Australija je nakon gotovo dvije godine ponovno otvorila granice koje je panemija covid-19 držala zatvorene i u ponedjeljak su iz inozemstva stigli prvi turisti potpuno cijepljeni te državljani te zemlje koji su se konačno vratili obiteljima i prijateljima.
Više od 50 međunarodnih letova predviđeno je u ponedjeljak, od čega 27 treba sletjeti u najveći grad Sydney.
Turizam i sektor ugostiteljstva s nestrpljenjem čekaju oporavak nakon ograničenja koja su vlasti nametnule u pandemiji.
“Danas je vrlo uzbudljiv dan, koji smo dugo čekali otkako smo prvi put zatvorili granice na početku pandemije”, rekao je premijer Scott Morrison novinarima u državi Tasmaniji koja snažno ovisi o turizmu.
U zračnim lukama nizale su se dirljive scene ponovnog okupljanja obitelji.
“Sedam stotina dvadeset četiri dana bili smo razdvojeni i ovo danas za mene je jedino važno. Ne želim ga pustiti, hvala vam što ste mi ga vratili”, rekla je Sue Witton u Melbourneu gdje je dočekala sina Simona i konačno ga zagrlila nakon dvije godine.
Turizam je jedna od najsnažniji australskih gospodarskih grana i donosi 60 milijardi australskih dolara prihoda te zapošljava oko 5 posto radne snage. Taj sektor bio je desetkovan otkako je kontinent zatvorio svoje granice u ožujku 2020.
U izjavi za ABC iz zračne luke u Sydneyu ministar turizma Dan Tehan izrazio je nadu da će se dogoditi “snažan oporavak” turističkog tržišta.
Avioprijevoznik Qantas trebao bi ovaj tjedan dovesti više od 14.000 putnika u Australiju.
Nasuprot radosti u zračnoj luci, svi vlakovi u Sydneyu otkazani su u ponedjeljak zbog spora o plaćama između sindikata i vlade.
U borbi protiv pandemije, Australija je bila šampion u primjeni strogih mjera nametanjem lockdowna od prošle godine, no kako je varijanta omikron prošla vrhunac vlasti su odlučile otvarati granice prvo dopuštajući Australcima da putuju i izlaze iz zemlje, a zatim primajući međunarodne studente i neke radnike.
Od ponedjeljka ulaze svi putnici i turisti neće morati u karantenu.
Ukupno je Australija potvrdila oko 2,7 milijuna zaraženih otkako se pojavio omikron krajem studenoga.
No, s jednom od najvećih svjetskih stopa cijepljenja – više od 94 posto ljudi starijih od 16 godina – bilo je nešto manje od 5000 smrtnih slučajeva, što je samo djelić stopa smrtnosti u mnogim drugim razvijenim zemljama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!