Kako se Hamas bori: “Pusti zvijer da spava dok ne budeš spreman…”

Svijet 31. lis 202320:49 1 komentar
REUTERS/Mohammed Fayq Abu Mostafa

Više od desetljeća, izraelsko vojno vodstvo nevoljko je priznavalo jednu glavnu osobinu svog neprijatelja u Gazi: Hamas je znao čekati svoj trenutak.

“Neka zvijer spava dok ne budeš spreman”, bila je mantra Mahmuda Ajramija, veterana palestinskog borca koji je obučavao generaciju militanata iz Gaze.

Prema Ajramiju, militantna skupina je samo čekala trenutak da uvuče Izrael u bitku u vrijeme u koje oni žele. “Dovedite mi zvijer i zajedno ćemo je ubiti”, zakleo se borcima ispred svoje raskošne vile 2021., nakon što je Hamas proglasio pobjedu nad Izraelom u 11-dnevnom ratu koji je uključivao zračne napade, ali ne i kopnene operacije.

Hamasovi militanti su 7. listopada izveli iznenadni napad na Izrael, nakon čega je uslijedila odmazda u kojoj su veliki dijelovi Gaze već sravnjeni sa zemljom, a prema palestinskim dužnosnicima, ubijeno je više od 8.000 ljudi, piše Financial Times.

Početak kopnene ofenzive

Izrael je pokrenuo sljedeću fazu rata u petak navečer – kopnenu ofenzivu, kada su tenkovima ušli u uglavnom nenaseljena područja sjeverno od pojasa. No, unutar nekoliko minuta vožnje nalazi se labirint izbjegličkih kampova Al-Shati i Jabaliya – a zatim, grad Gaza, srce Hamasove političke i vojne mašinerije.

“Dok Izraelske obrambene snage (IDF) ulaze u Gazu, Hamas ima prednost domaćeg terena i skupina je spremna”, upozorila je Devorah Margolin, viša suradnica Blumenstein-Rosenblooma na Washingtonskom institutu za politiku Bliskog istoka.

Još u kolovozu, general bojnik Yitzhak Brik, bivši vojni pravobranitelj, upozorio je da Izrael “nije spreman za rat”. Njegovi vojnici nisu vodili veliku kopnenu bitku od 2014. godine, kada su posljednji put izraelske trupe bile raspoređene unutar Gaze, vrh države bio je fokusiran na potencijalne prijetnje iz Irana, ne iz Gaze.

Hamas je znatno ojačao

U međuvremenu, Hamas je znatno vojno ojačao u odnosu na 2088.-2009. kada su se prvi put suočili s izraelskim kopnenim napadom, navode vojni dužnosnici i analitičari.

Čak i tada, Hamasovo vojno krilo, brigada al-Qassam, postavila je 16.000 boraca uz 2.000 namjenskih borbenih trupa. Sada, prema podacima IDF-a, ima čak 40.000 elitnih boraca, arsenal dronova i oko 3.000 raketa.

Emile Hokayem, direktor regionalne sigurnosti na Međunarodnom institutu za strateške studije u Londonu, rekao je da su Hamas obučavali “najbolji u poslu”, misleći na iransku elitnu revolucionarnu gardu i libanonski Hezbolah. “Hamas izuzetno dobro poznaje svoj teren i branit će ga žestoko i domišljato.”

Hamasovi militanti već su 7. listopada dokazali da mogu izvesti čvrsto koordiniranu operaciju koja je uključivala najmanje 1500 vojnika koji su napadali Izrael s kopna, zraka i mora, dok su istovremeno prema Izraelu ispalili 3.000 rakete koje su gotovo preplavile Željeznu kupolu, izraelski obrambeni sustav.

Hamasovi tuneli i naoružanje

Hamas u Gazi ima ogromnu mrežu tunela koja je dobro opskrbljena namirnicama kako bi se oduprli višemjesečnoj izraelskoj opsadi.

“Bili smo spremni za izraelsku kopnenu ofenzivu prije nego što smo uopće pokrenuli naš napad. Imamo neka iznenađenja za neprijatelja. Lakše se nosimo s urbanim ratom nego sa zračnim”, kazao je prošlog tjedna Ali Barakeh, viši član Hamasovog političkog vodstva u egzilu.

SAID KHATIB / AFP / Ilustracija

Hamas poboljšava kvalitetu svog naoružanja krijumčareći komponente za pretvaranje raketa u navođena precizna oružja, pa čak i gradeći podvodni dron. Prema Hamasu, grupa sada proizvodi protuzračne rakete “Mutabar 1” koje se ispaljuju s ramena, a za koje kažu da mogu uništiti izraelske helikoptere. Grupa tvrdi da proizvode i protutenkovske rakete “al-Yassin”, za koje tvrdi da mogu probiti oklop tenkova Merkava.

Istovremeno su militanti razvili i urbani stil ratovanja. “Hamas je više Vietcong nego Isis”, rekao je Hokayem, misleći na komunističke borce koji su u konačnici pobijedili američke snage tijekom Vijetnamskog rata, te džihadističku skupinu koju Izrael uspoređuje s Hamasom.

Hamas je Gazu pretvorio u tvrđavu barikada i mišjih rupa — uključujući 400 km dugu mrežu tunela u koje se borci Hamasa mogu skloniti tijekom izraelskih zračnih napada i koristiti ih za napad na izraelske snage sa stražnje strane.

Ulične borbe

Kako izraelske trupu budu zalazile dublje u Gazu, Hamas će vrlo vjerojatno kroz zasjede i brze udare pokušati iscrpiti izraelsku vojsku i uvući je u ulične borbe.

“Hamas nema kodificiranu doktrinu. Njegov pristup je uglavnom oštećivanje i ozljeđivanje Izraelaca što je više moguće, korištenjem mješavine hibridnih i konvencionalnih snaga,” rekao je Bilal Y Saab, suradnik u Chatham House think-tanku u Londonu. “Operacije su također vrlo decentralizirane. Postoji neka vrsta ćelijske vojne strukture, gdje svaka od njih radi sama za sebe.”

Uloga propagande

Hamas će se oslanjati i na širenje propagande te će koristiti prizore uništenih izraelskih tenkova, helikoptera ili zarobljenih vojnika kako bi odavali dojam pobjede, smatraju vojni analitičari.

Još jedna lekcija koju je Hamas prepisao od drugih militantnih skupina je važnost sigurnih komunikacija. Hamas održava operativnu sigurnost prelaskom u “kameno doba”, odnosno koristeći žičane telefonske linije, a izbjegavajući uređaje koji se mogu hakirati ili koji emitiraju elektronički potpis.

Jedan od razloga zašto Izrael nije mogao predvidjeti napad 7. listopada, rekao je jedan izraelski dužnosnik, bio je taj što je slušao “pogrešne linije”. Ključne vojne informacije djelili su preko analognog sustava ili preko nekog drugog šifriranog sustava koji je možda uvezen iz Irana, ali koji je bio nepoznat Izraelu.

To je tehnološka lukavština koja predstavlja snažno upozorenje za izraelski kopneni napad. “Što su još skrivali?” upitao je dužnosnik.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare