Ukrajinci traže da se Kina uključi u razgovore o kraju rata

Svijet 14. sij 202421:58 1 komentar
Yasuyoshi CHIBA / AFP / Ilustracija

Kina treba biti uključena u razgovore o okončanju rata s Rusijom, rekao je predstojnik ureda ukrajinskog predsjednika Andrij Jermak nakon diplomatskog sastanka na visokoj razini uoči Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) u Švicarskoj.

Jermak je izjavio u nedjelju kako je važno da ruska saveznica Kina bude za stolom kada Kijev sazove daljnje sastanke o svojoj mirovnoj formuli.

Kineski premijer Li Qiang predvodit će izaslanstvo u Davosu sljedećeg tjedna. Upitan hoće li se predsjednik Volodimir Zelenski sastati s Lijem, Jermak je na brifingu za novinare rekao “vidjet ćemo”, dodavši da nije vidio konačni program predsjednika.

Zelenskij bi u ponedjeljak trebao doputovati u Bern u Švicarskoj kako bi se sastao sa švicarskom predsjednicom Violom Amherd.

Švicarski savezni vijećnik Ignazio Cassis, koji je nazočio razgovorima u nedjelju, rekao je na ranijoj konferenciji za novinare kako se mora “učiniti sve da okončamo ovaj rat.”

“Kina ima važnu ulogu. Moramo pronaći načine da s Kinom radimo na tome”, rekao je Cassis, dodajući da ni Rusija ni Ukrajina nisu spremne na ustupke.

Predsjednik Vladimir Putin poslao je tisuće vojnika u Ukrajinu u veljači 2022., što je izazvalo najveću konfrontaciju između Rusije i Zapada od Kubanske raketne krize 1962.

Cassis je rekao da su zemlje koje su imale dijalog s Rusijom, poput Brazila, Indije i Južne Afrike, bile uključene u rasprave u Davosu i da bi mogle bi igrati važnu ulogu.

Dužnosnik Europske unije rekao je da su zapadni partneri Ukrajine izrazili nedvosmislenu potporu Kijevu i njegovim mirovnim planovima, uz poziv zemljama globalnog juga da Rusiji jasno stave do znanja važnost poštivanja Povelje Ujedinjenih naroda i njezinih temeljnih načela u interesu globalne sigurnosti.

Globalni jug

Uloga globalnog juga u pregovorima o mirovnoj formuli u Ukrajini došla je u fokus uoči Davosa. Mnoge od nesvrstanih zemalja iz Afrike, Latinske Amerike, Bliskog istoka i Azije, koje su uglavnom ostale po strani oko Ukrajine, bit će predstavljene u švicarskom planinskom odmaralištu.

Dužnosnik EU-a je rekao da su partneri s globalnog juga općenito izrazili suosjećanje sa sudbinom Ukrajinaca. Neki su istaknuli potrebu za rješavanjem pitanja koja brinu Rusiju.

#related-news_2

Jermak je rekao da ga nitko nije pitao o bilo kakvom kompromisu oko teritorija tijekom sastanka u nedjelju.

Zelenski nije bio na tom sastanku, ali je Cassis rekao da će se pojaviti na samitu i da će biti prilike da diplomati razgovaraju s njim.

Zelenskog je zastupao Jermak, koji je rekao da je bilo sudionika iz 18 azijskih zemalja, 12 afričkih zemalja i 6 zemalja Južne Amerike.

“Zemlje s globalnog juga sve su više uključene u naš rad”, objavio je Jermak ranije na Telegramu.

Razgovorima je nazočila i posebna američka predstavnica za gospodarski oporavak Ukrajine Penny Pritzker, kao i James O’Brien, pomoćnik državnog tajnika za europska i euroazijska pitanja.

Ukrajina, uz snažnu potporu svojih saveznika, stalno govori da neće odustati sve dok ne vrati svaki komad teritorija koji je Rusija zauzela.

Nejasno je, međutim, slažu li se zemlje na globalnom jugu s tim kao mirovnom formulom.

Dok raste zabrinutost vezano uz nastavak potpore SAD-a Ukrajini tijekom izborne godine, očekuje se da će se savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan i državni tajnik Antony Blinken obratiti na WEF-u, koji službeno počinje u ponedjeljak navečer.

Mirovni plan Zelenskog u 10 točaka poziva na povlačenje ruskih vojnika i prekid neprijateljstava te obnovu državnih granica Ukrajine s Rusijom.

Rusija, koja kontrolira nešto manje od petine ukrajinskog teritorija, odbacila je Zelenskijevu “formulu mira” kao apsurdnu jer ima za cilj postići mir bez sudjelovanja Moskve.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare