Rasprodaju poduzeća u državnom vlasništvu u studiju Dnevnika N1 televizije komentirao je urednik emisije Info Biz Ivan Hrstić.
Znači li da ovih osam tvrtki koje više nisu strateške sad idu u privatizaciju, odnosno da će država prodati svoje udjele?
Nije izrijekom rečeno o čem se radi, ali nema razloga da se skinu s popisa ako namjera nije privatizacija. I prije su se ove tvrtke spominjale u tom kontekstu, pa to nije iznenađenje, ali jest način na koji su skinuta s popisa strateških tvrtki, bez rasprave Vlade i parlamenta.
Je li se trebalo voditi računa o rezultatima? Končar i Podravka dobro posluju.
Kad je prije nekoliko tjedana napravljena lista poduzeća zbog razmatranja što bi se moglo privatizirati, a što ne, stavljeno je neselektivno sve – što je u potpunosti iracionalno i loše što se tiče PR efekta Vlade, koja si nije smjela dozvoliti da se povlači po medijima već je odmah trebala reći da se radi o ovim tvrtkama. Zašto je bilo potrebno da se u medijima raspravlja o Hrvatskim šumama ili nekim koja raspolažu strateškim dobrima? Treba naglasiti da i strateška poduzeća mogu biti privatizirana, zato nije jasno zašto su Podravku skinuli s popisa strateških poduzeća, mogli su to učiniti i bez tog poteza.
Ovo bi mogla biti nova točka za rasprave – hoće li politika opet nadvladati gospodarstvo?
HSS je rekao da će izaći izaći iz koalicije ako dođe do prodaje Podravke, iako država u njoj ima samo 25 posto dionica. Doduše, i mirovinski fondovi ondje imaju udjele, mada i tu treba reći da su oni pod kontrolom stranih banaka, ali i da je država svejedno u Podravci imala jako veliku moć pa je namještala svoje ljude na čelo uprave. HDZ-ovac Šuker govori o drugoj skupini poduzeća, gdje država ni s 45 posto udjela ne može upravljati. No, kada je riječ o privatizaciji, mi moramo prvo odlučiti što želimo, bez odluke gdje idemo, ne možemo razgovarati o tome kako se vozimo do cilja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.