Nije zabranjeno poslovanje tvrtki Ane Karamarko i Petrovića

Vijesti 10. svi 201620:35 > 22:13
N1

Nakon što je tjednik Nacional objavio ugovor između tvrtke u vlasništvu supruge Tomislava Karamarka i tvrtke lobista mađarskog MOL-a, Josipa Petrovića s razlogom se pojavilo pitanje je li prvi potpredsjednik Vlade u sukobu interesa. Gošća Dnevnika u 22 bila je predsjednica Povjerenstva za sprečavanje sukoba interesa, Dalija Orešković.

Tomislav Karamarko u priopćenju je rekao da je tijekom cijele svoje karijere odvajao privatno od poslovnog i da se preko tvrtke njegove supruge na njega vrši politički pritisak.

“Samo po sebi poslovanje tvrtki u vlasništvu Ane Karamarko i gospodina Petrovića nije zakonom zabranjeno niti se na temelju tog poslovnog odnosa može utvrditi da je gospodin Karamarko došao u povredbu odredbi Zakona o sprečavanju sukoba interesa. Međutim, ovaj poslovni odnos ukazuje na jednu interesnu povezanost zbog koje može biti ugrožena objektivnost postupanja gospodina Karamarka u obavljanju dužnosti prvog potpredsjednika Vlade. Postoji percepcija odnosno potencijalni sukob interesa o kojemu je gospodin Karamarko dužan voditi računa”, rekla je Dalija Orešković za Dnevnik u 22.

Ana Karamarko rekla je da je raskinula sporni ugovor s tvrtkom Peritus onog trena kada je postalo izvjesno da će njezin suprug Tomislav Karamarko ući u Vladu i da njezina tvrtka Drimia nikada nije obavljala poslove koji bi bili u interesu MOL-a, no samo poslovanje nije tema kojom bi se bilo Povjerenstvo. U njihovom je interesu ponašanje Tomislava Karamarka, rekla je Orešković.

“Mi se ionako ne bismo bavili detaljima poslovnog odnosa tih dviju tvrtki. Ako je bilo što sporno time će se eventualno baviti druga tijela. Mi samo promatramo ponašanje gospodina Karamarka kao dužnosnika i promatramo mogu li pojedine okolnosti iz privatnog života stvoriti vanjski dojam ili ugroziti povjerenje građana u proces donošenja odluka. U tom kontekstu smo danas rekli da postoji mogući, potencijalni sukob interesa, da postoji jedna bojazan. Ako ništa drugo, sve ove danas objavljenje informacije mogu kod građana stvoriti sumnju u to koji su motivi za odluke koje će se eventualno u budućnosti donositi od strane Vlade u čijem radu gospodin Karamarko sudjeluje.”

Orešković je ponovila da, iako informacije same po sebi ne pokazuju da je došlo do povrede zakona, obvezuju Karamarka.

“Same po sebi do sada objavljene informacije, ukoliko su točne, ne potvrđuju da je došlo do povrede zakona, ali obvezuju Karamarka da poduzme primjerene radnje da ne dovede u pitanje vlastitu vjerodostojnost niti povjerenje građana u odluke Vlade.”

Podnošenje prijave Povjerenstvu danas su najavili SDP-ov Bojan Glavašević, koji je rekao da je prijavu i podnio, zastupnik Mosta Miro Bulj pa čak je i sam Karamarko rekao da će od Povjerenstva tražiti istragu. Orešković je kazala da je za sada podnesena samo jedna prijava, ali da je dužna štititi identitet podnositelja prijave, no da to na kraju nije ni bitno.

“U ovom trenutku podnesena je samo jedna prijava i povodom nje smo otvorili predmet i odlučivat ćemo hoće li biti pokrenut postupak. Ukoliko se o istoj stvari i naknadno podnese broj prijava o svemu tome će se raspravljati u okviru samo jednog postupka.”

S obzirom da je oko ove teme interes javnosti ogroman, Orešković je obećala da će dati sve od sebe da se odluka donese što prije iako nije htjela precizirati.

“Donekle ovisimo o brzini reakcije drugih tijela. Još nismo ni uputili bilo što kao zahtjev da nam se dostavi neka dokumentacija. Naše sjednice su javne, odluke se javno objavljuju. Prvo se donosi odluka o pokretanju, odnosno nepokretanju postupka. Tek ako dođe do pokretanja onda se dužnosniku daje da podnese svoje pisano očitovanje pa tek onda odlučujemo”, zaključila je Orešković.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.