Marjanović: Sada smo svježiji neprijatelji IS-u nego Amerika

Vijesti 22. ožu 201622:18 > 22:32
N1

Gost Dnevnika u 22 bio je stručnjak za sigurnost Bono Marjanović koji je komentirao terorističke napade u Bruxellesu.

Napadi su se dogodili samo 4 dana nakon uhićenja Salaha Abdeslama, je li riječ o odmazdi ili se može zaključiti da je ovaj napad pripreman već dulje vrijeme? Je li ovo pljuska belgijskoj policiji.

Ne bih samo to rekao nego je to i nezgodno i taj modalitet napada je vrlo neobičan. Na taj način oni drže prednost u odnosu na globalnu borbu protiv terorizma. Uhićenje Abdelslama je bilo okidač nečega što je bilo već planirano. Treba pričekati završetak istrage i onda će biti jasnije je li to planirano prije ili je povod bilo uhićenje.

Je li teško kontrolirati ćelije IS-a?

Apsolutno je teško. Apsolutne sigurnosti nema, u svakom slučaju teško se s ovim nositi. Ako bismo se htjeli nositi konkretno s tim to bi značilo da na svakog sumnjivca bude jedan operativac. To je i fizički nemoguće. Postoje zakonska ograničenja koja to ne dopuštaju. Ovaj sigurnosni problem je posljedica političkog problema koji je na istoku svijeta.

Kako objašnjavate da su mete zadnjih nekoliko terorističkih napada europske zemlje a ne SAD?

Sada smo svježiji neprijatelji IS-u nego Amerikanci. Europa je bliže i lakše je doći na ovo područje, a i svježije su rane od rata europskih zemalja protiv IS-a.

Možemo li očekivati novi stupanj sigurnosti u Europi kao u SAD nakon 11. rujna?

Ako se to postroži u svakom slučaju to ne znači da će se spriječiti teroristički napadi ove snage. Ako se na jednoj lokaciji digne razina sigurnosti ostaju metroi, kazališta, trgovi…

Hrvatska je danas podigla stupanj pripravnosti.

Građani to ne bi trebali osjetiti osim onih koji se kreću van Hrvatske pa moraju proći kontrole. Sustav sigrnosti je podignut u smislu pojačanog operativnog rada i kontrole.

Čekamo rješenje oko ravnatelja SOA-e. Koliko je zato Hrvatska ranjivija?

Službe bi morale raditi kako treba, ali ovaj period neizvijesnosti ipak unosi nemir u taj sustav. Ne zna se tko će doći i to ima za posljedicu dekoncentraciju s profesionalizma. Ne ulazeći u razloge ovo nerješavanje situacije oko čelnika SOA-e u svakom slučaju ostavlja traga po pitanju sigurnosti.