Umirovljeni pakistanski general i bivši šef pakistanske vojno-obavještajne službe Hamid Gul iznio je niz zanimljivih podataka o lideru terorističke organizacije Islamska država te je istaknuo kako je on krajem '80. godina prošlog stoljeća obučavan u kampovima u Afganistanu.
Lider IS-a i vođa kalifata Abu Bakr al-Baghdadi zagonetna je ličnost o kojoj javnost zna jako malo i o kojoj službene institucije, uključujući američke, taje podatke. Ne postoji niti jedan utemeljen izvor o prošlosti Baghdadija, a prema informacijama do kojih su mediji došli riječ je o čovjeku koji se zove Ibrahim Avvad Ibrahim Ali al-Bedri.
Rođen je 1971. godine u iračkom gradu Samarri sjeverno od Bagdada. Doktorirao je na Fakultetu islamskih znanosti Sveučilišta u Bagdadu, gdje je, također, radio kao predavač.
Za vrijeme američke okupacije Iraka 2003. godine, navodno je radio kao vjerski službenik u jednoj bagdadskoj džamiji. Zbog podrške iračkom otporu 2004. godine uhićen je u Fallujahi te je do 2009. godine bio u pritvoru u kampu Bucca na jugu Bagdada koji je korišten kao američki vojni zatvor.
SAD ne otkriva informacije o Baghdadiju
Uprkos brojnim navodima o Baghdadijevom petogodišnjem boravku u američkom kampu, službene institucije SAD-a i dalje ne daju informacije o tome. Spomenute navode objavio je američki list New York Times, a portal The Daily Beast privukao je pažnju javnosti intervjuom s američkim vojnim službenikom koji je rukovodio kampom Bucca, Kennethom Kingom.
King je potvrdio da je je Baghdadi do 2009. godine bio u pritvoru u zatvoru Bucca i da je nakon zatvaranja zatvora s ostalim zatvorenicima predan iračkim vlastima koje su ga potom pustile na slobodu. Prilikom predaje zatvorenika iračkim vlastima, King tvrdi da mu je Baghdadi prišao i rekao: „Vidimo se u New Yorku“.
Glasnogovornica američkog Ministarstva vanjskih poslova Jen Psaki je na dnevnom brifingu za novinare 7. srpnja izjavila da ne može ni potvrditi niti negirati navode o Baghdadijevom boravku u američkom kampu.
O tom pitanju je kasnije raspravljao i Predstavnički dom američkog Kongresa, čiji su zastupnici od vlasti tražili odgovor na pitanje da li je Baghdadi bio u američkom pritvoru i kako je oslobođen. Dužnosnik Ministarstva vanjskih poslova SAD-a Brett McGurk odgovorio je da nema podataka o oslobađanju Baghdadija i da tada osobno nije bio na vlasti. Do sada vlasti nisu dale detaljniji odgovor na to pitanje.
Gul smatra da je u Afganistanu vidio Baghdadija
Umirovljeni pakistanski general i bivši šef pakistanske vojno-obavještajne službe Hamid Gul rekao je u intervjuu niz zanimljivih podataka o šefu IS-a Baghdadiju. Inače, Gul je u razdoblju od 1979. do 1989. godine bio jedan od najvažnijih svjedoka pakistanske vojne i logističke podrške lokalnim grupama koje su u Afganistanu pružale otpor okupaciji Afganistana od strane sovjetskih snaga.
Gul tvrdi da je 1988. godine posjetio kampove u afganistanskoj regiji Khost i da je među mladićima koji su bili na obuci u kampovima bio i današnji lider ISIS-a Baghdadi.
„Tamo sam sreo grupu arapske omladine. Afganistanci i Arapi se po izgledu razlikuju. Pitao sam ih ko su, a oni su mi potvrdili da su Arapi. Tamo su se obučavali za borbu na Božjem putu. Dobre porodice su te mladiće slale da pomažu borcima džihadistima. Da im pale vatru, kuhaju i služe u kampu. Bili su to zaista mladi momci, više djeca. Vjerujem da je među njima bio i Ibrahim Bedri, odnosno Abu Bakr al-Baghdadi“, kazao je Gul.
Gul je istaknuo da su vlasti SAD-a uhitile i u zatvoru držale Baghdadija te da bi trebali imati podatke o njemu.
Maskiran čak i za vrijeme sastanaka sa svojim vojnicima
Baghdadi insistira na tajnosti svojih podataka i brojni izvori tvrde da nosi masku i za vrijeme susreta sa zapovjednicima IS-a.
Mediji koriste dvije fotografije na kojima se samo pretpostavlja da je lik na njima zaista Baghdadi. Prvu fotografiju objavile su iračke vlasti, a druga je fotografija s američke potjernice.
Uporedo s tim, u medijima se prikazuje i jedan videozapis na kojem je navodno i Baghdadi. Riječ je o snimci koju je IS na internetu objavio 5. srpnja i za koji tvrde da je snimka njegove hudbe u mosulskoj džamiji.
Dok stvarni identitet lidera IS-a Baghdadija i dalje ostaje nepoznanica, u medijima se prošlog vikenda pojavila vijest da je on teško ranjen u zračnim napadima koalicijskih snaga predvođenih SAD-om. Američke vlasti su priopćile kako nemaju informacije o tome te da ne znaju gdje se nalazi Baghdadi i u kakvom je on stanju.