Ministar gospodarstva Tomislav Panenić u srijedu je na konferenciji posvećenoj javnoj nabavi najavio da bi Hrvatska već u svibnju mogla dobiti novi zakon o javnoj nabavi, koja bi tako trebala postati transparentnija, poštenija i jednostavnija nego do sada.
“Nadam se da ćemo do petog mjeseca imati konačnu verziju zakona i da ćemo je usvojiti”, kazao je Panenić tijekom konferencije “Javna nabava kao generator gospodarskog rasta”, koju su zajednički organizarale Hrvatska gospodarska komora (HGK) i Ministarstvo gospodarstva.
Po njegovim riječima, javna nabava sada nije dovoljno transparentna. “Pokušavamo stvoriti uvjete da ekonomski najpovoljnija cijena bude jedan od osnovnih kriterija. To će promijeniti odgovornost naručitelja, koji se isto tako moraju uključiti u tokove, prepoznati što su kvalitetni proizvodi i kao takve ih definirati. Najniža cijena predstavlja našu prošlost. Kada govorimo o najnižoj cijeni, mi i dalje želimo nisku cijenu, ali isto tako želimo i kvalitetu”, naglasio je Panenić.
Dodao je kako su se dosadašnji prigovori na javnu nabavu često odnosili na kvalitetu izvedbe izvršenih usluga, što bi se novim zakonom o javnoj nabavi također trebalo bitno umanjiti. Najavio je i jednostavniju natječajnu proceduru vezanu uz javnu nabavu. Istaknuo je, uz ostalo, da se sposobnosti ponuditelja više neće tražiti unaprijed, već tek po odabiru. Isto tako, novi će zakon biti usmjeren ka pojednostavljenju i ubrzavanju žalbenog postupka vezanog uz sporne javne nabave.
“I naručiteljima i ponuditeljima želimo omogućiti lakše uvjete, više se neće inzistirati na svakoj sitnici. Želimo uspostaviti sustav koji će im olakšati donošenje odluka, a pogotovo želimo spriječiti ‘naštimavanje’ javnih nabava. Zakon kao takav može mnogo toga promijeniti i mnogo očekujem od njega”, izjavio je Panenić.
Istaknuo je i da mu nije namjera stvarati zakon koji će biti nepromjenjiv, već će ga trebati mijenjati u hodu ako se pokaže da nešto ne funkcionira. Ministarstvo gospodarstva pritom neće biti samo pasivni promatrač svega što se dešava u sustavu javne nabave, već će preventivno djelovati na sve one koji će pokušati odstupati od uzusa novog zakona, rekao je.
“Teško mi je kada vidim da smo po stupnju korumpiranosti u javnoj nabavi među tri najgore zemlje Europske unije. Vjerujem da nitko od nas to ne želi”, istaknuo je Panenić.
Predsjednik HGK-a Luka Burilović rekao je kako godišnje vrijednost javne nabave u Hrvatskoj iznosi oko 42 milijarde kuna, što predstavlja oko trećinu državnog proračuna. Udio javnih nabava u BDP-u sudjeluje s gotovo 13 posto.
“Zbog korupcije pri javnim nabavama izgubi se oko 15 posto BDP-a”, napomenuo je Burilović. Upozorivši na visoku razinu korupcije pri javnim nabavama, ukazao je i na činjenicu da su hrvatski proizvođači često podređeni u odnosu na inozemne te često isključeni iz procesa javnih nabava.
“Naši su proizvođači često isključeni iz natjecanja, što nije korektno i djeluje frustrirajuće na domaće proizvođače”, naveo je Burilović, dodavši i da problematika javne nabave jednim dijelom proizlazi i iz zakonske osnove, ali i iz neinformiranosti ponuditelja i naručitelja.
Burilović je predstavio novu uslugu HGK-a “On line katalog hrvatskih proizvoda”, koja na jednom mjestu objedinjuje tko i što proizvodi u Hrvatskoj, a to bi po njemu trebalo povećati udjel malih i srednjih poduzetnika u postupcima javne nabave.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.