Prije točno godinu dana svijet je šokirala vijest o početku ruske invazije na Ukrajinu. Vladimir Putin započeo je "specijalnu operaciju" u kojoj su živote izgubile tisuće ljudi i s ruske i s ukrajinske snage, a zapadni svijet se ujedinio u pokušajima da pomogne Ukrajini. Ruska agresija na Ukrajinu promijenila je sliku svijetu kakvu smo poznavali, donijela energetsku krizu kakvu generacije ne pamte, a još uvijek se ne nazire kraj ni ratu ni krizi koja je zbog njega zahvatila svijet.
Sve događaje koji su pratili godišnjicu ruske agresije na Ukrajinu pratili smo OVDJE.
O ovoj nesretnoj obljetnici u svojoj je novoj kolumni pisala i naša Ivana Dragičević.
TIJEK DOGAĐAJA IZ MINUTE U MINUTU
Analitičar o paklenom ruskom planu za Ukrajinu
Posljednjih dana intenzivno se spominje Moldavija i pobunjena ruska pokrajina Pridnjestrovska oblast, a vojni analitičar Robert Barić kaže kako se tamo nalazi 1000 do 1500 vojnika te kako oni ne mogu napraviti ništa konkretno. No, ruski cilj je izazvati nestabilnost i novo krizno žarište.
Više čitajte OVDJE.
Matić: Njemačka će podržavati Ukrajinu dok god to treba
Novinar DW-a Srećko Matić javio se u specijalnu emisiju N1 televizije posvećenu godišnjici ruske invazije na Ukrajinu iz njemačkog Kolna. U tom gradu su se danas održali skupovi podrške Ukrajini, a slični skupovi održani su i širom zemlje.
Njemački dužnosnici poručuju da će podršku Ukrajini pružati koliko god to bude potrebno.
Zemlje G7 pozivaju Rusiju da se odmah povuče iz Ukrajine
Zemlje skupine G7 u petak su zajamčile punu podršku Ukrajini te su pozvale Rusiju da odmah povuče svoju vojsku iz te zemlje.
"Rusija je ovaj rat započela i može ga okončati", stoji u završnoj izjavi koju je objavilo japansko predsjedništvo G7 nakon online sastanka čelnika G7 u petak na kojemu je sudjelovao i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij.
"Pozivamo Rusiju da prekine agresiju te da odmah, u cijelosti i bezuvjetno, povuče svoju vojsku s cijelog međunarodno priznatog teritorija Ukrajine."
Čelnici G7 potvrdili su "čvrstu podršku Ukrajini" dokle god traje rat, na obljetnicu početka ruske invazije.
"Koordinirane sankcije" i druge ekonomske mjere koje je su G7 i partnerske zemlje poduzele protiv Rusije moraju se pojačati, kaže se u tekstu.
Članice G7 su Njemačka, SAD, Francuska, Italija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Kanada i Japan.
Kupchan: Vojni šat-mat
Charles Kupchan, sveučilišni profesor iz SAD-a i savjetnik bivšeg američkog predsjednika Baracka Obame, rekao je za N1 kako sankcije koje su nametnute Rusiji nisu ugušile ekonomiju, kako se nadalo da će se dogoditi.
"Mislim da je riječ o situaciji u kojoj obje strane namjeravaju nastaviti se boriti", kaže on dodajući da će obje strane imati dobrih i loših dana, ali da pretpostavlja da idemo prema nečemu što možemo nazvati vojni šah-mat, a to će otvoriti vrata početku pregovora o kraju rata.
"Shvaćam zašto Zelenski govori o izbacivanju ruskih trupa. To je za motivaciju naroda i on je uspješan u tome. Nisam siguran da će Ukrajina imati vojne sposobnosti za vraćanje teritorijalne cjelovitosti", govori Kupchan.
On kaže i kako je siguran da ćemo u jednom trenutku doći do točke kad će obje strane biti iscrpljene, ali to će biti trenutak za pregovore. Ukrajini se mora osigurati vojna pomoć, čak i u trenucima dok Bidenova administracija povlači crvene linije. NATO će po svaku cijenu pokušati izbjeći direktan napad na ruski teritorij jer bi to bio uvod u treći svjetski rat, smatra on.
Bivši savjetnik Baracka Obame uživo iz Washingtona za N1 o ruskim ciljevima u ratu u Ukrajini. #N1info pic.twitter.com/6HdMCfLlnn
— TV N1 Zagreb (@N1infoZG) February 24, 2023
Dragičević podsjetila na jedini mirovni plan
Urednica na N1 Ivana Dragičević kaže kako rat u Ukrajini ne traje godinu dana nego više od sedam godina.
"Jedina osoba koja je predstavila ijedan mirovni plan bio je Zelenski koji je prošle godine predstavio plan u 10 točki", kaže Dragičević.
Vanjskopolitička urednica N1 @ivdragicevic upravo na N1 o ulozi Kine u ratu u Ukrajini. #N1infoZG pic.twitter.com/k4mXTXSXTb
— TV N1 Zagreb (@N1infoZG) February 24, 2023
Pisarenko: Nitko nije očekivao ovo
Marija Pisarenko za N1 je ispričala kako se trenutno nalazi u Kijevu u kojemu je situacija već nekoliko tjedana relativno mirna.
"Za mene je fascinantno koliko je moj narod bio otporan. Nitko nije očekivao da ćemo za godinu dana biit u ovoj pozicji, da će našu vojsku slaviti diljem svijeta...", govori Pisarenko.
Kako danas izgleda život u Ukrajini? Iz Kijeva za N1 novinarka Maria Pysarenko. #N1info pic.twitter.com/MHoNWDvSus
— TV N1 Zagreb (@N1infoZG) February 24, 2023
Marinović: Bahmut je najopasnije mjesto na svijetu
Fotoreporter Zoran Marinović prije tjedan dana izašao je iz ukrajinskog Bahmuta. Tamo je bio s dvojicom kolega sa slovačke državne televizije. Kaže kako je stupanj uništenja grada prestrašan.
"Bahmut je trenutno najopasnije mjesto na svijetu. Ulazak je kroz koridor koji je konstantno pod granatiranjem. Imali smo sreću. 20-ak godina pratim sukobe i ratove, ovo je usporedivo samo sa Drugim svjetskim ratom. U Bahmutu, a to svi prate i postao je simbol obrane Ukrajine, su Rusi poslali najbolje ili najgore što imaju... Tamo je Wagner, Čečeni, Putin je ispraznio kaznionice i nema nikakvu odgovornost za zatvorenike... Ne objavljujem fotografije na mrežama, ali snimio sam stotinjak vojnika koji mjesecima mrtvi leže kraj puta i nitko ih ne dira. Najprije se Bahmut zaspe granata, onda pješadija pokušava doći što bliže gradu. Ako ne uspiju, opet zasipaju. Rusi nemaju komunikaciju među sobom, svjedočio sam tome da su dvije ruske brigade sat vremena gađale jedna drugu, nema komunikcije. Količina destrukcije je teško opisiva. Ovo je rat u kojemu je teško biti objektivan. Kad raketa kraj tvoje zgrade ubije 20, 30 ljudi, a nema vojnog objekta nigdje u blizini...", govori Marinović dodajući da ovo što Rusi rade u Ukrajini nije prihvatljivo u 21. stoljeću.
Zoran Marinović: “Ovo je kak WW2, svjedočio sam kako su dvije ruske brigade sat vremena gađale jedna drugu” #N1info pic.twitter.com/SBVXx15D5n
— TV N1 Zagreb (@N1infoZG) February 24, 2023
"Svaki rat je besmislen, ali ovo što je Putin napravio... Putinofilija je jedna teška psihička bolest", govori. Što se tiče ruske vojske, Marinović kaže kako je vidio što ruska vojska ostavlja za sobom i da ne može vjerovati da je to treća vojska svijeta. "To je jedna obična horda", kaže.
Humanitarna pomoć dolazi dva puta dnevno, ali život u gradu ne funkcinonira. Marinović kaže kako misli da su u Bahmutu ostalo samo stariji i proruski orijentirani stanovnici.
"Ja vjerujem da Bahmut neće pasti", kaže.
Dodaje i da vjeruje da je Bahmut opsesija šefa Wagner grupe, ali da Rusi nemaju mogućnosti i da se "ne mogu mrdnuti s mjesta".
Sve pročitajte OVDJE.
Je li realan raspad Rusije
"Putin je sve karte stavio na pobjedu. Ali, pitanje je: Što je pobjeda? Prvo je to bila denacifikacija, a danas je to obrana tradicionalnih ruskih teritorija. Uvjerljiv vojni uspjeh Ukrajine i neupsjeh Rusije koji Putin ne može prikazati kao uspjeh će dovesti do pada njegovog režima", kaže Kovačević u specijalnoj emisiji N1.
Barić kaže kako bi raspad Rusije stvorio cijeli niz problema na području Euroazije. "Bio bi to grabeš i borba da se vrati ono što se nekad izgubilo", objašnjava. Ipak, on smatra da to nije realan scenarij, da ti moralo doći do potpunog raspada sistema na svim nivoima da bi se raspala i država.
Ekskluzivno: Stručnjaci odgovorili što će biti s Ukrajinom
Premda su mnogi brojali dane i sate do pada Kijeva nakon početka ruske agresije, danas je godinu dana od ruske agresije na Ukrajinu, a zemlja je daleko od pada.
Povodom godišnjice invazije N1 televizija provela je ekskluzivnu anketu među vodećim hrvatskim stručnjacima za vanjsku politiku, međunarodnu sigurnost i diplomaciju o ključnim pitanjima rata u Ukrajini. Rezultate su u posebnoj emisiji na N1 televiziji prezentirali urednici i voditelji Mila Moralić i Domagoj Novokmet.
Sve detalje pronađite OVDJE.
Kovačević: Ključna pretpostavka za pregovore
Bivši veleposlanik u Rusiji Božo Kovačević komentirao je u situaciju u Ukrajini tijekom gostovanja u specijalnoj emisiji N1 televizije posvećenoj obljetnici ruske invazija na Ukrajinu.
Kovačević kaže kako je do rata došlo zbog ruske percepcije da ih međunarodna zajednica ne uvažava koliko bi trebala. On objašnjava kako bi nominalno sve moglo biti riješeno pregovorima Kijeva i Moskve, ali da je ključna pretpostavka za to tako uvjerljiv vojni poraz Rusije koji Putin neće moći prikazati kao pobjedu.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!