Američki tužitelji nagovijestili žalbu na odluku o neizručenju Assangea

Svijet 04. sij 202116:07 > 16:17 0 komentara
Julian Assange
Justin TALLIS / AFP

Američki tužitelji u ponedjeljak su nagovijestili žalbu na odluku britanskog suda o neizručenju osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea, potvrdio je njegov odvjetnik.

Sutkinja Vanessa Baraitser odbacila je gotovo sve argumente obrane o politički motiviranoj optužnici, no poručila je da ne može dopustiti Assangeovo izručenje SAD-u jer postoji veliki rizik da bi počinio samoubojstvo.

Odluka suda dočekana je eksplozijom radosti tridesetak aktivista ispred zgrade suda, uz povike “Oslobodite Juliana Assangea” i “Pobijedili smo”.

Assangeova zaručnica i odvjetnica Stella Moris, koja je rodila dvoje zajedničke djece tijekom njegova skrivanja u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu, briznula je u plač.

Podnošenje zahtjeva za uvjetno puštanje na slobodu

Američke vlasti imaju 14 dana za podnošenje žalbe na odluku kaznenog suda, prenosi BBC.

Danas se Assange vraća u zatvor Belmarsh, u kojem je i do sada bio zatvoren, a njegov odvjetnik Edward Fitzgerald rekao je da će u srijedu podnijeti zahtjev za uvjetno puštanje na slobodu uz jamčevinu.

Također je kazao da će sudu predočiti dokaze koji će pokazati da ne postoji rizik od Assangeova bijega.

SAD je protiv 49-godišnjeg Assangea podigao 18 točaka optužnice zbog objavljivanja 500.000 dokumenata s oznakom tajnosti 2010. godine. Riječ je o povjerljivim dokumentima s detaljima o američkim vojnim i diplomatskim operacijama u Afganistanu i Iraku.

Na ročištu u veljači prošle godine čulo se da je predsjednik Trump obećao pomilovanje ako Assange svjedoči da je Rusija ‘hakirala’ elektroničku poštu Demokratskog nacionalnog odbora (DNC) tijekom izborne kampanje 2016.

WikiLeaks je poslije objavio e-mail korespondenciju koja se pokazala štetnom za Trumpovu demokratsku suparnicu Hillary Clinton.

Osim pokretanja žalbenog postupka, stajalište administracije skorašnjeg američkog predsjednika Joea Bidena prema Assangeu je nepoznato.

Protiv Assangea je pokrenut sudski postupak u vrijeme Trumpove administracije. Za vrijeme mandata njegovog prethodnika Baracka Obame, kojemu je Biden bio potpredsjednik, američko pravosuđe je odustalo od sudskog progona.

No Biden, koji će za manje od mjesec dana ući u Bijelu kuću, nazvao ga je prije točno deset godina “high-tech teroristom”.

U slučaju osuđujuće presade u SAD-u, Australcu Assangeu prijeti do 175 godina zatvora.

Švedska je bila prva zemlja koja je 2010. izdala uhidbeni nalog za Assangea zbog navodnog silovanja, no poslije su te optužbe odbačene zbog nedostatka dokaza.

Bijeg iz Švedske

No, Assange se odlučio za bijeg iz Švedske, prekršivši odredbe uvjetnog puštanja na slobodu te je zatražio azil u ekvadorskom veleposlanstvu u Londonu, gdje je ostao od 2012. do 2019.

U travnju 2019., ekvadorski predsjednik Lenin Moreno ukida mu azil zbog “agresivnog ponašanja i opetovanog kršenja međunarodnih konvencija”.

Pošto mu je ukinut azil, britanska policija ga odvlači iz veleposlanstva pozivajući se na prethodno kršenje uvjetne slobode.

Britanski sud tada ga je osudio na 50 tjedana zatvora jer je bijegom u ekvadorsko veleposlanstvo u Londonu prije sedam godina prekršio uvjete jamčevine, položene kako bi izbjegao istražni zatvor.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!