Iako su pozivi za suđenje Rusiji, odnosno njenim dužnosnicima, za ratne zločine u Ukrajini pred Međunarodnim kaznenim sudom sve glasniji, postoje mnoga ograničenja u nadležnostima samog suda, zbog kojih se to ne bi moglo dogoditi.
Raketiranje željezničke stanice u Ukrajini gdje su se mnogi okupili radi evakuacije, ubojstva civila u Buči i drugim područjima, dok se dokazi o zločinima Rusije nad Ukrajinom povećavaju, sve je veći i broj poziva da se počinitelji privedu pravdi. Među njima je i onaj američkog predsjednika Joea Bidena, koji je nedavno rekao da Vladimiru Putinu treba suditi za ratne zločine, piše Vox.
“Vidjeli ste što se dogodilo u Buči”, rekao je Biden novinarima u ponedjeljak, dodajući kako je potrebno prikupiti informacije i detalje da bi suđenje za ratne zločine moglo biti stvarno.
On je ruskog predsjednika nazvao “ratnim zločincem”.
Iako je moguće suditi za ratne zločine na nacionalnim sudovima, istražitelji Međunarodnog kaznenog suda (MKS) već rade u Ukrajini na prikupljanju i provjeravanju dokaza, a brojne su nacije već proslijedile slučaj na MKS, signalizirajući snažan poticaj da se sudi za takve zločine.
Međutim, postoje praktična i politička ograničenja onoga što MKS može učiniti u bilo kojem od zločina koje istražuje i procesuira. Među tim izazovima, u ovom slučaju, je činjenica da ni Rusija niti Ukrajina nisu članice MKS-a, iako Ukrajina priznaje nadležnost suda, tako da sud može procesuirati odgovorne za zločine počinjene u Ukrajini.
Nadležnost suda uključuje suđenje za teške zločine kao što su ratni zločini, genocid, zločini protiv čovječnosti i agresija, ali nije mu namjera zamijeniti nacionalne sudove, objašnjava Kelebogile Zvobgo, predavačica na Sveučilištu William & Mary.
“To je krajnje sredstvo”, kazala je za Vox i dodala kako je Sud nadležan samo na mjestima koja ne žele ili ne mogu istražiti ili procesuirati svoje slučajeve.
S obzirom na činjenicu da ruska vlada poriče da je uopće vodila rat u Ukrajini, a još manje da je tamo počinila zločine, MKS bi mogao biti odgovarajući mehanizam za pozivanje dužnosnika Kremlja na odgovornost. Ali MKS nije jedini put kojim se traži pravda za zločine, i daleko je od zajamčenog da će Putinu ili bilo kojem od njegovih suradnika na visokom nivou ikada biti suđeno.
MKS – osnivanje i nadležnosti
Iako ideja o stalnom međunarodnom kaznenom sudu datira iz 1870. godine, MKS nije osnovan sve do 1998. Rimski statut — rezultat Rimske konferencije Ujedinjenih naroda, gdje se sastalo 160 različitih vlada kako bi razmotrili međunarodni kazneni sud — učvrstio je MKS kao prvi stalni međunarodni sud; stupio je na snagu 2002. godine, nakon što je 60 zemalja ratificiralo Rimski statut. MKS ima stalno, profesionalno i nepristrano osoblje i djeluje u koordinaciji s Ujedinjenim narodima, iako je neovisno tijelo.
Kasnije osnovani međunarodni sudovi, poput Međunarodnog kaznenog suda Ujedinjenih naroda za bivšu Jugoslaviju koji je procesuirao etničko čišćenje Albanaca na Kosovu pod bivšim srbijanskim predsjednikom Slobodanom Miloševićem, Specijalni sud za Sierra Leone, koji je procesuirao odgovorne za brutalni građanski rat tog naroda i sudovi u Kambodži, koji su procesuirali zločine Crvenih Kmera, djelovali su u suradnji ili pod pokroviteljstvom UN-a.
Za razliku od drugih međunarodnih sudova, poput Europskog suda za ljudska prava, MKS može suditi samo pojedincima, a ne državama. To teoretski uključuje sjedeće šefove država, iako se to nikada nije dogodilo u 20-godišnjoj povijesti suda, a malo je vjerojatno da će se dogoditi u kontekstu ruske invazije na Ukrajinu. Sud nema mehanizam ovrhe, pa iako može izdavati naloge za uhićenje, oslanja se na nacionalna tijela za izvršenje tih naloga.
Sudsko gonjenje Putina moglo bi biti nemoguće
MKS ne sudi optuženicima u odsutnosti ili ako nisu prisutni na sudu. A budući da sud nema mehanizam poput policije za provedbu svojih naloga za privođenje, Putin bi mogao izbjeći uhićenje sve dok je u Rusiji ili drugim prijateljskim zemljama – i na vlasti.
“Ja zapravo ne vidim mehanizam za pozivanje Putina na kaznenu odgovornost”, rekla je Zvobgo, i zaključila kako ne misli da je moguće da SAD i saveznici uhvate Putina. Naglasila je da bi to moglo postaviti katastrofalan presedan i moglo bi omogućiti Rusiji ili bilo kojoj drugoj zemlji da upotrijebi međunarodnu pravdu za osvetu protiv svojih protivnika.
Još jedan faktor koji dodatno komplicira situaciju je činjenica da jedan od najglasnijih naroda koji predlaže da se Putinu sudi u Haagu – SAD, koji također nije članica MKS-a. Američka vlada glasala je protiv MKS-a tokom Rimske konferencije 1998.; bivši predsjednik Bill Clinton potpisao je Rimski statut 2000., ali ga nikada nije podnio Kongresu na ratifikaciju. Bivši predsjednik George W. Bush 2002. godine obavijestio je tadašnjeg glavnog tajnika UN-a Kofija Annana da SAD neće ratificirati Rimski statut i da se ne moraju pridržavati nijedne njegove odredbe.
Čak i kad bi bilo moguće dovesti Putina u Haag, MKS mu ne bi mogao suditi za jedan od najkritičnijih zločina – agresiju – za koji je on očito odgovoran. To je zato što MKS može suditi samo za zločine agresije, definirane kao “planiranje, priprema, pokretanje ili izvršenje, od strane osobe u poziciji da učinkovito vrši kontrolu nad ili da usmjerava političku ili vojnu akciju države, čina agresije koji . . . predstavlja očito kršenje Povelje Ujedinjenih nacija”, prema Rimskom statutu, ako su dotične zemlje potpisnice.
Ni Rusija ni Ukrajina nisu. Povezivanje Putina s drugim prijavljenim ratnim zločinima u Ukrajini, poput neselektivnog ubijanja osoba koje ne sudjeluju u borbi, gađanja civilnih objekata kao što su željezničke stanice i bolnice, te seksualnog nasilja, masivan je poduhvat i zahtijeva dokumentirane dokaze, koji povezuju djelovanje vojnika na terenu s dužnosnicima u Kremlju.
“Ova stvar jednostavno traje dugo i ne mora nužno završiti osuđujućom presudom”, zaključuje Zvobgo za Vox.
Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!