Timovi za potragu i spašavanje pokušavaju pronaći turističku podmornicu Titan koja je nestala s petero ljudi na putu prema olupini Titanica.
Kontakt je izgubljen sat i 45 minuta nakon što je zaronila u nedjelju poslijepodne, objavila je američka obalna straža. Kako stoji na stranici tvrtke OceanGate, riječ je o podmornici dugoj 6,7 metara i teškoj više od deset tona, koja može zaroniti do 4000 metara dubine. Ima kamere, svjetla i skenere za istraživanje okoliša.
U podmornici se nalaze i boce s kisikom koje osiguravaju 96-satnu opskrbu. No, broj sati ovisi o brzini disanja onih koji su u njoj.
Što je moglo poći po zlu?
Prerano je govoriti što se dogodilo, no stručnjaci su ponudili nekoliko najvjerojatnijih scenarija, od zapletanja u olupinu Titanica, do nestanka struje ili problema s komunikacijskim sustavom podmornice.
Olupina Titanica, koja leži oko 3800 metara na dnu oceana, okružena je ostacima katastrofe koja se dogodila prije više od jednog stoljeća.
“Dijelovi potonulog broda su posvuda. Opasno je”, rekao je za Guardian Frank Owen, umirovljeni dužnosnik Kraljevske australske mornarice pa dodao:
“Kontakt je izgubljen sat i 45 minuta nakon urona, što sugerira da je posada možda bila blizu ili već na dnu. Treba znati i da što dublje podmornica roni, ide sporije.”
U slučaju da se zaplete u krhotine, izgubi snagu ili komunikaciju, Titan bi trebao biti opremljen utezima za hitno oslobađanje, stvarajući dovoljno potiska da ga izvuče na površinu. Titan također ima opremu za signaliziranje svoje lokacije spasilačkim timovima, ali da bi je koristili, podmornica mora izroniti.
Četvrti scenarij je najgori…
“Ako postoji curenje u trupu tad prognoza nije dobra”, izjavio je Alistair Gregg, profesor pomorskog inženjerstva na Sveučilištu u Londonu i nastavio:
“Ako je pala na dno mora i ne može se vratiti vlastitim snagama, mogućnosti su vrlo ograničene.”
U prijevodu, čak i ako je podmornica još uvijek neoštećena, a nalazi se na dnu, malo je plovila koje mogu tako duboko zaroniti da bi je izvukli.
“Stvarna priroda oceanskog dna je vrlo valovita. Sam Titanic leži u rovu. Uokolo ima mnogo ostataka potonulog broda. Stoga je pokušaj pretraživanja područja sonarom ili drugom podmornicom doista težak pothvat”, rekao je Chris Parry, umirovljeni kontraadmiral Britanske kraljevske mornarice.
Što može biti učinjeno?
Američki i kanadski zrakoplovi i velika plovila pretražuju područje, kao i veliki brodovi, no potraga je “komplicirana” jer posade ne znaju je li Titan izronio, što znači da moraju pretraživati i površinu i dubine oceana.
David Concannon iz OceanGatea rekao je da rade na tome da što prije dovedu podvodni uređaj na daljinsko upravljanje koji može dosegnuti dubinu od 6000 metara.
Međutim, zbog olupine Titanica na dnu oceana, moglo bi potrajati neko vrijeme da se prepozna što je krhotina, a što podmornica. Timovi za potragu barem znaju odakle krenuti jer se podmornica pratila do trenutka kada je prekinut kontakt.
“Još uvijek ima dovoljno vremena za provedbu misije spašavanja, podmornica ima opremu za preživljavanje za takve slučajeve.” Svi se nadamo i molimo da će se vratiti živi i zdravi”, kazao je Mark Butler iz OceanGatea.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!