Umirovljeni general naveo pet ključnih pitanja nakon propale pobune u Rusiji

Svijet 02. srp 202308:10 0 komentara
Sputnik/Mikhail Kuravlev/Kremlin via REUTERS

Umirovljeni general-bojnik australske vojske Mick Ryan analizirao je propali pokušaj pobune koju je pokrenuo Jevgenij Prigožin, a koju je ruski predsjednik Vladimir Putin okončao uz posredovanje bjeloruskog kolege Aleksandra Lukašenka.

Ryan u svom blogu Futura Doctrina navodi da će ova pobuna imati niz implikacija na samog Putin i njegovu vladavinu. Australski veleposlanik u Moskvi Peter Tesch naveo je da je Putin, “šef svih šefova”, vladao 23 godine bez izazova.

“On je rafinirao naslijeđeni sustav pokroviteljstva i progona, osiguravajući da niti jedan član elite (svakoga koga je on pomazao) ne može steći moć i utjecaj u više od jednog područja”, naveo je Tesch dodajući da se sada jedan od njegovih okrenuo protiv čelnika države, što će ojačati sumnje u Putinovu sposobnost da Rusiji vrati izgubljenu i nepopravljivu imperijalnu.

Brojna pitanja neodgovorena

Ryan navodi da su nakon pobune ostala neodgovorena brojna pitanja, ali pet je ključnih.

Prvo, i vjerojatno najvažnije, kakve će biti Putinove kratkoročne i srednjoročne reakcije? Kako bi Putin mogao pokušati vratiti svoju moć nakon što ser uzdrmao ruski politički krajolik? Može li nametnuti još više ograničenja demokraciji i uništiti potencijalne suparnike? Hoće li ga unutarnja politika odvratiti od vršenja nadzora nad njegovom posebnom vojnom operacijom u Ukrajini?

U ovom se pogledu Ryan slaže s Sir Lawrence Freedmanom koji navodi da Putin brine o svom opstanku. “Neželjene posljedice ovog rata sada prijete njegovom režimu. Svaka sugestija da se želi izvući iz rata pogoršat će sliku slabosti; a nastavak rata bez obzira na gubitke pogoršat će njegove stvarne slabosti.”

Drugo pitanje je kako će Ukrajina reagirati. Šef ukrajinskih obavještajaca Kirilo Budanov vjerojatno neće samo sjediti i gledati sa strane događaje u Rusiji. Mogao bi postojati niz obavještajnih, diplomatskih, informativnih i drugih inicijativa koje bi se mogle dogoditi kao dio strateškog odgovora Ukrajine na Prigožinovu pobunu, smatra ovaj umirovljeni general.

Budućnost ruskog vojnog vodstva

Treće je pitanje kakva je budućnost načelnika Glavnog ruskog stožera Valerija Gerasimova i ministra obrane Sergeja Šojgua čije je smjene zahtijevao Prigožin. Ryan smatra da su male šanse da dođe do njihove smjene. Oni su odani Putinu, što je ruskom lideru u ovom trenutku najvažnije. Moguće je da je propala pobuna zapravo samo učvrstila njihove pozivije.

Četvrto pitanje je kako će preuzimanje privatnih vojski utjecati na rusko ministarstvo obrane. Kako će se to odraziti i na taktičku i operativnu učinkovitost ruske vojske?

I posljednje peto pitanje jest kako će se ovi događaji odraziti na situaciju na bojištu. Dok Rusi provode ograničene ofenzivne operacije na istoku Ukrajine, ukrajinska ofenziva ih drži pod pritiskom na jugu. Trenutačno nema očitih manifestacija Prigožinove pobune na ishodima bojišta. No, Ukrajinci generiraju i zamah i pritisak, dok se Rusi u isto vrijeme bore gledajući preko ramena na ono što se događa u njihovoj zemlji, piše Ryan.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!