Ruski bloger koji je poginuo u eksploziji bio je ratni dopisnik. Tko su oni?

Rat u Ukrajini 05. tra 202315:32 0 komentara
REUTERS/Alexander Ermochenko

Vladlen Tatarski, koji je u nedjelju poginuo u eksploziji u Sankt Petersburgu, bio je jedan od ruskih ratnih dopisnika. Tko su ovi blogeri i zašto su toliko popularni?

Ovi autori labavo su povezana skupina ljudi koji podržavaju rat u Ukrajini i o njemu izvještavaju, često direktno s fronte. Njihove pozicije ekstremno su protiv Ukrajine i Zapada.

Dopisnici često tvrde da imaju posebna vojna znanja i pristup ruskim trupama, piše BBC. Neki od njih nalaze se i među samim trupama, a čini se i da sudjeluju u borbama.

Nisu svi do jednake mjere povezani s ruskom vlašću. Neke zapošljavaju mediji pod kontrolom Kremlja, ali drugi pišu blogove na društvenim mrežama i po svemu sudeći nemaju nikakve veze s medijima.

Među ruskim čitateljima popularni su uvelike zato jer često nude više informacija od službenih izvještaja, ali nude i drugačiju, često više kritički nastrojenu perspektivu bez propitkivanja nužnosti takozvane “specijalne vojne operacije”.

Pojavili su se nakon inicijalne ruske invazije na Ukrajinu 2014. godine, a njihova popularnost otvorila je novo poglavlje ratnog izvještavanja u Rusiji.

Za mnoge, podržavanje rata ne znači ujedno i podržavanje vlasti u Moskvi ili, konkretnije, vojnog vodstva koje zapovijeda invazijom, iako sam predsjednik Putin uglavnom nije na meti kritika.

Profili na društvenim mrežama vezani za privatni vojni odred Wagner među najglasnijim su kritičarima ruskog vojnog zapovjedništva. Upravo kritiziranje vojnih čelnika ove ratne dopisnike izdvaja od ruske državne propagande koja rutinski uljepšava stanje “specijalne vojne operacije” u Ukrajini.

Neki komentatori tvrde da se ruski vojni čelnici osjećaju ugroženima zbog kritika ratnih blogera, a i ranije ih se pokušavalo ušutkati.

Popularni vojni blogeri koje zapošljavaju pro-režimski mediji najčešće mnogo lakše prihvaćaju službenu verziju događaja. Jedan od najpoznatijih takvih blogera zove se Aleksandar Kots, a radi za tabloid Komsomolskaja Pravda.

U reakciji na ubojstvo Vladlena Tatarskog, Kots je krivnju svalio direktno na Ukrajinu – isto su učinili i ruski dužnosnici.

“Moramo zapaliti vatru pod nogama svakog dužnosnika iz Kijeva,” napisao je Kots. “Nijedan nečovjek koji ratuje protiv Rusije ne smije se osjećati sigurno.”

Takvi izvještaji ključni su za stvaranje režimskih narativa u medijima.

Ratni dopisnik Jevgenij Pudubni, koji radi na najpopularnijoj ruskoj TV postaji imena Rossiya 1, u vlasništvu države, prvi je službeno izvijestio o aktivnostima plaćenika iz Wagnera u Ukrajini.

Izvještavajući iz ruševina elektrane u Donbasu u srpnju prošle godine, neočekivano je izjavio da je tu lokaciju “oslobodio” odred Wagner.

Time je započelo izvještavanje o Wagneru u državnim medijima, koji su odred prije toga ignorirali, a čak ponekad i negirali da on uopće postoji.

I Kots i Pudubni pod zapadnim su sankcijama zbog svoje uloge u širenju pro-režimske ruske propagande protiv Ukrajine.

Mnogi popularni ruski profili na društvenim mrežama koji podržavaju rat u Ukrajini anonimni su, a njihove objave vrlo su eksplicitne.

Jedan od najozloglašenijih primjera je takozvani Grey Zone, kanal na Telegramu povezan s odredom Wagner, koji je objavio snimke navodnog ubojstva “izdajnika” maljem u studenom prošle godine.

Ruski ratni dopisnici često pozivaju na uništenje Ukrajine kao neovisne države. Na primjer, bloger Juri Kotenok pozvao je na uništenje samog ukrajinskog identiteta.

“Čak i rak se može izliječiti, ali ukrajinstvo nikad!” napisao je jednom prilikom na Telegramu. “To je vrsta sotonizma koja se može uništiti isključivo na jedan način – vatrom! Proždirućom vatrom koja će očistiti to blato.”

Kotenok na Telegramu ima više od 400.000 pratitelja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!