Zastrašujući podaci: Ovo je već 565. masovna pucnjava u SAD-u ove godine

Svijet 26. lis 202309:40 0 komentara
REUTERS/Nicholas Pfosi

Robert Card (40), poznat po mentalnim problemima, u američkom gradiću Lewiston ubio je između 16 i 22 osoba, a oko 60 ih je ranio te se dao u bijeg. Bila je to 565. masovna pucnjava u Sjedinjenim Američkim Državama ove godine, a 31. s ljudskim žrtvama. Ukupno, ove je godine u ovoj vrsti zločina ubijeno između 182 i 188 ljudi.

Počinitelj je ušetao u kuglanu i obližnji restoran te zapucao iz puške koja podsjeća na AR 15. Motivi takvog čina još uvijek nisu poznati, kao što nije poznato ni gdje se skriva ili kako je netko s evidentiranim mentalnim problemima uopće mogao posjedovati oružje kojim je počinjena najveća masovna pucnjava ove godine, prenosi ABC.

Time se po tko zna koji put potvrdio ozbiljan američki problem s oružjem, no oni koji ga zagovaraju koriste i ovakve trenutke kao argument u svoju korist. Pa tako iz američke Nacionalne udruge za oružje (NRA) navode da posjedovanje “pištolja može spasiti život”.

“Budite naoružani, ostanite sigurni”, poruka je koju odašilje NRA i nakon ovakvih zločina.

Nošenje oružja zaštićeno je američkim Ustavom kroz drugi amandman, kreiran davne 1791., a kaže da “je dobro uređena milicija nužna za sigurnost slobodne države te da pravo građana držati i nositi oružje neće biti ograničeno”. U moderno doba, to je možda najkontroverznija i najnapadanija ustavna odredba čija je interpretacija već odavno izašla iz pravnih okvira u sferu politike.

Androscoggin County Sheriff’s Office / AFP

Dok će zagovornici i protivnici nošenja oružja nastaviti svoje rasprave, surove brojke, a pedantno ih prikuplja Gun Violence Archive, ukazuju da se samo ove godine dogodilo 565 masovnih pucnjava, 31 s ljudskim žrtvama te da je ubijeno gotovo 190 osoba.

“Masovna pucnjava je ona u kojoj počinitelj ili počinitelji na jednoj lokaciji rane ili ubiju najmanje četiri osobe. Počinitelj ili počinitelji se ne ubrajaju”, definicija je masovne pucnjave prema FBI-u.

Lewiston je gradić od svega 38.000 stanovnika i ne pamti ovakav zločin. Općenito, cijela država Maine, koja broji 1,3 milijuna ljudi, nije poznata po ubojstvima. Prosječno, od svih smrti izazvanih oružjem, čak 93 posto su samoubojstva, a sedam posto ubojstva.

Što se Carda tiče, živi u Bowdoinu, mjestu od 3800 stanovnika kraj Lewsitona, a potvrđeni su mu mentalni problemi i otprije je poznat policiji. Ovog ljeta je priveden nakon tvrdnji da čuje glasove i prijetnji da će pucati na bazu Nacionalne garde u Sacou.

Ako 22 mrtvih bude konačna brojka, ovo bi bio najsmrtonosniji masakr u SAD-u od kolovoza 2019., kada je naoružani muškarac otvorio vatru na kupce u supermarketu u El Pasu u Teksasu, ubivši ih 23. Ishod od 22 ubijenih bio bi podjednak prosječnom broju ubojstava koje se u Maineu dogode tijekom cijele godine. Naime, od 2012. varira između 16 i 29.

Najsmrtonosnija masovna pucnjava u SAD-u dogodila se 2017. u Las Vegasu, kad je 64-godišnji umirovljenik otvorio vatru na posjetitelje festivala country glazbe, ubivši ih 58, a ranivši oko 500.

Tijek događaja uživo pratite OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!