BBC: Je li u SAD-u nestalo 300 tisuća djece migranata?

Svijet 28. stu 202406:49 0 komentara
REUTERS/Josue Decavele

Budući član administracije Donalda Trumpa, poznatiji i kao "car granice", Tom Homan, rekao je da američka vlada "ne može pronaći" više od 300.000 djece migranata kao i da su mnoga od njih namamljena na prisilni rad i trgovinu bijelim rubljem.

Novoizabrani predsjednik Donald Trump i njegovi politički saveznici, uključujući novoizabranog potpredsjednika JD Vancea, opetovano su iznosili slične tvrdnje.

Neki su ih stručnjaci optužili za iskrivljavanje statistike kako bi sugerirali da su djeca “izgubljena” i žrtve zločina, premda postoji suglasnost da se aspekti čitavog sigurnosnog sustava moraju promijeniti, navodi BBC.

Nova administracija poseban naglasak stavlja na imigrantsku politiku, obećavajući da će provoditi stroge mjere na granici s Meksikom i provesti masovne deportacije imigranata bez dokumenata.

Koje su tvrdnje Trumpovog tima?

U intervjuu za Fox News 26. studenog – neposredno prije posjeta američko-meksičkoj granici u Teksasu – Homan je optužio administraciju Joe Bidena da se “hvali” o tome da djeca bivaju puštena iz graničnog nadzora, kao i da ne provode pravilnu provjeru odraslih u SAD-u.

“Sram ih bilo”, rekao je za Bidenovu administraciju. “Imaju preko 300.000 djece koju su pustili [neprovjerenim] skrbnicima, a koje ne mogu pronaći.”

U svojoj listopadskoj raspravi protiv guvernera Minnesote Tima Walza, JD Vance također je rekao da je Ministarstvo domovinske sigurnosti “efektivno izgubilo” ukupno 320.000 djece migranata.

Zabrinutost oko položaja djece migranata također je oštro istaknuta ranije ovog tjedna kada su vlasti u Teksasu podijelile sliku dvogodišnje djevojčice iz Salvadora, pronađene na granici, koja u rukama drži komad papira s telefonskim brojem.

“Stavljanje percepcije ispred sigurnosti dovelo je do toga da je bezbroj djece u opasnosti ili su nestali”, rekao je republikanski predstavnik Mark Green iz Tennesseeja za New York Post.

“Ovo odbijanje zaštite ranjive djece imigranata od zlostavljanja, iskorištavanja i trgovine ljudima bit će jedan od ključnih propusta Bidenove administracije.”

Jesu li djeca zapravo nestala?

Prema imigracijskim stručnjacima i odvjetnicima, tvrdnje uglavnom proizlaze iz izvješća iz kolovoza, kojeg je napravio Ured glavnog inspektora Ministarstva domovinske sigurnosti. Izvješće je pokazalo da se 32.000 maloljetnika bez pratnje nije pojavilo na suđenju na imigracijskim sudovima od 2019. do 2023. godine.

U izvješću se navodi da 291.000 djece migranata uopće nije dobilo nikakve sudske obavijesti. Također je pozvalo američku imigracijsku i carinsku službu (ICE) da “odmah poduzme mjere kako bi osigurala sigurnost” djece migranata bez pratnje u SAD-u.

Djeca migranti “koja se ne pojave na sudu smatraju se izloženima većem riziku od trgovine bijelim rubljem, iskorištavanja ili prisilnog rada”, izvijestili su iz Ureda.

No, Aaron Reichlin-Melnick, direktor politike pri Američkom imigracijskom vijeću, skupini koja se zalaže za prava imigranata, rekao je za BBC da brojke ukazuju na birokratski problem, a ne na “nešto podlo”.

Kad čujete izraz “nestalo”, pomislite da postoji dijete koje netko pokušava pronaći, a ne može, rekao je.

“Ovdje to nije slučaj. Vlada nije uložila nikakav napor da pronađe tu djecu”, dodaje.

Postoji šansa da su mnoga djeca, kažu stručnjaci, na adresama koje su u vladinom dosjeu, ali jednostavno nisu mogla doći na suđenje.

“To ne znači da im se dogodilo nešto loše”, rekao je Reichlin-Melnick. “To znači da su propustili sudsko ročište.” Dodao je i da postoje “opravdane zabrinutosti” oko iskorištavanja djece migranata.

“Međutim, ne možemo sugerirati da je svih 320.000 iskorištavano”.

Eric Ruark, imigracijski istraživač iz NumbersUSA, zagovaratelj strože granične kontrole, rekao je da je djecu teško pratiti “zbog kombinacije apatije, nekompetentnosti i birokratske neučinkovitosti”.

“Mnogi, nadamo se čak i većina, sigurni su uz brižne skrbnike”, dodao je.

“Ali Bidenova administracija zapravo ne može ništa reći o tome i očito joj nije dovoljno stalo da sazna.”

Što se događa s djecom na granici?

Maloljetnici bez pratnje zadržani na američko-meksičkoj granici prolaze kroz kompliciran proces koji počinje pritvaranjem i obradom Carinske i granične patrole (CBP).

Ako je dijete iz strane zemlje koja nije Meksiko ili Kanada, ono se stavlja u takozvani “postupak uklanjanja” i prebacuje u Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi SAD-a (HHS).

HHS, preko svog Ureda za preseljenje izbjeglica, brine o djeci preko mreže pružatelja usluga koji su stekli državne licence.

Ured također nastoji spojiti djecu s članovima obitelji u SAD-u ili s pojedinačnim ili organizacijskim skrbnicima – koji su zauzvrat dužni da oni dođu na datume koje je pripisao Imigracijski sud.

Što Trumpova administracija može poduzeti?

Homan i drugi dužnosnici Trumpove administracije dosad nisu otkrili mnogo detalja o tome kako planiraju riješiti probleme djece migranata.

Nekoliko odvjetnika, sugeriralo je da će administracija postrožiti postupak postajanja “skrbnikom” za migrantsku djecu, čak i ako je skrbnik član njihove obitelji.

U praksi bi to značilo da će se više djece bez dokumenata držati u pritvoru.

“Mogu učiniti ono što je učinila Obamina administracija, a to je privesti ih”, rekao je Alexander Cuic, odvjetnik za imigracije i profesor na Sveučilištu Case Western Reserve.

Kontroverzni program “Ostani u Meksiku” također bi se mogao primijeniti na djecu, prisiljavajući ih da čekaju preko granice na ishod imigracijskih postupaka.

“Nisam siguran da čak ni oni znaju što će učiniti s djecom”, rekao je Cuic o Trumpovoj administraciji.

Kada je BBC pitao Trumpov tranzicijski tim kakav plan imaju za nedokumentiranu djecu migrante, glasnogovornica Taylor Rogers samo je rekao da je “politika otvorenih granica demokrata” dovela do “nestanka” djece.

“Predsjednik Trump i čelnici u njegovoj administraciji ispunit će svoje obećanje da će prekinuti invaziju na našoj južnoj granici koja nevinu djecu dovodi u opasnost”, dodala je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!