Tuširanje stojeći je zabranjeno u Njemačkoj – barem pod određenim okolnostima. Kako navode njemački mediji, stanodavci mogu zabraniti svojim najmoprimcima da to čine. To proizlazi iz sudske presude.
Svatko tko se voli počastiti osvježavajućim tušem stojeći sada mora biti hrabar. Neki stanodavci imaju pravo zabraniti ovu praksu. Kršenje ovog pravila bi moglo biti skupo.
Ograničenje za najmoprimce: Zabranjeno tuširanje stojeći
Bilo da se radi o držanju određenih kućnih ljubimaca, puštanju glazbe ili pušenju u unajmljenom stanu: što najmoprimci smiju, a što ne, regulirano je ugovorom.
Međutim, ljudi ne žele biti ograničeni u svom unajmljenom stanu, barem što se tiče osnovnih potreba. To također uključuje osobnu njegu.
Međutim, sudska presuda kaže da stanodavci mogu odlučiti kako se najmoprimci trebaju tuširati. Ako ove okolnosti postoje, stanodavac također može općenito zabraniti tuširanje stojeći ako tuširanje traje duže od 30 minuta, piše Fenix magazin.
Svatko tko prekrši pravilo možda će morati duboko zavući ruku u džep. Pozadina presude je da je najmoprimac primijetio plijesan u svojoj kupaonici. Iznio je stvar na sud kako bi smanjio stanarinu ili natjerao stanodavca da riješi problem.
Međutim, bez uspjeha. Regionalni sud u Kölnu utvrdio je da je najmoprimac sam odgovoran za plijesan jer se tuširao stojeći i poprskana voda dospjela je na zid. To je značilo da stanodavac nije morao prihvatiti smanjenje najamnine.
Kada najmoprimac može postaviti zabranu?
Sukladno tome, najmoprimci se smiju tuširati stojeći samo ako su kupaonske pločice dovoljno visoke. Ako pločica završavaju do pola zida, savjetuje se oprez. Drugim riječima: voda ne smije smočiti zid.
Ako voda redovito završi na zidu, može se stvoriti plijesan. Ako je najmoprimac odgovoran za stvaranje plijesni, snosit će i troškove njezinog uklanjanja.
Iznajmljivači moraju platiti odštetu samo ako najmoprimci ispravno koriste stan. Ovo može biti neugodna okolnost za mnoge najmoprimce jer najvjerojatnije žele sami odlučiti kako će se tuširati.
Možemo se samo nadati da će, u slučaju nužde, stanodavac i stanar pronaći dogovor kojim će obje strane biti zadovoljne, pišu njemački mediji.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!