Odbor za informatizaciju i medije podržao je sa sedam glasova za, četiri protiv i dva suzdržana odluku ministra kulture Zlatka Hasanbegovića da samo temeljem činjenice da je ministar kulture raspusti Stručno povjerenstvo za neprofitne medije devet mjeseci prije isteka mandata.
Sazivanje sjednice Odbora za medije zatražilo je šest oporbenih članova tog odbora: SDP-ovci Nenad Stazić, Darko Parić, Damir Tomić, Davor Bernardić, HNS-ov Goran Beus Richembergh te manjinski zastupnik Veljko Kajtazi.
U zahtjevu za sazivanje sjednice šestorka je predložila da se na sjednici raspravlja o razrješenju Stručnog povjerenstva za neprofitne medije te da na nju dođe i ministar kulture Zlatko Hasanbegović.
Ministar se pojavio pred Odborom gdje je u nekoliko točaka obrazložio razloge raspuštanja Povjerenstva za neprofitne medije.
Na samom početku Hasanbegoviću se obratio zastupnik Nenad Stazić koji je pitao Hasanbegovića zašto je raspustio povjerenstvo nakon otvorenog pisma udruge U ime obitelji.
”26. siječnja vama se obratila udruga U ime obitelji i otvorenom pismu obrušila se na ovo Povjerenstvo nizom takozvanih argumenata. Vi ste nakon toga donijeli svoju odluku. Objasnite nam zakonski temelj, razloge i motive te odluke”, kazao je Stazić nakon kojeg se članovima Odbora obratio i sam Hasanbegović.
Hasanbegović: Ovo je presedan
”Imam čast što mogu iznijeti razloge zbog kojih sam donio ovu svoju odluku i nadam se da će to postati dobra praksa. I u budućnosti ću biti na raspolaganju Odboru za upite o djelovanju mog resora. Ovo saslušanje je svojevrsni presedan jer mi nije poznato da se sazivaju sjednice o pitanjima koja nisu u saborskoj nadležnosti, ali otvoren sam za daljnu suradnju i tako pokazujem dobru volju u tom smijeru”, započeo je svoje obrazloženje Hasanbegović.
”U pozadini je medijska kulturna politika moje predšasnice Zlatar Violić na koje je ona imala puno pravo sukladno rezultatima izbora. 2013. u sklopu Ministarstva kulture je utemljen Odbor za medije koji dotad nije postojao. Zadaća je bila izrada nacionalne medijske politke i stvaranje financijskih prepostavki za pluralističke medije. To je ostalo lijepa želja, a u stvarnosti je zbog objektivnih i subjektivnih čimbenika sve to ostalo u područjima lijepih želja na razini beživotnih elaborata koje sam u Ministarstvu zatekao na desetke. Radi se o tekstu koji je ostao u nacrtu. Jedina iznimka je bilo utemeljenje ovog Povjerenstva kako bi se finaciralo neprofitne medije”, kazao je Hasanbegović.
”U sklopu toga upućen je javni poziv za dodjelu bespovratnih sredstava nepofitnim medijima uključujući i one koji se tek trebaju utemeljiti. Provedena su tri natječaja za dodjelu temeljem lutrijskh sredstava u iznosu 3 milijuna kuna. Provedbu projekata od početka su pratile kontroverze: učestale optužbe za sukob interesa članova Povjerenstva – tipa partneri i partnerice u uredništvu tih medija, otvorena i prikrivena suradnja s tim medijima, povezanost vidljiva i nevidljiva s tim medijima, javne svađe i kritike za nepotizam i klijentelizam te ideološku uskogrudnost i sektaštvo. Zatim promjene odluka, dodjela sredstava mimo natječaja… Izjave članova Povjerenstva tipa: ”Kada dođu vaši vi ćete dobiti sredstva”.
Ovdje je jedan konkretan dokument o sukobu interesa u vezi s dodjelom novca portalu Autograf mimo odluka Povjerenstva i ne preraspodjelom sredstava nego dodjelom sredstava koja nisu bila predviđena za financiranje medija. Upravni sud je tu odluku potvrdio nakon žalbe Zlatar Violić. Time je promašena svrha projekta jer je vidljivo da su se podupirale ideloške platforme što je negacija medijskog pluralizma”, kazao je Hasanbegović.
Kazao je kako se ovakva praksa trebala nastaviti ”još ambicioznije povećanjem sredstava za dodjelu”.
”Ključno je za moju odluku bilo je što su temeljem mišljenja samog Povjerenstva sredstva dodijeljena za 2015. godinu i ulazimo u novu proračunsku godinu pa za Povjerenstvom kao takvim više nema potrebe neovisno o mom osobnom mišljenju o sastavu Povjerenstva”, naglasio je Hasanbegović.
”U novoj medijskoj strategiji preuzet ću na sebe odgovornost za to kako su se trošila sredstva, a praćenje ostvarenja programa preuzet ću osobno na sebe i putem nadležnih stručnih službi u ministarstvu”, rekao je on.
Odbacio je špekulacije da će osnovati novo Povjerenstvo.
”Iako neki neutemeljeno misle da ću imenovati novo povjerenstvo sastavljeno od ideoloških antipoda i novac usmjeriti u suprotnom smjeru, moje je načelno stajalište da nema potrebe za nastavkom novčanog podupiranja bilo kojeg neporfitnog medija putem medijske politke ministarstva. Ako vlada donese odluke da je to potrebno postoje drugi modaliteti za to”, kazao je ministar.
Objasnio je kako je Povjerenstvo razriješeno na temelju zakona.
”Procedura razrješenja je utemeljena na zakonu i pravilnicima, a ovo Povjerenstvo nema propisanu proceduru razrješenja jer nije riječ o kulturnom vijeću. Pitali ste ma za pismo udruge U ime obitelji. Najiskrenije dobio sam barem 100 otvorenih i zatvorenih pitanja s tim u vezi – dakle riječ je o potpunoj koincidenciji i uopće ne znam sadržaj tog pisma i to ni na koji način nije imalo bilo kakvu ulogu u donošenju ove moje odluke”, zaključio je Hasanbegović.
Bernardić: Radi se o evidentnoj čistki
Željko Jovanović iz SDP-a, došao je kao zainteresirani član odbora za obrazovanje. “Tko radi taj griješi. Možda je i ministar pogriješio i to je mogao priznati”, kazao je Jovanović. “Ova vlada griješi od početka. U programu su imali grešku – pisalo je da će biti zaustavljena kurikularna reforma, pa se priznalo i rečeno je da neće biti zaustavljena. Ministar branitelja je bio greška pa je smijenjen. Prvi zakon, kojim se pokušalo ukinuti dodatke na staž, je bio greška pa je povučen. Slažem se s kolegom Stazićem da je to bila greška i mislim da biste trebali povući tu odluku”, kazao je Jovanović.
Davor Bernardić je također pozvao Hasanbegovića na povlačenje odluke, ali i predstavljanje programa kulturne politike za sve građane, “a ne da prva rasprava na odboru bude rasprava o evidentnoj čistki”.
Jasen Mesić kazao je kako smatra da je ovakav način financiranja medija bio pogrešan. ”O tome možemo i na tematskim sjednicama razgovarati gdje ću obrazložiti zašto to smatram”, kazao je Mesić.
”Od 1993. godine radim za Ministarstvo kulture. Ne sjećam se da smo za imenovanje ili opozivanje imali sjednicu saborskog odbora. Drago mi je da je to sad tako jer nismo u većini slučajeva u prijašnjem sazivu imali prilike vidjeti ministricu čak ni kad se radilo o raspravi zakona. Uopće nismo imali čast razgovarati s ministrom”, rekao je Mesić.
”2011. odnosno 2012. su promijenjena sva kulturna vijeća. Svi ljudi koji su bili članovi vijeća su smijenjeni i nitko nije propitivao odluku tadašnje ministrice. Stručnih povjerenstava u Ministarstvu kulture ima barem desetak”, rekao je Mesić koji je naglasio da isti princip mora biti za imenovanje i razrješenje vijeća.
”Što se tiče rada i kontroverzi – ministar je naveo 8 ili 9 razloga zbog čega je donio odluku. Najavio je da će revidirati medijsku politiku, a to je nešto što smo četiri godiine čekali. Mi smo kao klub HDZ-a dali podršku Zlatar Violić da donese medijsku strategiju, ali nismo ju vidjeli. Vidjeli smo razne izmjene medijskog zakonodavstva na raznim nivoima bez strategije i to isključivo članaka zakona koji se odnose na izbor vodećih ljudi. Bilo na HRT-u bilo na Hini. Nitko to nije dovodio u pitanje i svi prijedlozi naše rasprave u Saboru su odbijeni”, rekao je Hasanbegović.
1449 kulturnih radnika zahtijeva njegovu smjenu. To je presedan
Goran Beus Richembegh (HNS) kazao je da je kultura kolijevka i ogledalo naroda, ali i da nije jednostavno propisati pravila ni strateške ciljeve nacionalne kulture. Relevantne su, navodi, smjernice Vlade 22. siječnja, gdje se za Ministarstvo kulture navodi da mora donijeti strategiju kulturne politike.
“Očekivao sam raspravu o novoj kulturnoj paradigmi. Nije mi jasno zašto se ministar odlučio na korake koji mu nameću ogroman teret i veže noge i ruke. Luksuz je ukinuti povjerenstvo – sredstva za 2015. su podijeljena”, kazao je Beus Richembergh. Naveo je i da je Hasanbegović ušao u beskrajnu raspravu o onome što je govorio.
“Sada je u situaciji da 1449 kulturnih radnika zahtijeva njegovu smjenu. To se nikada u povijesti nije dogodilo, to je presedan…. Sutra nam se može dogoditi da postane persona non grata u događajima u kulturi. To bi sramotilo sve nas! Zato mu ne zavidim”, kazao je Beus Richemberg, dodajući da je “potpuno sam, bez zamjenika ili bilo koga tko bi branio tu politiku” i naveo za primjer mogućnost da glumci odbiju glumiti kada on gostuje u kazalištu.
“Hoće li izdržati? Ne znam. Možda bi trebao nazvati prijateljicu Veru Čudinu“, poručio je HNS-ovac Hasanbegoviću.
“Jedini razvoj, koji je nemoguć u mainstream medijima, može se ostvariti u neprofitnim medijima, time se ne može baviti Ministarstvo financija. Nema drugog ministarstva gdje je priča o medijima kući osim Ministarstva kulture”, kazao je Beus Richemberg. Ako dodjeljujete sredstva za 20 subjekata, a prijavio ih se 100, u startu imate njih 80 koji ih neće dobiti i naravno da će biti nezadovoljnika, ali među njima ima i onih koji su konstruktivni i onih koji su destruktivni.
“Neprofitni mediji, bez obzira na politički stav, rade nešto što nitko drugi ne radi i to je nezamjenjiva uloga. Dobar ministar kulture će to shvatiti i unaprijediti tehnologiju raspodjele”, poručio je. Najlakše je, kaže, ukinuti.
“Sve ostalo ministar će morati objašnjavati, ali takav mu je horoskop za ovu godinu”, kazao je HNS-ovac.
Prošao prijedlog većine
“Stazić je dao prijedlog da ministar povuče odluku. Ja dajem drugi zaključak, o kojem ćemo također glasovati. Ministar je donio odluku u skladu sa zakonskim ovlastima”, kazao je predsjednik Odbora.
Za Stazićev prijedlog bilo je 6 glasova za 6 protiv i jedan suzdržan, dok je za prijedlog predsjednika Odbora bilo 7 za, 4 protiv i dva suzdržana.