Harris i Blinken idu na sigurnosnu konferenciju u Muenchenu kako bi umirili saveznike

Svijet 15. velj 202408:39 0 komentara
Elijah Nouvelage / AFP

Težak zadatak čeka američku potpredsjednicu Kamalu Harris i državnog tajnika Antonyja Blinkena na godišnjoj sigurnosnoj konferenciji koja počinje u petak u Muenchenu, gdje trebaju uvjeriti saveznike da su Sjedinjene Američke Države i dalje spremne čuvati njihovu sigurnost.

Harris i Blinken će prisustvovati godišnjem sigurnosnom događaju manje od tjedan dana nakon što je Donald Trump, favorit za nominaciju republikanaca na predsjedničkim izborima, rekao da neće štititi članice NATO saveza koje ne izdavajaju dovoljno za obranu.

Između Trumpa i demokratskog predsjednika Joea Bidena očekuje se tijesna izborna utrka u studenome, pokazali su rezultati ankete Reutersa i Ipsosa ovog tjedna.

Biden je proteklih godina odlučio da neće sudjelovati na godišnjoj konferenciji, no Harris bi u petak tamo trebala održati govor o “važnosti ispunjenja američke uloge u svjetskom vodstvu” prije nego što se sastane s američkim zakonodavcima, ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i njemačkim kancelarom Olafom Scholzom.

Pomno će se pratiti Harrisina sposobnost vodstva nakon što je prošlog tjedna ministarstvo pravosuđa objavilo izvješće posebnog tužitelja, koji je 81-godišnjeg Bidena opisao kao starijeg čovjeka sa “slabim pamćenjem”. Trump ima 77 godina.

Konferencija se održava u vrijeme kada je sukob između Rusije i Zapada doveo rat u Europu, koja se desetljećima trudila osigurati mir, potkrijepljen američkim sigurnosnim jamstvima za NATO savez, za koje je Trump prijetio da će ih odbaciti.

Američki Senat je u utorak odobrio paket vojne pomoći za Ukrajinu i druge zemlje u vrijednosti od 95,34 milijardi dolara, no o tome se možda neće ni glasati u Zastupničkom domu, gdje većinu imaju republikanci, zbog Trumpovog protivljenja.

Trump se na političkom skupu u saveznoj državi Južnoj Karolini u subotu osvrnuo na nešto što je nazvao “delinkventnim” plaćanjem članica NATO-a te se prisjetio prošlog razgovora sa šefom “velike države” o mogućem ruskom napadu.

“Ne, ne bih vas štitio. Zapravo, potaknuo bi ih (Rusiju) da čine što god žele. Morate platiti”, rekao je Trump neimenovanom vođi.

Sjevernoatlantski ugovor sadrži članak koji jamči uzajamnu obranu država članica bude li jedna od njih napadnuta.

Biden je osudio Trumpove komentare kao poziv Putinu da napadne saveznike i rekao da komentari naglašavaju potrebu za financiranjem Ukrajine.

Jeremy Shapiro, upravitelj istraživanja za međunarodne odnose pri Europskom vijeću, rekao je da nda će Harris i Blinken na konferenciji poslati “jednostavnu poruku: Mi ćemo pobijediti na izborima”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!