Lavrov u velikom intervjuu opet prijeti: Ova igra s vatrom može dovesti do opasnih posljedica

Svijet 07. lis 202418:55 1 komentar
Lavrov u velikom intervjuu opet prijeti: Ova igra s vatrom može dovesti do opasnih posljedica
Brendan Smialowski / AFP

Sjedinjene Države suočit će se s "opasnim posljedicama" ako nastave s povećanjem vojne pomoći Ukrajini, umjesto da podupru predloženo rusko rješenje prema kojem bi Moskva preuzela dijelove teritorija, rekao je, u ekskluzivnom intervjuu za Newsweek, čovjek koji je 20 godina bio glavni diplomat ruskog predsjednika Vladimira Putina.

Više od dvije i pol godine nakon što je Putin naredio “specijalnu vojnu operaciju” protiv Ukrajine u nečemu što je postalo najsmrtonosniji sukob u Europi od Drugog svjetskog rata, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da Kremlj nudi održiv plan za zaustavljanje krvoprolića i obnovu “sigurnosne arhitekture” kontinenta. Optužio je NATO vojni savez predvođen SAD-om da je prvi zasijao sjeme rata prije deset godina i od tada nastavio potpirivati ​​vatru.

“Rusija je otvorena za političko-diplomatsko rješenje koje bi trebalo ukloniti temeljne uzroke krize”, rekao je. “Trebao bi težiti okončanju sukoba, a ne postizanju prekida vatre.”

Koji je ruski plan?

Ruski plan značio bi da Ukrajina prepusti pokrajine Donjeck, Kherson, Lugansk i Zaporizhzhia koje su uglavnom bile pod ruskom kontrolom, a koje je Moskva službeno pripojila nakon međunarodno osporavanog referenduma u rujnu 2022., kao i Krim, koji je Rusija zauzela i pripojila sličnim referendumom u 2014. Kijev mora odustati i od svog cilja da postane članica NATO-a i poduzeti druge korake koje su prethodno odbili ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski i njegovi saveznici, uključujući SAD.

Kijev i njegove pristaše umjesto toga zahtijevaju bezuvjetno povlačenje Rusije, dok je Moskva rekla da eskalirajući sukob dovodi NATO bliže izravnom sukobu s Rusijom, koja posjeduje najveću svjetsku zalihu nuklearnog oružja.

“Trenutno, koliko vidimo, vraćanje mira nije dio plana našeg protivnika. Zelenski nije opozvao svoj dekret o zabrani pregovora s Moskvom”, rekao je Lavrov. “Washington i njegovi saveznici u NATO-u pružaju političku, vojnu i financijsku potporu Kijevu kako bi se rat nastavio. Oni raspravljaju o ovlasti AFU-a [Oružanih snaga Ukrajine] da koriste zapadne projektile dugog dometa za udar duboko u ruski teritorij. “Igranje s vatrom na ovaj način može dovesti do opasnih posljedica”, kazao je za Newsweek.

Multipolarni trenutak

“Ono što imamo na umu jest da se svjetski poredak treba prilagoditi sadašnjoj stvarnosti”, rekao je. “Danas svijet proživljava ‘multipolarni trenutak’. Pomak prema multipolarnom svjetskom poretku prirodni je dio rebalansa snaga, koji odražava objektivne promjene u svjetskom gospodarstvu, financijama i geopolitici. Zapad je čekao dulje od ostalih, ali također je počela shvaćati da je taj proces nepovratan.”

Lavrovljeve izjave dolaze u trenutku kada ruska vojska napreduje na nekoliko ključnih ukrajinskih bojišnica unatoč paralelnoj borbi protiv ukrajinskog protuudara unutar same Rusije.

Presudan za tijek rata mogao bi biti rezultat predsjedničkih izbora u SAD-u 5. studenog između potpredsjednice Kamale Harris i bivšeg predsjednika Donalda Trumpa. Podrška Ukrajini bila je predmet političkih sukoba u zapadnim prijestolnicama, a ne samo u Washingtonu, koji je pružio najveću izravnu pomoć.

“Općenito govoreći, ishod ovih izbora za nas nije važan, jer su dvije stranke postigle konsenzus o suprotstavljanju našoj zemlji”, rekao je Lavrov. “U cjelini, bilo bi prirodno za stanovnike Bijele kuće, bez obzira tko su, da se bave svojim poslom, umjesto da traže avanture desecima tisuća kilometara daleko od američkih obala. Uvjeren sam da birači u SAD-u misle isto .”

Koliko je ruska pozicija drugačija nego 2022.?

Lavrov: “Naš stav je općepoznat i ostaje nepromijenjen. Rusija je otvorena za političko-diplomatsko rješenje koje bi trebalo ukloniti temeljne uzroke krize. Trebao bi težiti okončanju sukoba, a ne postizanju prekida vatre. Zapad bi trebao prestati isporučivati ​​oružje. Ukrajina bi se trebala vratiti, izvanblokovskom i nenuklearnom statusu, zaštititi ruski jezik i poštivati ​​prava i slobode svojih građana”, govori.

Istanbulski sporazumi koje su 29. ožujka 2022. parafirale rusko i ukrajinsko izaslanstvo mogli bi poslužiti kao osnova za nagodbu. Oni predviđaju odbijanje Kijeva da se pridruži NATO-u i sadrže sigurnosna jamstva za Ukrajinu uz uvažavanje realnosti na terenu u tom trenutku.

Dana 4. lipnja, predsjednik Vladimir Putin naveo je preduvjete za rješenje krize. Kao uvjete naveo je potpuno povlačenje AFU-a iz Donjecka i Luganska, Zaporožja i Hersonske oblasti; priznavanje teritorijalne stvarnosti sadržane u ruskom Ustavu; neutralan, izvanblokovski, nenuklearni status Ukrajine; njezina demilitarizacija i denacifikacija; osiguranje prava, sloboda i interesa građana koji govore ruski; i ukidanje svih sankcija Rusiji.

Kijev je na ovu izjavu odgovorio oružanim upadom u Kursku oblast 6. kolovoza. Njegovi pokrovitelji – SAD i druge zemlje NATO-a – nastoje Rusiji nanijeti strateški poraz. U ovim okolnostima, nemamo drugog izbora nego nastaviti našu specijalnu vojnu operaciju sve dok prijetnje koje predstavlja Ukrajina ne budu uklonjene.

Troškovi sukoba najveći su za Ukrajince, koje vlastite vlasti nemilosrdno guraju u rat da tamo budu klani. Za Rusiju se radi o obrani njezinih građana i vitalnih sigurnosnih interesa. Za razliku od Rusije, SAD neprestano lupeta o nekakvim “pravilima”, “načinu života” i slično, očito slabo shvaćajući gdje je Ukrajina i koliki je ulog u ovom ratu”, rekao je u intervjuu za Newsweek.

Koja je vjerojatnost za diplomatsko ili vojno rješenje sukoba?

“Nagađanje nije moj posao. Ono što želim reći jest da ovu krizu pokušavamo ugasiti više od desetljeća, ali svaki put kad bismo na papir stavili dogovore koji svima odgovaraju, Kijev i njegovi gospodari bi posustali. Upravo se to dogodilo sporazumu iz veljače 2014.: pogazila ga je oporba koja je uz potporu SAD-a izvršila državni udar. Godinu dana kasnije sklopljeni su Minski sporazumi koje je odobrilo Vijeće sigurnosti UN-a; i oni su sabotirani tijekom sedam godina, a čelnici Ukrajine, Njemačke i Francuske, koji su potpisali dokument, poslije su se hvalili da ga nikad nisu ni namjeravali ispuniti. Dokument potpisan u Istanbulu krajem ožujka 2022. Zelenski nikada nije potpisao na inzistiranje svojih zapadnih supervizora.

Trenutačno, koliko možemo vidjeti, ponovno uspostavljanje mira nije dio plana našeg protivnika. Zelenski nije opozvao svoj dekret o zabrani pregovora s Moskvom. Washington i njegovi NATO saveznici pružaju političku, vojnu i financijsku potporu Kijevu kako bi se rat nastavio”, rekao je Lavrov.

Kakve planove Rusija ima u kontekstu partnerstva s Kinom?

Kako očekujete da će se te ambicije odvijati u područjima intenzivnog natjecanja i sukoba, uključujući Bliski istok?

“Ono što imamo na umu je da svjetski poredak treba prilagoditi sadašnjoj stvarnosti. Danas svijet proživljava „multipolarni trenutak“. Pomak prema multipolarnom svjetskom poretku prirodni je dio rebalansa moći, koji odražava objektivne promjene u svjetskom gospodarstvu, financijama i geopolitici. Zapad je čekao dulje od ostalih, ali je i sam počeo shvaćati da je taj proces nepovratan.

Riječ je o jačanju novih centara moći i odlučivanja na globalnom jugu i istoku. Umjesto traženja hegemonije, ti centri priznaju važnost suverene jednakosti i civilizacijske raznolikosti te podržavaju obostrano korisnu suradnju i poštivanje međusobnih interesa”, ističe-

BRICS kao diplomatski model

“Multipolarnost se očituje u sve većoj ulozi regionalnih asocijacija, kao što su Euroazijska ekonomska unija, Šangajska organizacija za suradnju, Udruženje zemalja jugoistočne Azije, Afričke unije, Zajednice Latinske Amerike i Kariba i drugi. BRICS predvođen Brazilom, Rusijom, Indijom, Kinom i Južnom Afrikom postao je model multilateralne diplomacije. UN bi trebao ostati forum za usklađivanje interesa svih zemalja”, smatra Lavrov.

Kršenje međunarodnog prava u Pojasu Gaze

“Vjerujemo da bi sve države, uključujući Sjedinjene Države, trebale ispunjavati svoje obveze na ravnopravnoj osnovi s drugima, umjesto da prikrivaju svoj pravni nihilizam mantrama o svojoj iznimnosti. Tu nas podržava većina zemalja koje vide kako se međunarodno pravo potpuno nekažnjeno krši u Pojasu Gaze i Libanonu, baš kao što se ranije kršilo na Kosovu, Iraku, Libiji i mnogim drugim mjestima.

Naši kineski partneri mogu sami odgovoriti, ali mislim i znam da dijele našu glavnu poantu, razumijevanje toga sigurnost i razvoj su neodvojivi i nedjeljivi, te da sve dok Zapad teži dominaciji, ideali mira postavljeni u Povelji Ujedinjenih naroda ostat će mrtvo slovo na papiru”, smatra Lavrov.

Pedsjednički izbori u SAD-u i utjecaj na Rusiju

“Općenito govoreći, ishod ovih izbora za nas nije bitan, jer su dvije stranke postigle konsenzus oko suprotstavljanja našoj zemlji. U svakom slučaju, odlučno ćemo promicati interese Rusije, posebno što se tiče njezine nacionalne sigurnosti”, zaključuje Lavrov u intervjuu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare