Nakon što su jučer Tursku pogodila dva razorna potresa, tlo se i dalje trese. Broj mrtvih premašio je 7.000, a Svjetska zdravstvena organizacija kaže da se očekuje da će ta brojka premašiti 20.000 ljudi. Spasilački timovi nastavljaju tražiti preživjele usred ledenih i olujnih vremenskih uvjeta.
TIJEK DOGAĐAJA
Stravični prizori ispod ruševina
Neispavani, fizički iscrpljeni i psihički potrošeni, spasioci pod ruševinama otkrivaju zastrašujuće prizore. U Diyarbakiru su tako pronašli tijela cijele jedne obitelji – majke, oca i dvoje djece. Čini se da su roditelji pokušavali zaštititi djecu svojim tijelima kada su pronađena njihova tijela, rekli su svjedoci za AFP. Opširnije o ovome pročitajte OVDJE.
Stotine naknadnih potresa
Tursko tijelo za katastrofe AFAD priopćilo je da je registrirano oko 435 naknadnih potresa.
Potresom pogođeno više od 13 milijuna Sirijaca
Spasioci u Siriji također su izvijestili da se bore s teškim uvjetima i nedostatkom strojeva.
"Ovaj potres izravno je pogodio 13,5 milijuna naših građana", rekao je turski ministar urbanizacije Murat Kurum.
Neke ceste i staze nisu pristupačne te radi na popravcima. U nekim regijama nema vode, rekao je.
Erdogan: Ovo je jedna od najvećih svjetskih katastrofa
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan proglasio je izvanredno stanje na tri mjeseca u 10 najteže pogođenih pokrajina. “Ovo je jedna od najvećih katastrofa naše regije i svijeta, ne samo u povijesti naše republike”, rekao je Erdogan. Erdogan planira posjetiti to područje u srijedu, navodi turska novinska agencija Demiroren.
Turska je procijenila da broj spasilačkog osoblja koje radi na pronalaženju preživjelih u ruševinama srušenih kuća i zgrada iznosi više od 60.000, dok je vojska rasporedila 100 zrakoplova i 10 brodova.
Ministar obrane Hulusi Akar kaže da se iz zapadne Turske i Cipra šalju dodatne trupe u potresom pogođenu zonu na jugu zemlje, izvijestila je novinska agencija Anadolu.
Konačni razmjeri katastrofe još uvijek su nejasni, s velikim brojem ljudi nestalih pod ruševinama. U nekim su se gradovima cijeli stambeni blokovi srušili zbog potresa. U Turskoj se navodno srušilo više od 5700 zgrada.
Orhan Tatar, voditelj turskog odjela za potrese i smanjenje rizika, govorio je o obilnim snježnim padalinama, pljuskovima i jakim vjetrovima u pogođenim regijama, kao i niskim temperaturama.
Tri ključna razloga zašto je ovo bio jedan od najsmrtonosnijih potresa
Poginulo više od 7000 osoba
Sky News javlja da je ponovno porastao broj poginulih u Turskoj i Siriji. Dosad je tako potvrđena smrt 7.266 osoba.
Ova brojka stalno se ažurira i, nažalost, očekuje se da će još rasti.
UNICEF: Najveće žrtve potresa u Turskoj i Siriji su djeca
Tisuće djece pogođene potresom izgubilo je članove obitelji, a razrušeni su domovi, škole i bolnice, priopćili su iz UNICEF-a u Hrvatskoj te naglasili da UNICEF u Turskoj i Siriji aktivno radi na identificiranju djece odvojene od roditelja i djece bez pratnje te ponovnom spajanju obitelji.
Iz UNICEF-a Hrvatska pozvali su građane da doniraju novac kako bi im se ondje osigurala voda, hrana i druga pomoć. Opširnije o ovoj temi pročitajte OVDJE.
Pronađena nestala hrvatska državljanka
U Turskoj su ozlijeđeni i Hrvati, svi su zbrinuti i dobro - unatoč velikom šoku. Međutim, tijekom dana je naše veleposlanstvo doznalo da je jedna hrvatska državljanka nestala.
"Nažalost, jedna hrvatska državljanka, koja dulje tamo živi, sa svojom obitelji, uspjeli smo doći do njenog supruga, njezin suprug i djeca su dobro, međutim naša hrvatska državljanka se vodi kao nestala, istaknuo je u razgovoru za HRT Hrvoje Cvitanović, hrvatski veleposlanik u Turskoj.
Nešto kasnije iz Hrvatskog veleposlanstva za HTV je potvrđeno da je ona pronađena.
Zagreb odaje počast žrtvama potresa projekcijom zastava Sirije i Turske
Kako Hrvatska pomaže Turskoj?
Prilog pripremila: Lucija Ptičar
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare