Stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) posjetili su u srijedu istraživački centar u kineskom gradu Wuhanu u sklopu istraživanja o podrijetlu pandemije koronavirusa, što se smatra vrhuncem istraživanja o virusu Sars-CoV-2.
Upravo je Wuhan bio mjesto na kojem se najprije rodila teorija o prelasku koronavirusa sa životinja na ljude, iako je Kina to osporila. Uskoro se virus proširio diljem Kine, a onda i cijelog svijeta.
Posjet Svjetske zdravstvene organizacije Institutu za virologiju u Wuhanu (WIV) smatra se vrhuncem istraživanja o podrijetlu koronavirusa. Laboratorij WIV-a vodeća je institucija pod Kineskom akademijom znanosti i provodi istraživanje s koronavirusima šišmiša za koje se sumnja da su izvor pandemije.
Peter Ben Embarek, znanstvenik koji vodi tim WHO-a, potvrdio je za novine Global Times da je njegov tim u srijedu posjetio laboratorij Instituta, poznat kao P4.
Osnovan 1956. godine, WIV je dom prvog kineskog laboratorija za biološku sigurnost u kojem znanstvenici proučavaju patogene – bakterije, viruse i druge mikroorganizme koji mogu uzrokovati razne bolesti. Laboratorij slijedi stroge međunarodne standarde.
WIV je i jedna od agencija Nacionalnog zdravstvenog povjerenstva koja je 12. siječnja 2020. godine WHO-u predala očitani genoma novog koronavirusa, prema izvještaju u novinama Global Times koje objavljuje kineska vlada. Svijetom su kružile teorije zavjere da je virus pobjegao upravo iz ovog laboratorija, ali međunarodni i kineski stručnjaci to su opovrgnuli.
Znanstvenici koji rade u tom laboratoriju rekli su da su takvi navodi “smiješni” i “da ih niti ne vrijedi pobijati”. Izvor blizak laboratoriju rekao je da nikad nisu imali nikakav riskantan događaj, a odbacio je i tvrdnju da tri tjedna u listopadu 2019. nije bilo aktivnosti na mobitelima u odjelu visoke sigurnosti WIV-a, izvijestio je list.
Neki su kritičari kineskih političara, poput bivšeg američkog državnog tajnika Mikea Pompea, “nemilosrdno okaljali laboratorij u sklopu svoje dugoročne strategije poticanja sukobljavanja s Kinom nalik hladnom ratu, bez davanja poštovanja znanosti i činjenicama”, napisale su novine Global Times.
Također, pojavile su se i nedokazane sumnje da je virus SARS-CoV-2 mogao doći iz laboratorijske nesreće s umjetno proizvedenim koronavirusom. No, većina vodećih stručnjaka koji su pregledali genetske podatke slažu se da je koronavirus koji se proširio svijetom nastao prirodno.
Međunarodno poznati istraživač šišmiša Shi Zhengli već se sastao sa stručnjacima WHO-a i održao im prezentaciju. Potraga za podrijetlom patogena politički je osjetljiva, a Kina se okomila na zemlje poput Australije zbog zahtjeva za takvim istraživanjem.
Čini se da Peking strahuje da će biti proglašen krivim za pandemiju koja je ubila više od 2,2 milijuna ljudi diljem svijeta, ocjenjuje agencija dpa.
Kineski propagandni aparat posljednjih je mjeseci nastojao nametnuti sumnju je li virus uopće podrijetlom iz njihove zemlje, ukazujući na nepotvrđene izvještaje da je zaraza postojala u drugim zemljama prije nego što se počela širiti iz Kine krajem 2019. godine.
Članovi tima WHO-a više su puta naglasili da će u istraživanje ući otvoreno i da neće isključiti ni jedan mogući scenarij. Misija WHO-a u Kini najprije je imala problema s vizama, a potom su proveli dva tjedna u karanteni. To su razdoblje iskoristili za pripremu i održavanje konferencijskih poziva.
Tim je počeo raditi u Wuhanu krajem siječnja, a među ostalim posjetili su tržnicu morskih plodova povezanu s mnogim ranim slučajevima covida-19.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!