu tog izoliranog kraja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.