Liječnici i sestre u Osijeku moraju provjeravati i WC-e

Vijesti 24. ožu 201607:48 > 07:54
pixabay.com

Ionako preopterećeni desecima pacijenata koje svakodnevno moraju pregledati, liječnici i medicinske sestre dobili su ovih dana nova zaduženja: ravnatelj osječkog doma zdravlja naložio im je da redovito pregledavaju kakvo je stanje u WC-ima u zgradi doma zdravlja i "otklone nedostatke".

Uputa za nadzor sanitarnih čvorova kojom se nalaže da oni ili medicinske sestre svaka dva sata obilaze sanitarne čvorove u vrijeme kad nema čistačice, šokirala je liječnike.

Sanitarni čvorovi u osječkom domu zdravlja, kažu, takvi su da doista zaslužuju bolju brigu, ali je nevjerojatno da ravnatelj taj posao nameće djelatnicima sa šest ili 10 godina fakultetskog obrazovanja.

“Obavljanjem poslova koji nisu izravno pružanje zdravstvene zaštite pacijentu, i to tijekom radnog vremena, zakida se pacijenta za njegovo pravo na liječničku pomoć i pažnju. Plaćanje liječnika da izvršava posao spremača besmisleno je trošenje javnozdravstvenih sredstava, a pitanje je za HZZO je li prekršaj ugovorne obveze kad se radni sati predviđeni za liječenje troše na održavanje sanitarija?”, pita se jedna od liječnica DZ-a.

Nijedan im posao, kažu njeni kolege, nije ponižavajuć, ali nove zadatke medicinski timovi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti jednostavno ne mogu preuzeti.

Do problema s nadzorom WC-a, objašnjava, došlo je zbog posvemašnje štednje u zdravstvu. Na snazi je zabrana zapošljavanja nezdravstvenog osoblja, popratne službe masovno prelaze u outsourcing i zato se u mnogim domovima zdravlja događa da je spremačica na radnom mjestu samo sat ili dva dnevno. Istodobno, obveza je uprave da osigura nadzor sanitarnih čvorova i da se redovito kontrolira čistoća i urednost. “Sanitarni čvorovi u očajnom su stanju, tamo se učestalo nađu i narkomani, bilo bi zanimljivo da sanitarna inspekcija malo obiđe ta mjesta”, upozoravaju osječki liječnici.

Za ravnatelja DZ-a Osijek, Miroslava Sikoru, sporno može biti jedino provođenje nadzora svaka dva sata.

“Ne vidim problem u činjenici da nadzor trebaju provoditi, osim spremačica, i zdravstveni radnici, naravno onda kada spremačica nema. Od medicinskih djelatnika ni u kom slučaju ne očekuje se da održavaju sanitarne čvorove u smislu čišćenja jer to nije njihov posao niti su ugovorom za to vezani. Ovdje se radi o nadzoru radi ukazivanja na probleme informiranja centralnog Doma zdravlja o kvarovima koje treba ukloniti”, kaže Sikora, piše Novi list.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.