U Njemačkoj su u nedjelju ujutro otvorena birališta na kojima građani biraju 20. saziv Bundestaga. Nakon 16 kancelarskih godina Angela Merkel povlači se s njemačke političke scene. Tko će naslijediti Mutti? Kandidat demokršćanske koalicije CDU/CSU je Armin Laschet.
Tko je Laschet?
Dvije stvari Armin Laschet voli isticati: da je odrastao u Aachenu, gradu Karla Velikog, na tromeđi između Njemačke, Belgije i Nizozemske te da mu je gen Europske unije “u krvi” i da mu je otac bio rudar, što je za Sjevernu Rajnu – Vestfaliju, najmnogoljudniju njemačku saveznu pokrajinu važan dio biografije. Rudarstvo se doduše u ovom dijelu Njemačke nekako povijesno vezivalo uz socijaldemokraciju, no Laschetu to nije odmoglo u političkoj karijeri kršćanskog demokrata.
“Ovo je uzbudljiv dan i stoga što je utrka toliko tijesna, svaki je glas bitan. Danas nije dan za političare da govore, nego za glasače. Nije dan kampanje, nego dan birača. U demokraciji – to je najvažniji dan”, rekao je Laschet.
No kandidatura nije prošla glatko kako se isprva moglo očekivati. Naime, unutar demokršćanske Unije CDU/CSU pravo na kancelarsku poziciju u pravilu pripada većoj od dvije sestrinske stranke. Kancelarski kandidat je iz redova Kršćansko-socijalne unije (CSU) dolazio samo dva puta i oba puta je taj eksperiment završio porazom Unije. Ovaj put mnogi su mislili da bi Markus Soeder bio bolje rješenje od Lascheta.
“Ovo će biti najbolje ikada. I kažem našim koalicijskim partnerima, pripremite se za opasnu vožnju, Armin i Marcus bit će odličan tim i zajedno će upravljati Njemačkom”, poručio je Laschet, predsjednik CDU-a.
No Merkel je presjekla: “Armin Laschet je graditelj mostova, onaj tko vodi ljude. Poput slova C u nazivu naše stranke. C ne znači da moraš biti kršćanin da bi glasao za CDU, to C znači humanost”.
Laschetovu kampanju uprljalala je afera o nabavci zaštitnih maski za njegovu saveznu državu, a pad popularnosti nastavio se nakon katastrofalnih poplava ljetos. Lascheta su, naime, kamere uhvatile kako se smije tijekom govora njemačkog predsjednika.
I u direktnim TV sučeljavanjima s protukandidatima Annalenom Baerbock iz Zelenih i Olafom Scholzom iz Socijaldemokrata, uvijek je završavao kao treći. Mantra CDU-a jest kako bi lijeva vlada zajedno s EU nagomilala dugove nakon paketa oporavka, što bi opteretilo buduće generacije.
“Za nas je jasno da nećemo iću u koaliciju s ekstremnim Die Linke i nećemo ići u koaliciju niti pregovre s AfD-om. Direkcija odluke glasača koja se sada vodi jest hoćemo li imati Crveno-Crveno-Zeleni pakt i čuli smo različite pozicije sada i neke su podudarne s onima od Die Linkea. Takva ili vlada građana, to je odluka i zato se borim da CDU bude najjača stranka”, rekao je Laschet.
Iako prema van djeluje liberalno i često se suprotstavlja konzervativnom krilu stranke, što je bilo vidljivo i tijekom migrantske krize kada je demonstrativno stao na stranu Angele Merkel i njezinog liberalnog kursa, Laschet je vrlo tijesno povezan s konzervativnim kršćanskim strujama. Kao plus za liberalne birače Laschetu ide u prilog i činjenice da je u Sjevernoj Rajni – Vestfaliji bio na funkciji ministra za integraciju, prvog ministarstva takve vrste u Njemačkoj. Neki stranački kolege su ga zbog dobrih kontakata s turskim udrugama i prozvali “Turski Armin”.
Od 19 sati na N1 televiziji možete pratiti specijalnu emisiju posvećenu izborima u najmoćnijoj zemlji Europske unije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!